Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia, które opowiadają świat na wystawie World Press Photo 2017

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Laureat I nagrody World Press Photo, czyli śmierć Andrieja Karlowa w obiektywie Burhana Ozbiliciego
Laureat I nagrody World Press Photo, czyli śmierć Andrieja Karlowa w obiektywie Burhana Ozbiliciego Burhan Ozbilici/AP, mat. organizatora
Wystawa najlepszych fotografii prasowych rusza w piątek w Centrum Kultury Zamek.

Data 3 maja kojarzy się w Polsce dość jednoznacznie. Jednak dzień ten, który u nas ma wymiar historycznej celebry, obchodzony jest w innych krajach z innego powodu, choć nie na tak masową skalę. W 1993 roku, na mocy Deklaracji z Windhoek (Namibia), ONZ ustanowiła go Międzynarodowym Dniem Wolności Prasy. W tym roku w Poznaniu pokryje się on z wystawą zwycięskich zdjęć konkursu World Press Photo, który rozstrzygnięto już po raz 60. Rusza ona jednak kilka dni wcześniej. Zwiedzać ją można w CK Zamek od piątku, 28 kwietnia.

Na mocy werdyktu jury World Press Photo z 13 lutego, zdjęciem roku została fotografi a przestawiająca moment tuż po zabójstwie rosyjskiego ambasadora Andrieja Karlowa przez ubranego po cywilnemu, 22-letniego policjanta Mevlüta Mert Altıntaşa podczas wystawy w tureckiej Ankarze. Do zdarzenia doszło tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia 2016 r. Autorem zdjęcia jest Burhan Ozbilici, zrzeszony w The Associated Press. Otrzymało ono I nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych.

Fotografia Ozbilici’ego precyzyjnie oddaje chaos i napiętą sytuację polityczną, w jakiej pogrążony jest świat w ostatnich miesiącach. Zabójstwa dokonano w ramach protestu przeciwko rosyjskiemu zaangażowaniu w wojnę domową w Syrii. Sprawca krzyczał na miejscu „Nie zapominajcie o Aleppo, nie zapominajcie o Syrii. Umieramy w Aleppo, wy umieracie tutaj”, po czym został zastrzelony przez ochroniarzy.

Co ciekawe, autor zdjęcia znalazł się na miejscu zdarzenia przez przypadek.

- Nie zostałem formalnie wyznaczony do fotografowania otwarcia wystawy. Zadzwoniła do mnie przyjaciółka, z którą od dawna nie miałem czasu się spotkać i zaproponowała, byśmy zobaczyli się właśnie w galerii. W chwili gdy padały strzały myślałem sobie: mogę zostać zabity albo zraniony, ale śmierć rosyjskiego ambasadora jest zbyt dużym newsem, by go zlekceważyć. Nawet gdybym zginął, zdjęcia zostały zrobione - mówi Ozbilici w wywiadzie na stronie Fundacji World Press Photo.

Tę i kilkadziesiąt innych fotografii już od dziś oglądać można w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek.

Założona w 1955 roku Fundacja World Press Photo jest niezależną organizacją non-profit z siedzibą w Amsterdamie. Jej głównym celem jest rozwijanie i promowanie dziennikarstwa wizualnego. Dzięki swojemu prestiżowi wystawę WPP zwiedza rocznie ok 4 mln ludzi z 45 krajów. Prowadzone są ponadto szeroko zakrojone badania i programy szkoleniowe. WPP stara się nie tylko inspirować, angażować, kształcić i wspierać wizualnych dziennikarzy i ich globalną publiczność, lecz również ukazywać nowe perspektywy i świeże spojrzenie w dziedzinie fotografii prasowej.

World Press Photo
CK Zamek (ul. Święty Marcin 80/82)
od 28 kwietnia do 21 maja
bilety: 10, 14 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski