Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne remonty w Poznaniu, czyli do września będziemy stać w korkach

Marcin Idczak
Poważniejsze remonty na drogach i torowiskach
Poważniejsze remonty na drogach i torowiskach Piotr Tomaszewski
Nie będzie dnia bez poważnych utrudnień komunikacyjnych. Wakacyjne remonty zaplanowały m.in.: spółka PIM, poznańskie MPK, ZDM i prywatni inwestorzy. A to oznacza, że do września będziemy stać w korkach.

Wakacje przywitały poznaniaków ogromnymi korkami. W jednym dniu rozpoczął się remont na ulicach Strzeleckiej i Pułaskiego, zmieniono organizację ruchu przy przebudowywanej części ul. Dąbrowskiego. Od razu zaczęły tworzyć się zatory, które ogarnęły niemal całą północną część miasta.

Cierpieli kierowcy samochodów, ale także i pasażerowie komunikacji miejskiej. Autobusy potrzebowały 50 minut, by przejechać odległość około 700 metrów.

Zobacz też: Kaponiera dzisiaj i za kilka miesięcy. Zobaczcie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niestety do końca sierpnia nie będzie lepiej. W czwartek na ponad miesiąc zwężono z trzech do jednego pasa część ul. Królowej Jadwigi. Z tego powodu korki tworzące się przy targach kończą się dopiero na wysokości Warty.
Jak wyjaśnia Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu, wakacje to najlepszy czas na przeprowadzenie remontów. Wówczas panuje mniejszy ruch, a niezbędne prace trzeba kiedyś wykonać.

Niestety, tych koniecznych robót zebrało się w tym roku co niemiara. Można powiedzieć, że do 31 sierpnia nie będzie w Poznaniu ani jednego dnia bez poważniejszych, nowych utrudnień na drogach. Są też takie do których poznaniacy zdążyli się przyzwyczaić, bo trwają od... lat.

Do nich trzeba zaliczyć Kaponierę, na której prace rozpoczęły się przed czterema laty. Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie się zakończą na samym rondzie oraz pobliskim moście Uniwersyteckim, a tym bardziej kiedy zostanie tam dopuszczony normalny ruch. Według Katarzyny Góreckiej, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich terminy są weryfikowane przez spółkę. Wcześniej mówiono o grudniu. Podobnie jest z estakadą katowicką, gdzie nagle nie widać postępu prac.

W sumie za remonty w Poznaniu odpowiadają różne spółki. Oprócz PIM-u prowadzi je Zarząd Dróg Miejskich, prywatni inwestorzy, czy też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. To właśnie ono zapowiedziało przeprowadzenie największej ilość prac w wakacje.

Zobacz też: Kaponiera dzisiaj i za kilka miesięcy. Zobaczcie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK, remonty prowadzone na torowiskach są najczęściej łączone terminowo z innymi pracami.

- Tak jest w przypadku modernizacji pętli na Ogrodach, które to prace postanowiliśmy przeprowadzić w trakcie przebudowy części ulicy Dąbrowskiego, podobnie jest na Al. Solidarności i ul. Murawa, gdzie również inni zajmą teren pod swoje inwestycje – dodaje Iwona Gajdzińska.

Zdaniem Bartosza Trzebiatowskiego z Zarządu Transportu Miejskiego bardzo ważna w przypadku remontów związanych z komunikacją publiczną jest ich synchronizacja. Dlatego, że gdy jeden się kończy, to następnego dnia kolejny się zaczyna. Dzień opóźnienia może mieć wpływ na terminowość kolejnych inwestycji.

Najbardziej dokuczliwe może być remont na trasie szybkiego tramwaju. – Większych prac nie prowadziliśmy tam od momentu otwarcia, czyli od 18 lat – mówi Iwona Gajdzińska. Dlatego nie można było już zwlekać z Niestety wyłączona z ruchu ma być cała linia. Zamiast tramwajów, na ulicach położonych wzdłuż PST jeździć mają autobusy zastępcze.

Pasażerowie natomiast skarżą się na to, że o planach remontowych dowiadują się za późno. Jeden z nich twierdzi, że gdyby wiedział o tym, że na pięć tygodni zamknięta będzie trasa szybkiego tramwaju, to by w tym tygodniu nie przedłużał sieciówki o kolejny miesiąc. – Mam przed sobą perspektywę zatłoczonego autobusu stojącego w korkach, a kupując bilet wybrałem szybkie przemieszczanie się tramwajem – stwierdza pasażer.

Zobacz też: Kaponiera dzisiaj i za kilka miesięcy. Zobaczcie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dlatego wyjaśnia, że gdyby wcześniej poinformowano o planowanym remoncie, to zamiast sieciówki by wybrał własny samochód.

– Niestety, ale na przygotowanie remontów, w tym także na ustalenie ich harmonogramów, składa się praca wielu miejskich instytucji, dlatego niektóre z tegorocznych zostały teraz podane – wyjaśnia Lila Łada, kierownik biura prasowego gabinetu prezydenta Poznania.

Zapewnia, że już w niedalekiej przyszłości mieszkańcy będą wcześniej zawiadamiani o możliwych, planowanych komplikacjach w poruszaniu się po mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski