Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład chemiczny przy granicy Leszna powstanie tuż obok domów na Zatorzu [FILM]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Grupa mieszkańców Zatorza planuje oprotestowanie inwestycji. Nieoficjalnie wiemy, że analizę tej inwestycji mają też przeprowadzić urzędnicy miejscy z Leszna.
Grupa mieszkańców Zatorza planuje oprotestowanie inwestycji. Nieoficjalnie wiemy, że analizę tej inwestycji mają też przeprowadzić urzędnicy miejscy z Leszna. Dron Loty Usługi Leszno
Nie milkną echa naszej wczorajszej publikacji informującej o przygotowaniach do budowy zakładu chemicznego na granicy Leszna i gminy Lipno. Zakład produkcji pianki poliuretanowej miałby dosłownie sąsiadować z domami w dzielnicy Zatorze w Lesznie. Wybraliśmy się dziś z kamerą i dronem, by przyjrzeć się tej lokalizacji.

Do redakcji cały czas zgłaszając się mieszkańcy Leszna zaniepokojeni planami inwestycyjni TB Proporties, który chce budować na działkach gminy Lipno, ale przy samej granicy Leszna, zakład chemiczny zajmujący się produkcją pianki poliuretanowej.

Czytaj też:

Sprawą zainteresowali się już także radni Leszna i władze Leszna. Na naszą prośbę problem poruszono na posiedzeniach miejskich komisji problemowych. Zainteresowanie sprawą wyraziła też Komenda Miejska Straży Pożarnej. Jej kierownictwo chce zapoznać się z dokumentacją, którą posiada gmina Lipno w tej sprawie.

Grupa mieszkańców Zatorza planuje oprotestowanie inwestycji. Nieoficjalnie wiemy także, że analizę tej inwestycji mają też przeprowadzić urzędnicy miejscy z Leszna.

Chodzi o określenie, jaki wpływ zakład tego typu będzie miał na mieszkańców Leszna. Jego bliskość względem zabudowań na Zatorzu wydaje się ewidentna. Dziś wybraliśmy się tam z kamerą, by naocznie sprawdzić, jak to wygląda..

Na granicy miasta ma powstać zakład chemiczny. Są obawy i protesty mieszkańców

Ulotki z kopią obwieszczenia, jakie pojawiło się na stronach internetowych gminy Lipno, trafiły do mieszkańców Wilkowic i Zatorza w ostatnich godzinach. Wynika z nich, że gmina nie informowała szeroko o planach inwestycyjnych, a jedynie ograniczyła się do obowiązkowej publikacji obwieszczenia w Internecie.

- W sąsiedztwie naszych domów powstaje, bez zgody mieszkańców, potężny zakład chemiczny. Substancje używane do produkcji są niebezpieczne dla środowiska i życia. Będzie to tykająca bomba ekologiczna w naszym bezpośrednim sąsiedztwie

- alarmuje autor ulotki.

Obwieszczenie wójta Lipna z datą 6 grudnia 2021 ukazało się w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej gminy. Zawiadamia o rozpoczęciu ,,procedury udziału społeczeństwa w sprawie wydania decyzji środowiskowy'' dla inwestycji.

Zakład produkujący piankę poliuretanową miały powstać w Maryszewicach za budowaną właśnie nową halą TB Logistics. Graniczyłby więc niemal bezpośrednio z Lesznem, choć formalnie to teren gminy Lipno.

Inwestor to TB Properties, który ma już swoje firmy w strefie inwestycyjnej w Lesznie i właśnie w Maryszewicach.

- Dlaczego dowiadujemy się o tym teraz i to z ulotek mieszkańca? W gminie była zupełna cisza na ten temat, Mieszkam w Wilkowicach i dopiero teraz dowiedziałem się o sprawie

- mówi nam jeden z mieszkańców gminy Lipno.

Czytaj też:

Z obwieszczenia opublikowanego przed tygodniem w gminnym BIP wynika, że postępowanie w sprawie budowy zakładu toczy się w gminie od 19 kwietnia 2021 roku.

Zaskoczeni są też mieszkańcy Leszna, głównie z części Zatorza, która jest sąsiadem inwestycji.

- Kupiłem tu działkę za duże pieniądze. Obecnie trwa budowa naszego domu. Nikt nie wspominał o żadnej fabryce chemicznej. Wiemy, że są tu zakłady produkujące meble i poduszki, ale zakład chemiczny? To jakiś dramat [/b]

- przyznaje nam spotkany na budowie mieszkaniec Zatorza.

Jego działka w prostej linii oddalona jest od wskazywanej lokalizacji fabryki o kilkaset metrów. Jeśli powstanie - będzie ją widział z okien.

Wójt Lipna: "To nie jest zakład chemiczny"

Zapytaliśmy wójta Lipna o plany inwestycji budzącej takie obawy.

- W chwili obecnej toczy się na wniosek inwestora postępowanie środowiskowe w sprawie budowy zakładu do produkcji pianki poliuretanowej na potrzeby firm zlokalizowanych na terenie miasta Leszna, a mianowicie Euro-Comfort oraz Euro-Line. Nie jest to zakład chemiczny

- uważa Łukasz Litka, wójt Lipna.

Opinie mieszkańców są jednak odmienne. Ich zdaniem taka inwestycja to duże ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej ze skutkami dla środowiska.

- W takim przypadku mogą wydobywać się kłęby fozgenu, który jest substancją trującą. Skutki są oczywiste, a w takim przypadku ewakuowana jest cała okolica. W produkcji używana jest trująca izocyjanina, która zagraża życiu. Dodajmy do tego oczywistą utratę wartości działek w całej okolicy w takim sąsiedztwie - czytamy w ulotce dostarczonej do mieszkańców.

Wójt Lipna twierdzi, że inwestycja ma być bezpieczna. Powołuje się na raport oddziaływania na środowisko, który wysłano do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Inspektora Sanitarnego i Wód Polskich oraz marszałka Województwa Wielkopolskiego.

- Wszystkie uzgodnienia tych organów są pozytywne. Analizując inwestycję pod względem emisyjności hałasu oraz zanieczyszczeń inwestycja mieści się w normach pod względem ochrony środowiska i nie będzie oddziaływać negatywnie

- zapewnia Łukasz Litka.

Czas na odwołania tylko do 29 grudnia

Mieszkańcy są zaskoczeni brakiem szerokiej informacji publicznej w sprawie tak istotnej inwestycji. W sąsiedniej gminie Święciechowa o planach budowy elektrowni na słomę mówiło się głośno i finalnie mieszkańcy sprawili, że do realizacji nie doszło.

- Zgodnie z przepisami prawa do końca grudnia 2021 r. zapewniono udział społeczeństwa, gdzie każdy może składać uwagi i wnioski oraz zapoznać się z raportem i uzgodnieniami organów

– uważa wójt Lipna, Łukasz Litka.

- Apeluję do osobistego oprotestowania inwestycji zgodnie z obowiązującym prawem. Działajmy, bo czasu zostało bardzo mało. Mamy czas tylko do 29 grudnia i po tym okresie nie będzie już możliwości zablokowania inwestycji

– apeluje autor ulotki.

Źródło: leszno.naszemiasto.pl

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski