Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe śniadanie dziecka: Kanapki do szkoły

Milena Kochanowska
Zdrowe śniadanie dziecka: kanapki do szkoły. Jak powinno wyglądać wzorcowe drugie śniadanie dziecka? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyk
Zdrowe śniadanie dziecka: kanapki do szkoły. Jak powinno wyglądać wzorcowe drugie śniadanie dziecka? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyk Archiwum
Zdrowe śniadanie dziecka: kanapki do szkoły. Jak powinno wyglądać wzorcowe drugie śniadanie dziecka? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyk. To trzeba wiedzieć!

Pierwsze śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i nie wolno go opuścić - mogą to być płatki owsiane z mlekiem, jajko lub wędlina z pomidorem.

Poważnym problemem jest nie zabieranie do szkoły drugiego śniadania. Często zdarza się, że rodzice nie mając czasu na przygotowanie posiłku do szkoły, zastępują go drobną sumą pieniędzy. Nie jest to dobry pomysł ze względu na złe zaopatrzenie sklepików szkolnych, a spożywanie niezdrowych przekąsek sprzyja rozwojowi otyłości.

Warto więc poświęcić chwilę rano i przygotować posiłek dla swojego malucha.

Pierwsze i drugie śniadanie są niezbędne w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Gdy poziom ten spada, obniża się też nasza koncentracja, jesteśmy zdenerwowani, mogą drżeć nam ręce. Taki stan zdecydowanie nie sprzyjają efektywnej nauce.

**

Optymalny czas podania drugiego śniadania to trzy godziny po pierwszym posiłku

**

W wieku szkolnym, gdy organizm dziecka rozwija się, powinniśmy dostarczyć mu wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, które pozwolą na prawidłowy wzrost i rozwój. Dlatego właśnie drugie śniadanie powinno głównie składać z produktów naturalnych, niesłodzonych, nieprzetworzonych i przede wszystkim zdrowych.

Wzorcowe drugie śniadanie to kanapka z chleba lub pełnoziarnistej bułki z masłem, wędliną lub serem. Do tego jakieś warzywo (pomidor, ogórek) i owoc. Jako napój najlepsza będzie butelka wody mineralnej (niskosodowej) na przemian z wodą źródlaną lub naturalny sok warzywny albo owocowy, ewentualnie owocowa herbatka.

Możemy też przygotować dziecku sałatkę owocową w plastikowym pudełku. Może się ona składać z banana, kiwi oraz pomarańczy. Najlepiej jednak, gdy dzieci jedzą owoce i warzywa sezonowe. Mają one znacznie więcej składników mineralnych i witamin, niż te mrożone.

W plastikowy pojemnik, jako dodatek do kanapki, możemy też włożyć pokrojonego pomidora z kawałkami mozzarelli, a w woreczek wsypać garść orzechów laskowych, które stanowią doskonałe uzupełnienie drugiego śniadania.

Dzieci od najmłodszych lat wyrabiają swoje nawyki żywieniowe, zazwyczaj biorąc przykład z rodziców. Dlatego, zanim zaczniemy zdrowo odżywiać swoje maluchy, sprawdźmy czy nasz dzienny jadłospis jest racjonalny i zrównoważonych, i czy zawiera odpowiednią ilość składników mineralnych oraz witamin.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski