Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Budżet województwa z absolutorium?

Mateusz Pilarczyk
Finanse samorządu województwa są bez zastrzeżeń- wynika ze sprawozdania budżetu Wielkopolski za rok 2011. Teraz dokument musi uzyskać jeszcze absolutorium w Sejmiku. Nie powinno z tym być żadnych problemów, bo Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła pozytywnie przedstawione sprawozdanie.

W 2011 roku udało się ograniczyć planowany deficyt budżetowy do 100 mln złotych. Jest to obniżka o 180 mln. Stało się to nie tylko dzięki cięciom wydatków na administrację i wyższym niż się spodziewano wpływom z podatków PIT i CIT. W tych 180 mln mln są też oszczędności wynikające z opóźnień niektórych inwestycji, które władze samorządowe planowały na 2011 rok.

Jedną z nich jest mocno opóźniona obwodnica Czarnkowa. Wartość całej inwestycji to 60,5 mln zł. W minionym roku wydano na nią tylko 0,3 mln. Zawiódł wykonawca, z którym niedawno rozwiązano umowę.

- Ocena minionego roku jest dobra. Mieliśmy obawy jak zostanie wykonamy budżet za rok 2011. Nie mieliśmy katastrofy, a finanse województwa były stabilne również dzięki programom oszczędnościowym - mówi o wykonaniu budżetu marszałek województwa Marek Woźniak.

Wielkopolska może się na razie pochwalić jednym z najniższych w kraju wskaźników zadłużenie. Przed rokiem wyniósł on zaledwie niewiele ponad 12 procent. W najbliższych dwóch latach zmieni się to drastycznie, a "kredyt" województwa może sięgnąć nawet 60 proc.

Związane jest to m. in., z inwestycjami w zakup nowoczesnych pociągów dla samorządowych Kolei Wielkopolskich oraz wykorzystaniem funduszy unijnych. Unia zazwyczaj tylko dokłada się do projektów, a samorządy muszą mieć również własne pieniądze na budowę choćby nowych dróg.

Tak wysokie zadłużenie może jednak rodzić kłopoty. Ministerstwo Finansów wraca do pomysłu z procedurą nadmiernego deficytu oraz wliczania do zadłużenia samorządów kredytów wynikających z wykorzystania funduszy unijnych.- W poniedziałek będę miał okazję porozmawiać z ministrem Rostowskim o postulowanym przez niego pomyśle, który nie jest akceptowany przez samorządy. Zapis ten został wcześniej usunięty z prawa i chcemy namówić ministra, aby go nie wprowadzał - zapowiada marszałek.

Marek Woźniak uspokaja jednak, że Wielkopolska może tylko się zbliżyć do pułapu 60 proc., ale na pewno go nie przekroczy.
Co zyskaliśmy w ubiegłym roku dzięki wojewódzkim pieniądze? Dokończono m.in. rozbudowę drogi wojewódzkiej Poznań-Buk, rozpoczęto prace na drodze z Poznania do Pamiątkowa. Rozbudowano również Szpital Wojewódzki w Poznaniu oraz Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Samorząd zaangażował się też w modernizację Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski