MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większość Polaków jest zadowolona z życia… ale boi się o swoją przyszłość. Poziom lęku rekordowo wysoki

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Pixabay
75 proc. ankietowanych Polaków jest zadowolonych ze swojego życia - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2022 roku. Inflacja i gospodarczy kryzys nie dają nam jednak spokoju, na co wskazuje szereg innych badań. Co najbardziej spędza nam sen z powiek?

Badanie CBOS-u dotyczy zadowolenia Polaków ze swojego życia w 2022 roku, zarówno ogólnie, jak i w konkretnych sferach, takich jak: praca zawodowa, małżeństwo, dzieci, znajomi, sytuacja materialna, miejsce zamieszkania czy perspektywy na przyszłość.

Łącznie 75 proc. badanych Polaków stwierdziło, że odczuwa zadowolenie ze swojego życia (18 proc. wskazało opcję “bardzo zadowolony/a”, a 57 proc. - “raczej zadowolony/a”). 20 proc. ankietowanych określa “średnie zadowolenie”, natomiast 3 proc. przyznaje, że są niezadowoleni (2 proc. - “raczej”, 1 proc. - “bardzo”).

Czytaj też: Rząd chce “zrównoważyć” zakupy mieszkań. Będzie nowy podatek

Jak zaznacza Centrum Badań Opinii Społecznych, w porównaniu do poprzedniego sondażu nastąpiła zmiana - poziom ogólnego zadowolenia zmniejszył się o 1 punkt proc., a o tyle samo wzrósł odsetek uczestników wskazujących na “średnie” zadowolenie. Choć zmiana jest niewielka i mieści się w granicach błędu statystycznego, trend wynikający z kolejnych badań poziomu zadowolenia z życia jest spadkowy. W porównaniu do 2020 r. liczba zadowolonych jest dziś mniejszy o 3 punkty procentowe, a do 2019 r. - o 8 punktów.

“Jest to jednak spadek z wysokiego pułapu, bowiem w 2019 r. poziom satysfakcji życiowej Polaków był najwyższy w całym badanym okresie, czyli od 1994 r.” - podkreśla CBOS.

Zadowolenie z życia w 2022 roku częściej wskazywali mężczyźni, niż kobiety. Największy wpływ na poziom satysfakcji z życia mają osiągane dochody oraz sytuacja materialna respondentów. Wyraźnie wyższy poziom zadowolenia jest notowany także wśród osób religijnych, z wyższym wykształceniem, z największych miast oraz w przedziale wiekowym 25-44 lata.

Najmniej zadowoleni z życia są ankietowani w wieku 55-64 lat, ale według CBOS-u szczególnie niepokojący jest spadek zadowolenia u osób w wieku 18-24. Jak wskazano, deklaracje pozytywne w tej grupie należały do najwyższych. Obecnie są najniższe - spadły o 9 punktów proc. Odsetek niezadowolonych wzrósł natomiast o 4 punkty.

Z badania wynika, że największym powodem do zadowolenia z życia są relacje z przyjaciółmi i znajomymi oraz miejsce zamieszkania. Tym co jednak niepokoi i smuci Polaków, jest poziom dochodów i sytuacja finansowa. Wśród wszystkich obszarów, ten zyskuje najmniej wskazań pozytywnych. 25 proc. badanych podaje, że odczuwa niezadowolenie przez materialną sytuację, 16 proc. - przez stan zdrowia, 14 proc. - brak perspektyw na przyszłość, a 11 proc. - z wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

Inne badanie CBOS pokazuje także zmiany - niestety negatywne - w nastrojach środowiskowych. W porównaniu z rokiem 2021 o 7 punktów zmniejszył się odsetek osób zauważających w swoim otoczeniu pozytywne emocje, a zwiększył - dostrzegających te złe. Wyraźnie przybyło badanych widzących przede wszystkim lęk i obawy o przyszłość (wzrost aż o 15 punktów). To nastroje, które zdecydowanie dominują wśród ankietowanych - odsetek osób obserwujących je w swoim otoczeniu był w 2022 roku największy od 1988 roku (!).

Lęk i obawy o przyszłość - podobnie jak poziom niezadowolenia - dotyczą przede wszystkim obszaru finansów i sytuacji materialnej Polaków. Mimo podwyżek płacy minimalnej czy transferów społecznych, badani boją się, co przyniesie jutro - głównie ze względu na brak oszczędności oraz zapasów “na czarną godzinę” oraz galopującą inflację i wojnę na Ukrainie. Wzrosła też liczba rodaków, którzy twierdzą, że ich sytuacja finansowa jest gorsza, niż jeszcze pół roku temu. To wnioski z badania przeprowadzonego przez platformę Payback. Respondenci przyznają, że na miarę możliwości starają się oszczędzać - połowa Polaków jest w stanie czasami odkładać choćby małe sumy pieniędzy.

Czytaj też: Polacy przeciwko karze śmierci. "Nie odstrasza i nie zniechęca do popełnienia zbrodni"

Podobne konkluzje płyną z raportu przygotowanego przez Gi Group dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wedle tego badania, Polacy obawiają się skutków kryzysu - przede wszystkim wzrostu bezrobocia i utraty swojej pracy. “Jeszcze w styczniu 2022 roku zwolnienia obawiało się zaledwie 27,7 proc. pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42 proc.” – czytamy. W raporcie podkreślono również, że staliśmy się mniej optymistyczni w sprawie naszych wynagrodzeń - odsetek osób spodziewających się ich wzrostu spadł z 54,5 proc. do 35 proc. Podwyżek spodziewają się tylko młodzi - osoby w wieku 18-24 lat.

Polacy nie zamierzają jednak poddać się losowi. 19 proc. badanych chce podjąć dodatkowe kroki, by poprawić swoją pozycję na rynku pracowniczym. 32 proc. respondentów zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6 proc. rozważa całkowite przebranżowienie. 14 proc. pytanych chce zmienić miejsce pracy.

To tylko kilka z opublikowanych badań, które wskazują na pogorszenie nastrojów. A nadchodzący rok - trwająca wojna i wciąż wysoka inflacja - nie zapowiada na razie poprawy.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski