Poznański Budżet Obywatelski jest realizowany od 2012 roku. Do tej pory było tak, że jego problematyka leżała wyłącznie w gestii samorządu lokalnego.
Zmieniło się to w styczniu 2018 roku. Wtedy nowe przepisy nałożyły na samorząd obowiązek dostosowania zasad i trybu przeprowadzania głosowania nad budżetem obywatelskim do rozwiązań centralnych.
W tym roku wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk postanowił czasowo zawiesić składanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Powodem takiej decyzji jest orzeczenie wojewody wielkopolskiego o nieważności uchwały rady miasta dotyczącej zasad i trybu PBO 2021.
Zobacz też: Poznań wspiera renowację zabytków
- Ogólnopolskie rozwiązania uderzyły w tym roku w Poznański Budżet Obywatelski. Tworząc i modyfikując jego zasady zawsze wsłuchiwano się w głos mieszkańców. W 2016 r. zespół do spraw PBO, którego znaczącą część stanowili nie urzędnicy, ale mieszkańcy Poznania, uchwalił nowe reguły. Była to odpowiedź na problemy z realizacją zwycięskich projektów, wybranych w głosowaniu w 2015 r. Stworzone w 2016 roku zasady PBO w kolejnych latach były częściowo modyfikowane, ale ich rdzeń pozostał ten sam aż do teraz - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznania.
Sprawdź też:
Uchwała dotycząca zasad i trybu PBO 2021, zakwestionowana przez wojewodę, została przyjęta na sesji 28 kwietnia bez głosu sprzeciwu.
- Rozstrzygnięcie kwestionujące zasady PBO mocno komplikuje najnowszą edycję budżetu. Wojewoda, wydając swoje orzeczenie ostatniego dnia, jaki mu zgodnie z prawem przysługiwał, zatrzymał wykonanie uchwały rady miasta odnośnie budżetu obywatelskiego - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.
9 czerwca 2020 roku na najbliższej sesji Rady Miasta Poznania zostanie podjęta próba uchwalenia nowych zasad PBO, dostosowanych do oczekiwań wojewody.
Zobacz też: Rusza nabór wniosków do PBO 2021
Jakie są najważniejsze zastrzeżenia wojewody?
Wojewoda zakwestionował m.in. podział zasad PBO na rozdziały wskazując, że podstawową jednostką redakcyjną uchwały powinien być paragraf.
Wskazano, że wzór formularza zgłoszeniowego projektu oraz listy poparcia, pomimo ich technicznej funkcji, powinny być przyjęte uchwałą rady miasta, a nie zarządzeniem prezydenta.
Zaakcentowano, że wnioskodawcy mają mieć prawo do odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania, nawet jeżeli nie wypełnią do końca wniosku, podadzą nieprawdziwe dane osobowe lub złożą formularz po terminie.
Sprawdź też:
Wojewoda nakazał też usunąć z uchwały rozdziały dotyczące realizacji projektów, monitoringu i ewaluacji PBO. Wojewoda nakazał także usunąć z zasad PBO obowiązek podawania przez wnioskodawcę adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu, a w przypadku głosujących numeru PESEL.
W pierwszym przypadku brak danych kontaktowych utrudni urzędnikom możliwość komunikacji z wnioskodawcą. Rezygnacja z podawania numeru PESEL na etapie głosowania zmniejszy możliwość weryfikacji poprawności głosu, co może zaburzać prawidłowość wyników głosowania.
Zobacz też: Parkowanie w Poznaniu podrożało. Kolejki do urzędu
- Te często niezrozumiałe i drobiazgowe rozstrzygnięcia wstrzymują obecny etap składania wniosków w ramach PBO21. Dopiero nowa uchwała Rady Miasta wznowi, miejmy nadzieję jak najszybciej, tegoroczną edycję Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zrobimy wszystko żeby budżet obywatelski nadal cieszył się zaufaniem mieszkańców Poznania - mówi Patryk Pawełczak.
W związku z zaistniałą sytuacją etap składania projektów zostanie wydłużony. Jednocześnie wnioskodawcy mogą zakładać konta w serwisie PBO i roboczo pracować nad wnioskiem, bez możliwości jego formalnego złożenia (pozostanie on w wersji roboczej, dane nie zostaną utracone).
Możliwość wysłania projektu zostanie odblokowana po przyjęciu nowych zasad PBO.
ZOBACZ TEŻ:
Oczko wodne przy każdym domu w Polsce Program "Moja Woda". M...
Sprawdź też:
Chcesz wiedzieć więcej?

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?