Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Poznaniu. To oni dbają o polskie dziedzictwo! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Od wtorku, 5 lipca w Poznaniu można oglądać najnowszą plenerową wystawę.
Od wtorku, 5 lipca w Poznaniu można oglądać najnowszą plenerową wystawę. Adam Jastrzębowski
Od wtorku, 5 lipca przy Okrąglaku usytuowanym u zbiegu ul. Mielżyńskiego i ul. 27 Grudnia w Poznaniu oglądać można wystawę pt. „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Poznańska wystawa jest szóstą z cyklu 15 przewidzianych pokazów plenerowych, zaplanowanych w 15 miastach na terenie Polski. Wystawa „Przyszłym pokoleniom” w Poznaniu jest szczególna, ponieważ łączy w sobie dwa jubileusze: 60-lecie powstania Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz 30-lecie działalności Oddziału Terenowego NID w Poznaniu.

Podczas wtorkowej konferencji „Dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Działalność Oddziału Terenowego NID w Poznaniu” w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki przy ul. Mielżyńskiego 27/29, pokazano zabytki oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa wielkopolskiego, a także opowiedziano o historii i działalności poznańskiego Oddziału NID.

- Jesteśmy w takim momencie, żeby podsumować i podziękować, ale przed nami też duże i ambitne plany. Wiele przed nami, nie kończymy na 60-leciu. Praca Instytutu jest niewidoczna: kwerendy archiwalne, praca w bibliotece – to żmudna i pracochłonna praca, która później daje efekty, ale tak naprawdę nie widać od razu ogromu nakładu pracy, dlatego bardzo chcę podziękować i pogratulować wszystkim pracownikom

– mówiła dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Narodowy Instytut Dziedzictwa świętuje 60-lecie istnienia

Powstały w 1962 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa pełni ważną misję – ochronę dziedzictwa kulturowego Polski, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Głównym zadaniem NID jest badanie i dokumentowanie dziedzictwa kulturowego, dbanie o zrównoważoną ochronę poprzez wyznaczanie i nadzorowanie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, a także prowadzenie działań edukacyjnych, mających na celu upowszechnianie wiedzy i znaczenia dziedzictwa narodowego.

- Narodowy Instytut Dziedzictwa stanowi wsparcie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz służb konserwatorskich. Każdego dnia nasz zespół, składający się z konserwatorów, historyków sztuki, architektów, etnografów i archeologów, dba o zachowanie dla przyszłych pokoleń najpiękniejszych polskich tradycji oraz odpowiednią ochronę zabytków. Oprócz gromadzenia i udostępniania dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków uczestniczymy również w przygotowaniu wniosków o wpisanie polskich zabytków na Listę dziedzictwa światowego UNESCO

– podkreśla dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa i dodaje:

– Opiniujemy też wniosków dla obiektów ubiegających się o miano Pomnika Historii. Prowadzimy również szereg działań edukacyjnych. Lista podejmowanych przez nas aktywności jest o wiele dłuższa, cel jest jednak jeden - zachowanie dla przyszłych pokoleń spuścizny kulturowej Polski, która stanowi integralną część naszej historii.

30-lecie działalności Oddziału Terenowego NID w Poznaniu

Oddział Terenowy NID w Poznaniu istnieje od 1 listopada 1991 roku. Od 1994 roku siedziba Ośrodka mieści się w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego. W latach 2002-2010 oddział funkcjonował pod nazwą Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

- Poznański Ośrodek Terenowy NID działa od ponad 30 lat. Przez ten czas udało się nam zrealizować liczne projekty związane z ochroną zabytków oraz ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przygotowaliśmy studia ochrony wartości kulturowych, liczne opinie specjalistyczne. W latach 2009-2016 zweryfikowaliśmy ponad 7000 tysięcy obiektów w rejestrze zabytków i ponad 100 układów urbanistycznych, a także zaproponowaliśmy nowe wpisy. Efektem był raport wojewódzki o stanie ich zachowania. W latach 2019-2020 zweryfikowaliśmy stan zachowania cmentarzy żydowskich na terenie województwa. Do chwili obecnej, na Listę Krajową MKiDN wpisanych zostało kilka tradycji z zakresu niematerialnego dziedzictwa, między innymi; błogosławieństwo zwierząt w Mikstacie - obchodzone 16 sierpnia na św. Rocha, wesele szamotulskie oraz snutka golińska

- wylicza Teresa Palacz, kierownik Oddziału Terenowego NID w Poznaniu.

W 30-letniej historii Oddział NID w Poznaniu od 1993 roku zajmował się również organizacją Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaprezentował w tym czasie szerszej publiczności m.in. kościoły drewniane, obiekty barokowe i klasycystyczne, miasta tkackie, a także przybliżył uczestnikom wydarzeń rolę kulturową rzeki, epokę Napoleona czy rolę cystersów. Z udziałem poznańskiego OT utworzono również historyczny szlak Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu, który w nieco zmienionej formie funkcjonuje do dzisiaj, jako popularny produkt turystyczny.

Działalność merytoryczna Oddziału Instytutu w Poznaniu skupia się ponadto na monitorowaniu stanu zachowania zabytków, pozyskiwaniu danych o dziedzictwie kulturowym regionu w szerokim spektrum, digitalizacji dokumentacji związanej z ochroną zabytków nieruchomych i archeologicznych, przygotowywaniu specjalistycznych opinii na rzecz organów ochrony zabytków.

Jubileusz Narodowego Instytutu Dziedzictwa odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski