Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Tak po 1918 roku rodził się nowoczesny Poznań

Marek Zaradniak
Wizyta członków Komitetu Międzysojuszniczego w Poznaniu. Tłum poznaniaków na Starym Rynku, wzdłuż pierzei wschodniej ustawili się członkowie Straży Ludowej, a przy wejciu do ratuszu  członkowie Bractwa Kurkowego,
Wizyta członków Komitetu Międzysojuszniczego w Poznaniu. Tłum poznaniaków na Starym Rynku, wzdłuż pierzei wschodniej ustawili się członkowie Straży Ludowej, a przy wejciu do ratuszu członkowie Bractwa Kurkowego, Kazimierz Greger ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Poznania
W niedzielę w Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu otwarta zostanie wystawa „Narodziny nowoczesnego miasta. Poznań w latach 1918-1929”.

W niedzielę w Muzeum Historii Miasta Poznania w ratuszu otwarta zostanie wystawa „Narodziny nowoczesnego miasta. Poznań w latach 1918-1929”. Wpisuje się ona w obchody stulecia odzyskania niepodległości i w projekt Muzeum Narodowego „1918-2018. Wolność kocham i rozumiem. Niepodległa w Muzeum”.

Entuzjazm poznaniaków, jaki towarzyszył przyjazdowi wybitnego pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku dał im dodatkową motywację do wystąpienia przeciwko władzom pruskim. Dzień po przyjeździe artysty wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Pamiętać jednak trzeba, że działania związane ze stopniowym wyzwalaniem spod zaborczych rządów podjęto wcześniej. Wśród tych wydarzeń wymienić należy m.in. ustanowienie w połowie 1918 roku działającego tajnie Centralnego Komitetu Obywatelskiego, mianowanie nadburmistrzem miasta Jarogniewa Drwęskiego, a w końcu powołanie Naczelnej Rady Ludowej. Przypieczętowaniem słabnącej pozycji władz pruskich była zgoda na powołanie Sejmu Dzielnicowego, który ostatecznie w ramach legalnych wyborów potwierdził, że Naczelna Rada Ludowa jest oficjalnym reprezentantem Polaków, którzy sprawy swego kraju i swego miasta chcą wziąć w swoje ręce. Przyjazd do miasta Komisji Międzysojuszniczej potwierdził nowy rozdział w historii Poznania.

Wystawa „Narodziny nowoczesnego miasta. Poznań w latach 1918-1929” przypomina tamte wydarzenia. Stanowią one początek opowieści o historii miasta w pierwszych 10 latach odzyskanej wolności. Jej koniec to wspomnienie Powszechnej Wystawy Krajowej, której celem było zaprezentowanie przedsięwzięć Polaków w pierwszej dekadzie niepodległości.

Podwojenie obszaru miasta poprzez przyłączenie w roku 1925 gmin podmiejskich, powołanie Uniwersytetu Poznańskiego i Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych, przeobrażenie przestrzeni miasta, działalność przedsiębiorców i utworzenie Polskiego Radia to świadectwa dążenia do niezależności i nowoczesności.

Narodziny nowoczesnego miasta. Poznań w latach 1918-1929
Muzeum Historii Miasta Poznania
Ratusz Stary Rynek 1
Wernisaż 18 listopada, godzina 12

Zobacz także:

Rok 1929. Główne wejście na Powszechną Wystawę Krajową. Po lewej stronie Wieża Górnośląska, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. W 1955 roku na pozostałościach wieży zbudowano Iglicę, która do dzisiaj jest symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Przedwojenny Poznań - zdjęcia. 21 najpiękniejszych fotografi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski