Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyty minimum cztery razy w tygodniu. Na co mogą liczyć pacjenci w ramach domowej opieki pielęgniarskiej?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W Wielkopolsce opiekę długoterminową w domu pacjenta realizują 104 podmioty, zlokalizowane w 124 miejscach
W Wielkopolsce opiekę długoterminową w domu pacjenta realizują 104 podmioty, zlokalizowane w 124 miejscach pexels.com
Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa przeznaczona jest dla osób obłożnie i przewlekle chorych, które nie wymagają leczenia w szpitalu. W Wielkopolsce taką opiekę realizują 104 podmioty, które świadczą ją w 124 miejscach. Na czym polega pielęgniarska pomoc domowa, komu przysługuje i jak z niej skorzystać?

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa jest skierowana do tych pacjentów, którzy są obłożnie i przewlekle chorzy, ale jednocześnie pozostają w domu i nie ma potrzeby ich hospitalizacji. Osoby te wymagają systematycznej i intensywnej opieki w warunkach domowych – zarówno ze strony rodziny i opiekunów, jak i pielęgniarki.

Kto może skorzystać z domowej opieki długoterminowej?

– Osoby korzystające z opieki długoterminowej to szczególna grupa pacjentów wymagająca właściwego podejścia i empatii – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Dlatego tego rodzaju świadczenia powinny być realizowane z wyjątkową starannością. Warto, żeby pacjenci i ich rodziny wiedzieli, czego mogą oczekiwać od odwiedzającej ich pielęgniarki lub pielęgniarza.

Kluczową rolę w objęciu chorego pielęgniarską opieką długoterminową odgrywają lekarze i pielęgniarki POZ, ponieważ to do poradni rodzinnej powinna zgłosić się rodzina lub opiekunowie prawni pacjenta. Konieczne jest bowiem skierowanie i kwalifikacja. Ta oparta jest na oceniepacjenta według skali Barthel. Oceny może dokonać zarówno lekarz, jak i pielęgniarka.

- Skala Barthel ocenia stan chorego pod kątem jego codziennej samodzielności, czyli spożywania posiłków, siadania, przemieszczania się, ubierania, utrzymywana higieny i kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Do opieki długoterminowej kwalifikują się pacjenci, którzy w tej skali otrzymają maksymalnie 40 punktów. Dodatkowo nie mogą równocześnie korzystać z: domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego czy stacjonarnego zakładu opiekuńczego. Chory nie może również być w ostrej fazie choroby psychicznej - tłumaczy NFZ.

Pielęgniarska opieka domowa - na co mogą liczyć pacjenci i ich rodziny?

W ramach opieki długoterminowej pielęgniarka powinna udzielać szeregu świadczeń. Leczy rany i odleżyny, zmienia opatrunki, wymienia cewniki, podaje leki, podłącza kroplówki czy wykonuje zastrzyki. Dodatkowo, jeśli wymaga tego sytuacja, pomaga pionizować chorego, prowadzi z nim ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające. Może także, zgodnie z uprawnieniami, przepisywać niektóre leki i wypisywać skierowania na niektóre badania oraz zlecenia na wyroby medyczne (np. pieluchomajtki czy wózki inwalidzkie).

Pielęgniarka, oprócz opieki nad chorym, powinna także być w stałym kontakcie z jego opiekunami, edukując ich.

- Uczy zasad codziennej pielęgnacji, czyli mycia, karmienia, podawania leków czy zmiany pieluchomajtek. Może też doradzić, jak uzyskać niezbędny do rehabilitacji i leczenia sprzęt - dodają przedstawiciele wielkopolskiego NFZ.

W ramach opieki długoterminowej pacjentowi przysługują co najmniej cztery wizyty pielęgniarki w tygodniu. Odbywają się one w dni robocze w godz. 8-20 i każdą z nich podpisem potwierdza pacjent, członek jego rodziny lub opiekun. W medycznie uzasadnionych przypadkach wizyty mogą odbywać się w weekendy i inne dni wolne od pracy.

Opieka domowa w Wielkopolsce

W Wielkopolsce opiekę długoterminową w domu pacjenta realizują 104 podmioty, zlokalizowane w 124 miejscach. W 2022 r. skorzystało z niej prawie 4,5 tys. pacjentów. Łączna kwota refundacji przeznaczona na ten cel przez WOW NFZ wyniosła ponad 33,5 mln złotych.

- Od stycznia do lutego tego roku z tego rodzaju świadczeń korzystało 3,4 tys. pacjentów, a opieka ta kosztowała niemal 6,5 mln złotych. Od lutego podniesione zostały nakłady finansowe przeznaczane przez Fundusz na opiekę długoterminową. W Wielkopolsce wartość wyceny świadczeń wzrosła o 17 proc. Patrząc przez pryzmat liczb – to niemal 6 mln złotych więcej do końca 2023 r. - podaje Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego oddziału NFZ.

Czytaj też: Naukowcy z UAM i Politechniki Poznańskiej chcą walczyć z Alzheimerem. Szukają chętnych do badań

Jak znaleźć placówkę świadczącą długoterminową opiekę pielęgniarską? Można skorzystać np. z wyszukiwarki „Gdzie się leczyć”, zapytać w poradni POZ, albo zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski