18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie na miarę dla zagrożonych wykluczeniem

Materiał Informacyjny
Wykluczenie społeczne i ubóstwo to problem nękający wszystkie nowoczesne społeczeństwa. Ponad 136, 9 mln zł unijnego wsparcia pozwoli sfinansować projekty, które pomogą osobom zagrożonym wykorzystać swoje możliwości, w tym także odnaleźć się na rynku pracy.

Wykluczenie społeczne dotyka nie tylko jednostek i rodzin, ale też niekiedy całych społeczności. Sprzyjają mu nie tylko niskie dochody, ale także niepełno-sprawność, przewlekłe choroby, wychowywanie dzieci z niepełno-sprawnością, braki w wykształceniu. Projekty konkursowe powinny zawierać więc takie działania, które pozwolą problemy nękające ich uczestników rozwiązać lub przynajmniej złagodzić.

Adresatami tych działań będą więc korzystający z pomocy społecznej lub programów pomocy żywnościowej dla najuboższych, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny wychowujące dziecko lub dzieci niepełnosprawne, jeśli przynajmniej jedno z rodziców nie pracuje z powodu konieczności opiekowania się dzieckiem. Kolejne grupy adresatów to przebywający w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczych, wychowankowie ośrodków socjoterapii, ośrodków wychowawczych czy zakładów poprawczych, a także osoby bezdomne, niesamodzielne czy wymagające szczególnego wsparcia, by odnaleźć się na rynku pracy.

Dla każdego z uczestników projektu musi zostać opracowany Indywidualny Plan Działania uwzględniający skrojone na miarę wsparcie, które pomoże mu pokonać nękające go problemy, by aktywnie włączyć się w życie społeczne, a w miarę możliwości także podjąć pracę.

Projekty konkursowe mogą składać podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, instytucje samorządowe czy państwowe jednostki budżetowe. Nie ma przeszkód, by projekt taki był realizowany przez partnerstwa, w skład których wejdą na przykład instytucje samorządowe i organizacje pozarządowe.

Dofinansowanie projektów może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku projektów składanych przez ośrodki pomocy społecznej, miejskie ośrodki pomocy rodzinie, powiatowe centra pomocy rodzinie oraz 95 proc. w przypadku innych wnioskodawców.

Ekspert o aktywnej integracji
Sławomir Wąsiewski, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu

Zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym to zjawiska dotykające wielu aspektów życia, dlatego też podejmowane działania muszą być bardzo różnorodne. W przypadku gdy barierą są względy zdrowotne, można sfinansować udział w programach terapeutycznych, zajęcia rehabilitacyjne czy badania profilaktyczne bądź specjalistyczne.

W wielu przypadkach może być konieczna pomoc w uzupełnieniu wykształcenia, także na poziomie podstawowym czy gimnazjalnym, ale także podniesienie bądź zdobycie kwalifikacji zawodowych. W ramach projektów będzie możliwe udzielanie tego rodzaju wsparcia, łącznie ze stypendiami. Gdy chodzi o aktywizację zawodową, pomoc może dotyczyć zarówno doradztwa zawodowego, jak i organizacji praktyk, staży, zatrudnienia wspomaganego czy dostosowania miejsc pracy do potrzeb pracowników niepełnosprawnych. Inne możliwe działania to zapewnienie udziału w zajęciach Centrów Integracji Społecznej czy Zakładów Aktywności Zawodowej. W wielu przypadkach będzie trzeba zapewne zacząć od podstaw, czyli wzmocnienia aktywności i zaradności. Także takie działania powinny być ujęte w projektach.

Termin składania wniosków za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego upływa 31.08. 2016 r. o godz. 15.30 . W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie trzeba dostarczyć jego papierową wersję do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu ul. Kościelna 37, budynek A, Punkt Informacyjny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku
**

www,wuppoznan.praca.gov.pl

**

Więcej o funduszach:
**

www.wrpo.wielkopolskie.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Poznań - tel.: 61 626 61 93,
e-mail: [email protected], [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski