Zarzynanie konkurencji

  Zarzynanie konkurencji

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prywatne firmy, działające w gospodarce odpadami, alarmują, że grozi im bankructwo. Powód? Przymiarki do zmiany ustawy o zamówieniach publicznych. Projekt, nad którym pracuje rząd, zakłada wprowadzenie zamówień in-house. To oznacza, że samorządy będą mogły bez przetargu zlecać usługi gminnym spółkom. Dla prywatnych przedsiębiorców to wyrok śmierci. Istnieje realna groźba, że w całym kraju może być zlikwidowanych nawet kilkaset prywatnych firm śmieciowych.
  Zarzynanie konkurencji
  Zobacz komentowany artykuł: Firmy śmieciowe mogą zbankrutować

  Jeśli gminy będą mogły z wolnej ręki powierzyć własnym spółkom wywóz i zagospodarowanie śmieci, to zrobią to. Bo jak mówią „bliższa koszula ciału”. Obecnie część tych firm ma problemy, bo przegrały przetargi. Pomysły na przetrwanie są różne. Np. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Obornik zostało podwykonawcą FB Serwis i wywozi odpady w Poznaniu.

  Od kilku lat w branży śmieciowej robi się wszystko, by zarżnąć konkurencję. Obowiązująca od 2013 r. ustawa śmieciowa zlikwidowała wiele małych, prywatnych firm.
  Te, które pozostały schroniły się pod skrzydłami większych przedsiębiorstw, tworząc z nimi konsorcja, by móc stanąć do przetargów. Komunalne przetrwały dzięki wsparciu samorządów, choć ledwie zipią. Dobrze mają się jedynie duże koncerny. Teraz chce się postawić na „swoich”, proponując zamówienia in-house. A mnie się marzy, by ktoś pomyślał o nas – klientach. Wiem jedno, jak była rywalizacja, jak było miejsce dla małych i dużych, prywatnych i gminnych firm, to za śmieci płaciłam mniej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widzisz Bogna

  Eustachy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Równowaga musi być. Jak jeden zyska to drugi musi stracić.
  To wiedzą banki i monopoliści wszelkiej maści. Płaci za wszystko szary człowieczek.
  Źródło wszelkich fortun.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo