Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Olgierd Błażewicz, były wieloletni dziennikarz kulturalny, również Głosu Wielkopolskiego

Stefan Drajewski, Marcin Kostaszuk
Olgierd Błażewicz był przez lata znakomitym dziennikarzem, człowiekiem kultury, recenzentem teatralnym
Olgierd Błażewicz był przez lata znakomitym dziennikarzem, człowiekiem kultury, recenzentem teatralnym Fot. Archiwum rodzinne
Kochał artystów, kochał ludzi. Był szefem, który nie rządził a słuchał. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy i skłonny do pomocy. Olgierd Błażewicz, człowiek kultury, dziennikarz, przez kilkadziesiąt lat recenzent kulturalny, związany z działem kultury "Głosu Wielkopolskiego", któremu przed laty szefował, nie żyje.

Kochał artystów, kochał ludzi. Był szefem, który nie rządził a słuchał. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy i skłonny do pomocy.

Uwielbiał rozmawiać. Przez wiele lat dzieliliśmy pokój, w którym zbierali się chętnie inni koledzy i koleżanki, by słuchać jego barwnych opowieści o ludziach teatru, o malarzach i grafikach, o literaturze rosyjskiej…. Był nietypowym krytykiem, łagodnym, a jednocześnie przenikliwym.

Olgierd Błażewicz urodził się 28 maja 1935 roku w Krakowie. Od 1936 roku mieszkał do śmierci – 15 kwietnia 2023 roku – w Poznaniu. Dużą część czasu wojny spędził jednak na Syberii, gdzie został wraz z rodzicami zesłany w 1941 roku (powrócił w kwietniu 1946 roku). Na Syberii poznał język rosyjski, który w zawodowym życiu procentował kontaktami z wielkimi artystami rosyjskimi.

Jako młody człowiek był chłonny na wiedzę. Studiował polonistykę, dziennikarstwo i historię sztuki, którą zakończył broniąc pracy magisterskiej. Z dziennikarstwem związał się w 1962 roku. W następnym został recenzentem teatralnym „Głosu Wielkopolskiego”. Na fotelu recenzenta zasiadał ponad pięćdziesiąt lat. Był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Tydzień”, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Sztuka dla Dziecka”. Współpracował z tygodnikiem „Perspektywy”, pisał też dla „Teatru”. Jego artykuły znajdziemy również w "Dziejach Poznania" pod redakcją profesorów Jerzego Topolskiego i Lecha Trzeciakowskiego, w "Kronice Miasta Poznania" i wielu innych czasopismach i wydawnictwach.

Swoje zawodowe życie dzielił między sztuki plastyczne a teatr. Owocem jego zainteresowań była książka „Portrety nazwisk” (1987) i dziesiątki artykułów w książkach zbiorowych. Sporo zawodowego życia poświęcił sztuce dla dziecka, którą doskonale znał. Jego recenzencki autorytet sprawił, że był wielokrotnie zapraszany jako juror na konkursy i festiwale teatralne nie tylko w Polsce.

Poznałem go w drugiej połowie lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy zaprosił mnie do kapituły Medali Młodej Sztuki. Nie przypuszczałem wtedy, że kilka lat później będzie moim szefem. Spędziliśmy w dziale kultury kilkanaście lat, dodam – najpiękniejszych w moim dziennikarskim życiu. Miał cierpliwość dla młodszych koleżanek i kolegów, którzy pojawiali się w jego otoczeniu…

***

…Zwłaszcza tych, którzy pojawiali się niespodziewanie w zespole działu kulturalnego w roli redaktorów. Prawie 40-letnia różnica wieku nie stanowiła jednak problemu: Olgierd Blażewicz nigdy nie traktował swej ogromnej wiedzy i erudycji jako broni w dyskusjach z młodszym pokoleniem dziennikarzy. Odwrotnie: zachęcał do dyskusji i dzielenia się swoimi refleksjami na te same dzieła i zjawiska, nie ograniczone zresztą do świata poznańskiej kultury. Z godnością pełnił rolę mistrza, który długie i zajadłe dyskusje młodszych kolegów podsumowywał jednym celnym zdaniem, pod którym mogliśmy podpisać się wszyscy.

Takiego Olgierda zapamiętamy: człowieka obecnego między artystami, widzami, słuchaczami, piszącymi, czytającymi i redagującymi. Należał do wszystkich tych grup i w każdej z nich był witany z autentycznym szacunkiem i nieskrywaną sympatią. Łączył nas swoim uśmiechem i życzliwością, znajdując dla wszystkich odpowiednie słowo zachęty do uczestnictwa w kulturze.

Cześć Jego Pamięci!

Stefan Drajewski i Marcin Kostaszuk

Pogrzeb Olgierda Błażewicza odbędzie się 24 kwietnia (poniedziałek) o godzinie 8.50 na Cmentarzu Junikowskim

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski