MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykoszona łąka kwietna w Poznaniu. Ogrodniczka zbulwersowana. Co na to ZDM?

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Koszenie łąk kwietnych
Koszenie łąk kwietnych Robert Woźniak
W Poznaniu Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął koszenie przydrożnych łąk. Ten stan rzeczy zdenerwował jedną z naszych czytelniczek. Ogrodniczka twierdzi, że nie jest to odpowiedni czas na takie działania, a koszenie powinno odbywać się jesienią.

Jakiś czas temu zadzwoniła do nas zaniepokojona czytelniczka, która poinformowała nas o tym, że łąka kwietna przy torowisku przy ulicy Żegrze została wykoszona. 

Nasz fotoreporter wybrał się w to miejsce. 

Poznanianka, która poinformowała nas o tym fakcie, na co dzień zajmuje się ogrodnictwem.

- Na tym terenie byłam w czwartek w minionym tygodniu. Naliczyłam prawie 100 gatunków roślin. To bardzo bogaty ekosystem, bardziej urozmaicony niż łąka użytkowana rolniczo. Są tam rośliny szczególnie obfite w nektar, polecane przez pszczelarzy, np. żmijowiec pospolity, farbownik lekarski, chaber łąkowy i driakiewnik, nostrzyk biały i żółty, gatunki z rodzaju wyka, lucerna, koniczyna biała, łąkowa i żółta, komonica, jasieniec, świerzbnica, dziurawiec, cykoria podróżnik oraz inne o mniejszym znaczeniu - mówi ogrodniczka, pani Alina.

Zaznaczyła, że koszenie powinno mieć miejsce dużo później - bliżej jesieni. W tym momencie bowiem w przypadku suszy w wykoszonym miejscu wystąpi problem z retencją wody, a także utrudni to funkcjonowanie owadów, ponieważ na łące znajduje się wiele roślin nektarodajnych. Poznanianka twierdzi też, że łąka skoszona jest zbyt nisko.

- Łąkę kwietną kosi się jeden raz, pod koniec lipca lub na początku sierpnia, wysoko, ok. 20 cm od ziemi, najlepiej kosą, tak, aby rośliny mogły jeszcze odrosnąć, a ze skoszonych części osypać się dojrzałe nasiona. Takie są założenia, aby istnienie łąki miało sens i aby była ona samoodnawialna. W dobie zmniejszających się drastycznie ilości owadów, co widzę na co dzień będąc ogrodnikiem, takie bezmyślne działanie jest niedopuszczalne. Koszenie takiego założenia ekologicznego w maju, kiedy rośliny są w są w okresie kwitnienia i zawiązywania nasion, a przecież one muszą jeszcze dojrzeć nie ma żadnego wytłumaczenia, jest to '' zbrodnia ekologiczna''. Skoszenie w tym okresie umożliwia też ekspansję innych gatunków, bardziej inwazyjnych np. traw i zmianę składu gatunkowego na gorszy, mniej urozmaicony - wyjaśnia ogrodniczka.

O sprawę zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich.

- Trawniki zlokalizowane w pasie drogowym ulicy Żegrze (pas rozdziału oraz pasy poboczy między jezdnią a chodnikiem, w tym przy zjazdach z osiedli), wzorem poprzednich lat, podlegają stałemu koszeniu w standardzie wysokim, tj. ich wysokość nie powinna przekraczać  25 cm - odpowiada ZDM.

ZDM tłumaczy, że ciepła wiosna z dużymi opadami deszczu oraz opóźnienie koszenia, spowodowane m.in. przedłużającą się procedurą przetargową, spowodowały, iż rośliny zielne zaczęły kwitnąć intensywniej niż w poprzednich latach.

- Wysokość roślin sięgała około 80 cm, przez co część z nich zaczynała przechylać się na jezdnię i chodniki, powodując ich stopniowe zawężenie. Zgodnie z obowiązującym prawem zieleń w pasie drogowym nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi. Koszenie podyktowane jest względami bezpieczeństwa użytkowników pasa drogowego - tłumaczy ZDM.

 Biorąc pod uwagę termin kwitnienia w tym roku, podjęto decyzję od zmianie częstotliwości koszenia.

- Niemniej, mając na względzie wyjątkowe kwitnienie w bieżącym roku, podjęto decyzję o zmianie częstotliwości koszenia przedmiotowego terenu na dwukrotne w sezonie wegetacyjnym. Drugie koszenie zostanie wykonane w okolicach sierpnia-września br. - opowiada ZDM.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski