Wiceminister sprawiedliwości mówi o ideologii gender na UAM Poznań. "To niebezpieczne"

M.S.
Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że uniwersytet powinien być miejscem, które służy prawdzie i zasadom wolności akademickiej i badań naukowych, a nowy projekt w sposób „bardzo gruntowny i zdecydowany przeciwstawia się celom uniwersytetu”.
Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że uniwersytet powinien być miejscem, które służy prawdzie i zasadom wolności akademickiej i badań naukowych, a nowy projekt w sposób „bardzo gruntowny i zdecydowany przeciwstawia się celom uniwersytetu”. M.S.
W sobotę, 4 czerwca do Poznania przyjechał wiceminister sprawiedliwości i członek zarządu Solidarnej Polski dr Marcin Romanowski, który skrytykował przyjętą przez władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza „Politykę równościową i antydyskryminacyjną”. Zdaniem przedstawicieli Solidarnej Polski projekt władz UAM związany jest z postulatami społeczności LGBT i wprowadza niepotrzebną i niebezpieczną „ideologizację gender”.

„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna”

W poniedziałek, 30 maja Senat UAM pozytywnie zaopiniował projekt „Polityki równościowej i antydyskryminacyjnej”: za było 45 głosów, przeciw 3, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

W trakcie wewnętrznych konsultacji poprzez specjalny formularz zgłoszono około 80 uwag. Wiele wniosków i postulatów zostało uwzględnionych i znalazły się w przyjętym projekcie, m.in. doprecyzowano definicję molestowania związanego z umyślnym i uporczywym – jak stwierdzono - używaniu niewłaściwego imienia lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej, lub odwoływania się do jej tożsamości płciowej. Uszczegółowiono także, że dotyczy to przypadków, gdy dane osoby transpłciowej zostały skorygowane w systemach informatycznych UAM.

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że uniwersytet powinien być miejscem, które służy prawdzie i zasadom wolności akademickiej i badań naukowych, a nowy projekt w sposób „bardzo gruntowny i zdecydowany przeciwstawia się celom uniwersytetu”.

- Ten projekt wpisuje się w pewien generalny trend, z którym mamy do czynienia we współczesnym społeczeństwie, czyli mocnej ideologicznej ingerencji we wszystkie obszary życia społecznego. I to jest właśnie niebezpieczeństwo, przeciwko któremu w sposób zdecydowany Solidarna Polska się przeciwstawia

– mówił wiceminister dr Marcin Romanowski.

Lewicowa ideologia na UAM?

Członkowie Solidarnej Polski uważają, że wadą dokumentu jest niedookreśloność pojęć, takich jak „mowa nienawiści” czy brak definicji osoby transpłciowej.

- To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ otwiera szerokie pole uznaniowości

– dodał wiceminister sprawiedliwości i podkreślił, że „może to być podstawą do daleko idących sankcji, ingerencji w prawa pracownicze, łącznie z pozbawieniem kogoś pracy na skutek takich zupełnie niejasnych i uznaniowych pojęć”.

Swoją krytyczną uwagę wiceminister dr Romanowski wygłosił, co do uznania w projekcie, za część składową definicji molestowania seksualnego; nazywanie kogoś innym zaimkiem niż się on identyfikuje pod względem płciowym.

- To wszystko jest związane z tą genderową ideologią. Ideologią panującą na amerykańskich uniwersytetach, gdzie nie ma już miejsca na poglądy inne niż poglądy lewicowe i liberalne neomarksistowskie. My jako Solidarna Polska w sposób zdecydowany sprzeciwiamy się temu trendowi

– zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Prokuratura będzie działać, jeśli ktoś będzie pokrzywdzony

Wiceminister zadeklarował, że jeśli jakikolwiek pracownik bądź student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poniesie negatywne konsekwencje w związku z wejściem w życie tego dokumentu, to będzie on zwracał się do prokuratury, aby „włączyła się w każde takie postępowanie i chroniła prawa obywatelskie”.

- Tak jak prokuratura za rządów prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro angażowała się, chociażby w sprawę drukarza z Łodzi, człowieka, który kierując się wolnością sumienia, odmówił drukowania materiałów, które miałyby promować ideologię sprzeczną z jego światopoglądem

– mówił wiceminister dr Romanowski i dodał:

- W naszej ocenie wolność sumienia, wolność religii, wolność akademicka to jedne z podstawowych wartości, którą powinniśmy chronić. Tak samo, jak powinniśmy chronić rodzinę przed różnymi pomysłami, jak i organizacje, czy samorządy przed latarnikami, którzy mieliby deprawować dzieci, ingerować w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich poglądami.

Wiceminister w trakcie pytań od dziennikarzy wyraził też obawy, że projekt mający w swoim założeniu promowanie ideologii gender, wpłynie negatywnie na młode osoby, którym „wmawia się problemy związane z tożsamością płciową”, a osoby transpłciowe określił „wąską grupą osób, które cierpią na pewne zaburzenia, czy też wady o charakterze genetycznym lub psychosomatycznym”.

- W mojej ocenie, zresztą nie tylko w mojej, ale przede wszystkim specjalistów tutaj potrzebne jest po prostu wsparcie psychologiczne, a nie tak szerokie definiowanie osoby transpłciowej, jak tego chcą niektóre środowiska lewicowe. Na pewno nie jest potrzebna taka kulturowa ideologizacja, z którą mam do czynienia, a która nie służy szeroko rozumianemu zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Mamy do czynienia w mojej ocenie z ideologizacją w sferze kultury, z ukierunkowaną również na młodych ludzi. To jest właśnie rozbijanie rodziny

– mówił wiceminister sprawiedliwości.

Zainteresuje Ciebie też: „Żałuję, że mnie urodziłaś”. Porażające dane dotyczące przemocy wobec dzieci w Polsce

Na konferencji obecni też byli m.in. Michał Mickiewicz, szef struktur Solidarnej Polski w okręgu poznańskim i szef struktur Solidarnej Polski w Koninie i radny sejmiku województwa wielkopolskiego Robert Popkowski.

Na uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Wybierasz się na studia w Poznaniu i nie wiesz, jaki kierunek wybrać? Przejdź do galerii i sprawdź, jakie kierunki studiów na poznańskich uczelniach wyższych są najczęściej wybierane przez studentów.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na polskich uczelniach w 2020 roku studiowało blisko 85 tys. cudzoziemców, w tym ponad 73 tys. stacjonarnie. Studia ukończyło prawie 15 tys. cudzoziemców. Które kierunki wybierali najchętniej? Sprawdź top 10 najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez cudzoziemców na polskich uczelniach w 2020 r. --->>>

Co studiują obcokrajowcy w Polsce? 10 najpopularniejszych ki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie