MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja dla kredytobiorców. RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. „Prawdopodobnie nie było dużo dyskusji". Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Główna na poziomie 6,75 proc. – Decyzja dosyć wcześnie, ale prawdopodobnie nie było dużo dyskusji – skomentowali eksperci XTB.
Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Główna na poziomie 6,75 proc. – Decyzja dosyć wcześnie, ale prawdopodobnie nie było dużo dyskusji – skomentowali eksperci XTB. Wojciech Matusik/ Polska PRess
W środę 8 lutego zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z przewidywaniami RPP pozostawiała główną stopę bazową na niezmienionym, szczytowym poziomie 6,75 proc. – Decyzja dosyć wcześnie, ale prawdopodobnie nie było dużo dyskusji – komentują eksperci XTB. Z kolei ekonomiści mBanku podają, że „rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp". – Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku – dodają.

Spis treści

Od października 2021 do września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe z 0,1 do 6,75 proc. Następnie cykl podwyżek został zatrzymany, a dalsze decyzje uzależniono od „informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę”.

Podczas lutowego posiedzenia Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Tryb wyczekiwania, czyli tzw. wait and see, trwa już od pięciu posiedzeń, czyli niemal połowę serii podwyżek, która koszt pieniądza podniosła do poziomu najwyższego od jesieni 2002 r. Kiedy RPP przejdzie ze stanu wyczekiwania do działania?

Stopy procentowe bez zmian

– Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Główna na poziomie 6,75%. Decyzja dosyć wcześnie, ale prawdopodobnie nie było dużo dyskusji. #RPP nie znała szacunku inflacji za styczeń (odczyt za tydzień w środę) i nowych projekcji inflacyjnych (marzec) – skomentowali za pośrednictwem mediów społecznościowych eksperci XTB.

– Stopy procentowe bez zmian na poziomie 6,75%. Rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp. Oczekiwania te będą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku – wskazują z kolei ekonomiści mBanku.

Kolejną zmianą stóp poziomu będzie ich obniżka

– Kolejną zmianą stóp poziomu będzie ich obniżka. Nikłe są jednak szanse, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Powody? Uporczywa inflacja oraz wyższy od prognoz wzrost gospodarczy zarówno w Polsce, jak również u naszych partnerów handlowych. Prawdopodobieństwo wznowienia podwyżek ogranicza z kolei ogólnoświatowa zmiana nastawienia banków centralnych szykujących się do postawienia kropki nad „i” w cyklach zacieśniania – uzasadnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl w przesłanym nam komentarzu.

Brak przesłanek do dalszego podwyższania stóp procentowych odzwierciedlają stawki referencyjne WIBOR 3M i 6M. Przyjmują one wartości poniżej 7 proc., a od listopada ub.r. obniżyły się o kilkadziesiąt punktów bazowych. Aby jednak spadały na coraz niższe poziomy, na horyzoncie muszą się pojawić zarysy obniżek.

W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej – jest to spadek o ok. 52,7 proc.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Te warunki musisz spełnić, b...

Zdaniem Sawickiego najbliższe tygodnie rozstrzygną, czy i kiedy cykl oficjalnie zostanie zakończony oraz – co najbardziej interesuje kredytobiorców – jak duże są szanse, że stopy zaczną w tym roku spadać – zapowiada analityk Cinkciarz.pl.

– Dla polskiej polityki pieniężnej ważniejsze powinno okazać się nie to, z jakiego pułapu inflacja będzie spadać, ale jak szybko proces ten, czyli dezinflacja, będzie przebiegać. Na poprzedniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński podtrzymywał zdanie, że na koniec roku dynamika CPI będzie osiągać jednocyfrowy poziom. Część decydentów niezmiennie widzi przestrzeń do obniżki stóp procentowych pod koniec tego roku – wyjaśnia Bartosz Sawicki

– Podobne zdanie wyraził ostatnio także premier Mateusz Morawiecki. Swoistą weryfikacją tych ocen będzie marcowa projekcja inflacyjna NBP. Jeśli będzie ona wskazywać na wygasanie inflacji do wartości kilkuprocentowych na koniec 2025 r., wzrośnie prawdopodobieństwo, że w tym roku stopy zostaną obniżone. Pierwszym krokiem do tego będzie oficjalne zakończenie cyklu pod-wyżek – dodaje.

Na ostatnich posiedzeniach bez zmian stóp procentowych

– Znajdujemy się w dość ciekawym momencie, ponieważ ostatnie cztery posiedzenia RPP pozostawiały główną stopę bazową na niezmienionym, szczytowym poziomie 6,75 proc. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Jan Wojtczak, ekspert kredytowy Lendi i dodaje, że zapewne tak będzie i tym razem.

Jego zdaniem można przypuszczać, że „RPP wbiła kotwicę na obecnym poziomie i czeka na nowe dane z gospodarki oraz kolejne odczyty inflacji”. – Przed nami jednak prognozowany jej szczyt, który w ocenie wielu ekspertów przypadać będzie na I kwartał br. z wartościami zbliżonymi, wg różnych szacunków, do 20 proc. Tak wysoka inflacja CPI będzie następstwem wycofania się rządu z części programów tzw. tarczy antyinflacyjnej (wrócił m.in. wyższy VAT na energie i paliwa) – wyjaśnia.

– Wobec takiego rozwoju zdarzeń rynkowych warto zadać pytanie, czy w ciągu najbliższego kwartału-półrocza członkowie RPP nie zdecydują się poddać pod głosowanie symbolicznej podwyżki, np. o 0,25 proc., jako odpowiedzi na szczyt wzrostu cen – zaznacza.

Zdaniem Wojtczaka można postawić tezę, iż obecne stopy procentowe mogą pozostać z nami jeszcze rok.

Eksperci przyznają, że jedną z przyczyn braku kolejnych podwyżek stóp procentowych jest oczekiwany spadek inflacji, której szczyt spodziewany jest w lutym, ale nawet w tym przypadku spodziewany jest on na poziomie niższym niż jeszcze kilka miesięcy temu. 

Dobre wieści dla kredytobiorców? Raty kredytów w dół?

– W aktualnej sytuacji utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oznacza bowiem obniżki rat. Wszystko dlatego, że rynek zagalopował się w oczekiwaniach dalszych podwyżek stóp procentowych, co zdążyło już podnieść oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych – wskazują w swojej analizie Oskar Sękowski oraz Bartosz Turek, HRE Investments.

Czyżewski podkreśla, że uwaga rynku zwrócona jest natomiast w kierunku czwartkowej konferencji z udziałem Prezesa Glapińskiego, która może dostarczyć wskazówek czy i kiedy możemy spodziewać się pierwszych obniżek stóp. To właśnie prowadzona między wierszami narracja Glapińskiego może być głównym motorem napędowym wpływającym na przyszłe decyzje Rady oraz warunki monetarne w polskiej gospodarce.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • luty 7-8 (wtorek-środa),
 • marzec 7-8 (wtorek-środa),
 • kwiecień 4-5 (wtorek-środa),
 • maj 9-10 (wtorek-środa),
 • czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski