Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z letniego zimowy 2023 już wkrótce. Kiedy przestawiamy zegarki?

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
W niedzielny poranek 29 października nie zaszkodzi sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy.
W niedzielny poranek 29 października nie zaszkodzi sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy. Grzegorz Olkowski
W 2023 roku zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 28 na 29 października, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. To zdecydowanie bardziej lubiana przez Polaków zmiana czasu. Pośpimy godzinę dłużej! O godz. 3 przesuwamy wskazówki zegara godzinę do tyłu, czyli na godzinę 2.

Spis treści

Wiele urządzeń elektronicznych automatycznie przestawia czas. Telefony komórkowe, komputery, tablety, zegarki elektroniczne często radzą sobie już same ze zmianą czasu. W niedzielny poranek 29 października nie zaszkodzi sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy.

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.

Po co zmieniamy czas?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Zegarki przestawiamy nie tylko w Polsce. Podczas przestawiania czasu z zimowego na letni w całej Europie oprócz Rosji, Białorusi i Islandii śpimy krócej. Zasadę tę stosuje się też w prawie w całych Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy Meksyku, a od niedawna na Kubie.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

Jeszcze w 2019 roku Parlament Europejski przyjął regulację, że ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy miała mieć miejsce 25 października 2020 roku, a czasem, jaki miał pozostać z nami na stałe, miał być czas letni. Takie wydarzenia jak pandemia koronawirusa spowodowały jednak, że zapowiadane zmiany nie zostały wdrożone. Najprawdopodobniej kwestia zmiany czasu zostanie uregulowana w ciągu najbliższych lat.

Konsekwencje zmiany czasu

Dłuższa o godzinę doba ma swoje liczne konsekwencje, zwłaszcza dla osób, które tej nocy nie mogą spać w łóżkach, bo np. wypada im nocna zmiana w pracy albo ruszyły w podróż pociągiem. By nie burzyć porządku na torach i w rozkładach jazdy zazwyczaj pociągi są zatrzymywane na godzinny przymusowy postój pod semaforem.

Natomiast pracujący tej nocy z konieczności godzinę dłużej przez prawo pracy traktowani są tak jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Należy im się więc dodatkowe wynagrodzenie - wyliczane na zasadach godzin nadliczbowych oraz dodatków za pracę w nocy. jeśli wolą "odebrać" tę godzinę, pracodawca powinien skrócić im czas pracy nocnej podczas innej doby.

Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Do głównych należą:

  • większe ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych
  • rozregulowanie zegara biologicznego
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją
  • wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.

Zobacz także: Te osoby będą musiały dopłacić do podatku w 2024 roku. Oto lista

Kiedy kolejne zmiany czasu?

Zmiana z czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty (30 marca) na niedzielę (31 marca) 2024 roku. Zmiana czasu na zimowy w 2024 r. będzie miała miejsce 27 października.

Obecnie oszczędzanie prądu to nie tylko ekologia ale i ekonomia. Dzięki zamrożeniu cen energii elektrycznej mamy szanse na niskie rachunki, jeśli jednak przekroczymy w roku limit 2000 kWh będziemy musieli zapłacić drożej. Dlatego warto świadomie korzystać z urządzeń elektrycznych. Zobaczcie, ile kosztuje używanie najpopularniejszych domowych urządzeń. Lista urządzeń i cena ich użytkowania na kolejnych zdjęciach >>>

Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu. Aż tyle koszt...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Pleszew i Jarocin:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski