Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie cenią Unię i chcą w niej pozostać

Paulina Jęczmionka
Wielkopolanie cenią Unię i chcą w niej pozostać
Wielkopolanie cenią Unię i chcą w niej pozostać
72 proc. mieszkańców regionu dobrze ocenia 12 lat członkostwa w UE - wynika z sondażu "Głosu". Ponad połowa ankietowanych nie chce przyjąć uchodźców, nawet pod groźbą utraty unijnej kasy.

Unia Europejska jest w głębokim kryzysie. Już nawet poza jej granicami toczy się debata na temat przyszłości zjednoczonej Europy. Sposób na walkę z terroryzmem, rozwiązanie kryzysu imigracyjnego i wyniki referendum w Wielkiej Brytanii - to one przesądzą o dalszym kierunku integracji. Tymczasem - według badania przeprowadzonego przez 18 dzienników Polska Press Grupy - większość Polaków pozytywnie ocenia efekty wspólnoty.

Nie wychodzimy z Unii

72,4 proc. (suma odpowiedzi „zdecydowanie dobrze” i „raczej dobrze”) zapytanych przez nas Wielkopolan pozytywnie ocenia 12 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To ogromna przewaga nad zaledwie 6,8 proc. osób oceniających ten bilans negatywnie.

- W pełni zgadzam się z większością, pozytywne efekty członkostwa możemy zobaczyć na każdym polu - mówi Tomasz Nowak, poseł PO. - Jestem przy tym też eurorealistą. Zdaję sobie sprawę, że powinniśmy grać na rzecz własnych interesów w UE. Tak robi każdy kraj. Ale powinniśmy to robić metodą Tuska, czyli budowaniem silnej pozycji, partnerstwa i dużych, wewnętrznych koalicji, a nie Kaczyńskiego i Szydło, czyli traktowaniem UE jak wroga, a koalicję np. z Niemcami jak zdradę stanu.

Zbigniew Dolata, poseł PiS, także stwierdza, że wiele elementów, jak np. inwestycje czy swoboda podróżowania, należy zaliczyć Unii na plus. Ale jest też wiele problemów. - Przystąpiliśmy do UE jako suwerenny kraj i takim pozostajemy - mówi Dolata. - Poprzedni rząd zbyt miękko prowadził negocjacje. My chcemy, by Polska była traktowana nie jak petent, a podmiot. Nie kwestionujemy obecności w UE, ale chcemy, by była pełnoprawna, bez dyskryminacji, z korzyścią dla kraju. Unia ma być organizacją międzynarodową, a nie superpaństwem - dodaje.

Za pozostaniem w Unii zdecydowanie opowiadają się też Wielkopolanie. Według naszego sondażu, gdyby w Polsce odbyło się referendum, zaledwie 9,9 proc. mieszkańców regionu opowiedziałoby się za wyjściem z UE. - Nie dziwi mnie to, Polacy przyzwyczaili się do unijnych inwestycji, otwartych granic. Nie dokonują fachowego bilansu zysków i strat, w tym np. długów samorządów - uważa Bartosz Józwiak, poseł Kukiz’15. - Euforia będzie powoli opadać, gdy Polska zacznie być płatnikiem netto Unii. Jednak - choć sam widzę wiele negatywnych punktów bilansu członkostwa w UE - w tej chwili nie ma politycznej możliwości wyjścia z UE. Musimy podjąć się odbudowy i przesunięcia ciężkości na Europę Środkową. Trzeba wzmocnić pozycję Polski - dodaje.

Nie chcą w kraju uchodźców

Choć Wielkopolanie zdecydowanie opowiadają się za Unią, nie są już tak entuzjastyczni co do przyjęcia uchodźców.

Na pytanie o to, czy Polska powinna odmówić - nawet pod groźbą utraty funduszy europejskich - przyjęcia imigrantów w ramach ustaleń UE, ponad połowa (22 proc. - zdecydowanie tak, 29,8 proc. - raczej tak) odpowiedziała twierdząco. 23,2 proc. ankietowanych było przeciwnych. Ale jedna czwarta nie wiedziała, co powiedzieć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski