MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto sztuki aktorskiej w Poznaniu. Trwa cykl pokazów Studia Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA "Bez grawitacji"

Zuzanna Turkiewicz
Zuzanna Turkiewicz
25 maja rozpoczął się cykl pokazów Studia Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA pod tytułem "Bez grawitacji". Cały festiwal potrwa prawie miesiąc – do 23 czerwca. W rolach głównych wystąpią kursanci STA. Wydarzenie jest bezpłatne
25 maja rozpoczął się cykl pokazów Studia Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA pod tytułem "Bez grawitacji". Cały festiwal potrwa prawie miesiąc – do 23 czerwca. W rolach głównych wystąpią kursanci STA. Wydarzenie jest bezpłatne Szymon Kavka
25 maja rozpoczął się cykl pokazów Studia Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA pod tytułem "Bez grawitacji". Cały festiwal potrwa prawie miesiąc – do 23 czerwca. W rolach głównych wystąpią kursanci STA. Wydarzenie jest bezpłatne.

To już 12 edycja pokazów STA. Jednak po raz pierwszy będzie można podziwiać aż ponad 30 występów w wykonaniu podopiecznych tej szkoły. Studio oferuje kursy aktorskie, kurs reżyserii oraz szkolenie ze scenariopisarstwa. Istnieje możliwość uczęszczania na zajęcia z różną częstotliwością. Poza kursem głównym stworzono także kurs dla dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia, kurs 30+ oraz zajęcia przeznaczone dla seniorów. Aktualnie w studiu kształci się około 300 osób. Na scenie STA będzie można podziwiać pokazy aktorstwa, piosenki czy tańca w ich wykonaniu. Nie zabraknie też debiutów reżyserskich. Całe wydarzenie jest nieodpłatne, z wyjątkiem biletowanego pokazu kursu 16-.

Twórcy kierują wydarzenie do wszystkich zainteresowanych. Dlaczego warto zajrzeć do studia?

– Te pokazy to dobry moment dla osób niezdecydowanych, żeby zobaczyć, co tu robimy oraz świetna okazja dla wszystkich do zobaczenia młodych ludzi, którzy z pełną pasją i zaangażowaniem wchodzą na scenę. Nasze przedstawienia jakościowo naprawdę nie ustępują innym spektaklom w Poznaniu. Warto tych ludzi wspierać – mówi Łukasz Chrzuszcz, założyciel STA oraz aktor.

Sztuka uwypuklania potencjału

Wykładowcy studia starają się wydobyć potencjał "STAdentów". Kurs główny trwa 3 lata, a zaoczny 10 miesięcy, co daje wiele czasu opiekunom na rozpoznanie talentów podopiecznych:

– Na początku trzeba dowiedzieć się, jakie talenty mają podopieczni. Przez pierwsze trzy, cztery miesiące staram się wyłapać, kto i w czym jest dobry. Bardzo lubię na tym bazować oraz uruchamiać w ludziach twórczość – tłumaczy Michał Kocurek, wykładowca wiersza w STA oraz aktor Teatru Nowego.

Twórcy spektakli wiedzą, w jaki sposób poruszyć widza:

– Słucham, co moi podopieczni mają do powiedzenia. Obserwuje, jakie problemy oraz radości siedzą w ich duszach. Z tego, czym chcą się podzielić tworze program artystyczny, repertuar naszych marzeń oraz trosk. Często widownia może się z tym utożsamiać. Jakby się głębiej nad tym zastanowić, wszyscy mamy podobne rozterki. Opowiadanie o tym na scenie może być pomocne dla widzów. Możemy być inspiracją do podjęcia przez nich rozmów – podkreśla wykładowczyni STA oraz aktorka Teatru Nowego, Olga Lisiecka.

Wrażenia STAdentów

Kursanci STA, którzy przejmują scenę, podkreślają, że wydarzenie jest dla nich ważnym momentem oraz zwieńczeniem ich pracy:

– Patrzę na pokazy, jak na przystanek w procesie rozwoju. Pokaz jest konfrontacją oraz efektem kilkumiesięcznej pracy. Przyjechałam do STA by rozwijać się artystycznie, zdobywać wiedzę, narzędzia i doświadczenie w pracy twórczej. W czasie tego festiwalu możemy zobaczyć, jak się rozwinęliśmy na przestrzeni czasu jako grupa oraz indywidualnie, co jest ciekawe – opowiada Kalina Baranowska, słuchaczka STA.

– Ten festiwal jest przypieczętowaniem naszego, całorocznego wysiłku. Możliwość wyjścia do ludzi z tym, co robimy bardzo różni się od prezentacji przed kolegami z grupy. To wydarzenie wnosi zupełnie inny rodzaj emocji. U mnie przeważają pozytywne emocje. Ekscytacja bierze górę nad stresem – dodaje Wiktoria Kubiak, która jest aktualnie na drugim roku kursu głównego.

Rezerwacja miejsc oraz program Pełen program można znaleźć pod linkiem: https://fb.me/e/9QE8l0cZQ. Konieczna jest mailowa rezerwacja miejsc pod adresem [email protected].

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski