Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiórki pieniędzy na pomoc Ukrainie. Jak sprawdzić legalność zbiórki?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Po wybuchu wojny w Ukrainie przeróżne organizacje i fundacje zaczęły prowadzić zbiórki pieniężne dla potrzebujących. Na fali pomocy nie zabrakło niestety też oszustów. Jak sprawdzić, czy dana zbiórka faktycznie istnieje i jest legalna?
Po wybuchu wojny w Ukrainie przeróżne organizacje i fundacje zaczęły prowadzić zbiórki pieniężne dla potrzebujących. Na fali pomocy nie zabrakło niestety też oszustów. Jak sprawdzić, czy dana zbiórka faktycznie istnieje i jest legalna? Robert Woźniak/materiał ilustracyjny
Po wybuchu wojny w Ukrainie przeróżne organizacje i fundacje zaczęły prowadzić zbiórki pieniężne na pomoc dla potrzebujących. Polacy chętnie wpłacali i wciąż wpłacają na nie swoje pieniądze. Na fali pomocy nie zabrakło niestety też oszustów, którzy wykorzystując czyjeś nieszczęście, sami postanowili się wzbogacić. Jak sprawdzić, czy dana zbiórka faktycznie istnieje i jest legalna?

16 marca do pilskiej policji wpłynęło zgłoszenie mężczyzny, który podejrzewał oszustwo internetowe. Otrzymał on wiadomość na jednym z popularnych komunikatorów z prośbą o wsparcie zbiórki i wpłacenie środków na pomoc dla Ukrainy. Okazało się, że 30-letnia kobieta pisała do ludzi na lokalnych grupach społecznościowych i prosiła o przelanie funduszy. Otrzymane pieniądze przeznaczała na codzienne zakupy dla siebie.

Takich przypadków jest więcej, dlatego, zanim zdecydujemy się przelać określoną sumę na czyjeś konto, warto wcześniej sprawdzić daną zbiórkę i jej organizatorów.

Zbiórki publiczne, co trzeba wiedzieć?

Zbiórka publiczna to zbieranie ofiar, które musi spełnić określone warunki, tzn. zbierana jest gotówka lub rzeczy, odbywa się w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, a jej cel jest zgodny z prawem.

Co jednak ciekawe, za zbiórki publiczne nie są uznawane m.in. akcje polegające na wpłacaniu funduszy na rachunek bankowy. Samo wezwanie do wspierania jakiegoś celu poprzez zasilanie konta nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Zbiórki pieniężne, jak sprawdzić?

Przed przygotowaniem zbiórki organizatorzy muszą ją wcześniej zgłosić. Taka akcja może być przeprowadzona dopiero po tym, jak informacja o niej pojawi się na portalu zbiórek publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Można tutaj sprawdzić m.in. kto i w jaki sposób prowadzi daną zbiórkę, oraz co stało się z przekazanymi pieniędzmi, darami. Każda zainteresowana osoba ma łatwy dostęp zarówno do informacji o aktualnie organizowanych, jak i zakończonych, do 10 lat wstecz, akcji pomocowych.

Gdzie szukać informacji o zbiórkach publicznych?

Informacje na stronie zbiórki.gov.pl są powszechnie dostępne i każda osoba może je sprawdzić. Organizatorzy danej zbiórki są zobowiązani, by umieścić tam niezbędne dane, takie jak:

  • numer zbiórki publicznej;
  • dane organizatora zbiórki: nazwa, adres siedziby oraz numer KRS, numer NIP lub numer REGON – w przypadku fundacji, stowarzyszenia, tzw. organizacji kościelnej, imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania członków komitetu społecznego;
  • cel zbiórki publicznej;
  • sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
  • miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
  • termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej;
  • przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.

Co więcej, zbierający pieniądze muszą posiadać identyfikatory zawierające imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę oraz informacje o nazwie, celu, jej organizatorze oraz numer zbiórki publicznej. Możemy też poprosić wolontariuszy o udzielenie nam dodatkowych informacji.

Na portalu MSWiA powinny też znaleźć się sprawozdania z przeprowadzonej akcji m.in. z konkretnymi danymi o wartości zdobytych funduszy. Każda osoba może więc sprawdzić, ile dana fundacja bądź organizacja zebrała i co z tym później zrobiła.

Nielegalne zbiórki publiczne

Jeżeli organizatorzy zorganizują zbiórkę bez wcześniejszego jej zgłoszenia lub przeprowadzą ją niezgodnie ze zgłoszeniem, mogą spodziewać się kary. Za takie postępowanie grozi grzywna lub przepadek rzeczy i pieniędzy uzyskanych podczas akcji.

Może się jednak zdarzyć i tak, że nie znajdziemy w Internecie żadnych informacji o danej zbiórce lub też samej organizacji, która ją przeprowadzała. Taki fakt zawsze warto zgłosić policji.

Zobacz też:

Szwajcarskie przedsiębiorstwo Nestle pozostaje w Rosji. Firma postanowiła nie wycofywać swoich produktów z rosyjskiego rynku. Pomimo inwazji Rosjan na Ukrainę największa na świecie firma spożywcza nie zawiesza działalności, do czego zachęcał koncern premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przedstawiamy listę produktów, które należą do szwajcarskiego koncernu --->

Nestle pozostaje w Rosji. Te produkty koncernu można kupić w Polsce

Motoryzacja, sprzęt elektroniczny, bankowość, media społecznościowe, rozrywka. W związku z wojną na Ukrainie, firmy wycofują swoją działalność w Rosji. Jakie? Sprawdź w galerii.Przejdź dalej -->

Wojna na Ukrainie: Firmy wycofują się z Rosji! Wśród nich Ne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski