Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy działkowcy manifestowali w Warszawie [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Wielkopolscy działkowcy na manifestacji w Warszawie
Wielkopolscy działkowcy na manifestacji w Warszawie Andrzej Górczyński
Około 12 tysięcy działkowców przeszło spod Sejmu pod Kancelarię Premiera. Protestowali przeciwko przeciąganiu prac nad nową ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz zmianom wprowadzanym do projektu obywatelskiego. Z Wielkopolski do stolicy pojechało ok. tysiąc osób.

– Już nie prosimy, ale żądamy, aby traktować nas poważnie! – mówił Andrzej Smoła z ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu. – Przestańcie nam wmawiać, że zmiany wprowadzone w projekcie obywatelskim są robione dla naszego dobra. Nie twórzcie kolejnych sytuacji odwlekających zakończenie prac nad projektem ustawy. Nie niszczcie tego , co pozwala nam cieszyć się życiem i zapominać o codziennej, często smutnej szarej codzienności – tłumaczył.

Mimo tego, że podczas manifestacji padło wiele gorzkich słów, działkowcy wracają z Warszawy zadowoleni. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłowie przyjęli prawie wszystkie artykuły nowej ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co więcej, uwzględniono większość poprawek złożonych przez PZD.

– Rozstrzygnęliśmy część najbardziej spornych punktów – podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł Marek Łapiński z PO.

Obradujący zgodzili się, aby obrót działkami był nadzorowany przez stowarzyszenia ogrodowe. Zanim ktoś sprzeda działkę (którą wcześniej nabył na własność), musi poinformować o tym stowarzyszenie. Te zatwierdza pomysł. Oczywiście, gdyby tak się nie stało, działkowiec będzie mógł się odwołać. Rozwiązanie takie – postulowane wcześniej przez PZD – ma zapobiec wolnemu obrotowi działkami i sprzedaży ziemi deweloperom.

Posłowie rozwiązali także kwestię tzw. przepisów przejściowych. Działkowcy nie będą musieli potwierdzać swojego członkostwa w nowym ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym (wystarczy, że wcześniej zgodzili się przynależeć do PZD), ale jeśli zechcą mogą w każdej chwili z niego wystąpić.

Nierozwiązany pozostał nadal problem uwłaszczenia – prawo, które daje działkowcom możliwość wykupienia ziemi na własność. To ta sprawa wywołała jak dotąd największą dyskusję. Zdaniem posłów PO jest to warunek konieczny, aby zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Według członków PZD przywilej, który – przez to, że dotyczy niewielu – skłóci działkowców.

– Uważamy, że działkowcy mają prawo dysponować gruntami ROD jako współwłaściciele – mówił Marek Łapiński. – Chcemy stworzyć zapisy, które będą akceptowalne przez członków PO i innych kluby parlamentarnych. Mamy też nadzieję, że dojdziemy do porozumienia z Polskim Związkiem Działkowców. Jeśli nie będzie kompromisu, PO zagłosuje za dotychczasowym zapisem.

Na podjęcie decyzji w sprawie uwłaszczenia posłowie dali sobie dwa tygodnie. Na uchwalenie nowej ustawy o ROD pozostało niewiele – bo niecałe 100 dni. Dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać 20 stycznia 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski