MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdolność kredytowa Polaków wzrosła. W którym banku pożyczymy najwięcej gotówki?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wzrost dostępnej kwoty w poszczególnych bankach jest bardzo różny, zależy od kilku czynników. Największe wzrosty dostępnej kwoty dotyczą oczywiście osób o wysokich dochodach.
Wzrost dostępnej kwoty w poszczególnych bankach jest bardzo różny, zależy od kilku czynników. Największe wzrosty dostępnej kwoty dotyczą oczywiście osób o wysokich dochodach. Karolina Misztal/Polska Press
Komisja Nadzoru Finansowego pozwoliła bankom na obniżenie tzw. bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę, dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16 proc. Z kolei rekordzista zanotował wzrost o ponad 1/4. – Rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 tys. zł netto może uzyskać 630 tys. zł, czyli o 130 tys. zł więcej niż w lutym – wskazano.

Spis treści

Które banki obniżyły tzw. bufor bezpieczeństwa KNF?

Sprawdzając dostępne kwoty kredytów hipotecznych i porównując je z poziomem sprzed decyzji KNF, można precyzyjnie określić, które banki skorzystały z możliwości obniżenia bufora. – Z zebranych przez nas danych wynika, że taką zmianę wprowadziły już: Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, BOŚ, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Millennium i Santander. Wśród badanych przez nas banków zdolność kredytowa nie poprawiła się znacząco tylko w PKO BP i mBanku – wylicza w przesłanej nam analizie Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jednocześnie ekspert zastrzega, że wzrost dostępnej kwoty w poszczególnych bankach jest bardzo różny. Zależy on bowiem od kilku czynników. Po pierwsze Sadowski przyznaje, że nie wszystkie banki obniżyły bufor do minimalnego dozwolonego poziomu 2,5 pkt proc. Poza tym bardzo dużo zależy od dochodów kredytobiorcy.

– Największe wzrosty dostępnej kwoty dotyczą oczywiście osób o wysokich dochodach. Poza tym znaczący wpływ na zdolność kredytową ma też zmiana oprocentowania. Jeśli bank je obniżył, to wpłynęło to na wzrost dostępnej kwoty kredytutłumaczy.

Niższy bufor i oprocentowanie w jednym z banków

Sadowski podaje, że w Banku Millennium zdolność wzrosła najbardziej, bo o 26 proc. i tłumaczy to obniżeniem bufora oraz oprocentowania. – Dla kredytów ze stawką stałą i wkładem własnym 10 proc. oprocentowanie spadło z 9,3 proc. do 8,8 proc. W rezultacie dostępna kwota kredytu dla małżeństwa z dwójką dzieci i dochodem 10 tys. zł wzrosła o 130 tys. zł, z 500 tys. zł do 630 tys. zł – wymienia.

Przy niższych dochodach wzrost kwotowy jest oczywiście mniejszy. Dla pary bez dzieci, z dochodem 6 tys. zł netto, dostępna kwota wzrosła o 70 tys. zł (z 267 tys. zł do 337 tys. zł).

– Duże wzrosty procentowe (po 18 proc.), sugerujące maksymalne dozwolone obniżenie bufora, pojawiły się w Alior Banku i ING Banku Śląskim. Dostępna kwota kredytu dla wspomnianego już małżeństwa z dochodem 10 proc. zł netto wzrosły tam odpowiednio o 89 774 zł i 66 531 zł – podaje.

W tych bankach kwota kredytu jest wyraźnie niższa

Ekspert zauważa, że w wśród banków, w których zdolność kredytowa zauważalnie wzrosła „najdziwniejsza sytuacja jest w BOŚ i Citi Handlowym”. Jak wyjaśnia, wzrosty są tu wyraźnie niższe niż w innych bankach – odpowiednio o 10 proc. i 13 proc.

– Poza tym nawet pomimo poprawy, dostępna kwota kredytu jest dość niska. BOŚ ma najniższą wśród badanych banków dostępną kwotę dla pary z dochodem 6 tys. zł (tylko 220 538 zł). Z kolei Citi Handlowy naszemu przykładowemu małżeństwu z dochodem 10 tys. zł jest gotów przyznać tylko 381 256 zł. To druga najniższa oferta. Mniej daje tylko mBank, który nie wprowadził obniżki bufora – tłumaczy. – Większych zmian nie widać w PKO BP i mBanku, ale prawdopodobnie i one niedługo wprowadzą niższy bufor – dodaje.

Marcowe posiedzenie RPP. Jaką decyzję podjęła Rada? Co z kredytami?

W środę 8 marca zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zgodnie z oczekiwaniami po raz kolejny postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

– Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych – wskazał w przesłanym nam komentarzu Michał Stajniak, starszy analityk XTB.

– Decyzja, choć nikt nie zakładał zmiany poziomu stóp, budziła zdecydowanie najwięcej emocji od listopada. Wspólnym mianownikiem obu posiedzeń RPP jest to, że władze dysponowały na nich nowymi projekcjami Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Poprzednia edycja raportu zakładała, że na koniec tego roku tempo wzrostu cen będzie wynosić 8 proc. Do dopuszczalnego pasma wahań wokół 2,5 proc. celu inflacyjnego dynamika CPI miała wejść dopiero w drugiej połowie 2025 r. Nowe prognozy zakładają, że to się nie zmieni, ale wygasanie inflacji w najbliższych miesiącach będzie przebiegać szybciej. W bieżącym roku inflacja ma wynosić średnio 11,9 proc. r/r, w kolejnym 5,7 proc. r/r. To prognozy o odpowiednio 1,3, i 0,2 pkt proc. niższe od listopadowych – dodaje Barosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

  • stopa referencyjna: 6,75 proc. w skali rocznej,
  • stopa lombardowa: 7,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa depozytowa: 6,25 proc. w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli: 6,80 proc. w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc. w skali rocznej.
W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej – jest to spadek o ok. 52,7 proc.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Te warunki musisz spełnić, b...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdolność kredytowa Polaków wzrosła. W którym banku pożyczymy najwięcej gotówki? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski