Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy zwycięzców konkursu na projekty kulturalne w latach 2013-2016

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Jedno z przedstawień Malta Festivalu.
Jedno z przedstawień Malta Festivalu.
12,5 mln złotych - tę kwotę z budżetu miasta otrzyma trzynaście organizacji pozarządowych na realizację przedsięwzięć kulturalnych w latach 2013-2014. Wśród zwycięskich projektów znalazły się m. in. Festiwal Inwazja Barbarzyńców, Akademia Gitary i Malta Festival. W gronie laureatów zabrakło festiwalu Transatlantyk.

Dotacje wieloletnie przyznane zostały w drodze konkursu otwartego. Jego przedmiotem było zadanie publiczne polegające na wzbogaceniu życia kulturalnego Poznania poprzez projekty artystyczne, w tym festiwale, konkursy i warsztaty ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych przedsięwzięć interdyscyplinarnych.

Spośród 56 nadesłanych ofert, wybrano 13 organizacji pozarządowych (w tym stowarzyszeń i fundacji), które otrzymają dotacje. Większość wnioskodawców otrzymała środki z miejskiej kasy na realizację projektów do 2016 roku, a tylko niewielka część z nich - na krótszy okres.

W tej niewielkiej grupie znalazła się Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta organizująca coroczny Malta Festival Poznań, która na lata 2014 i 2015 otrzymała znaczną część dzielonej puli. Festiwal otrzyma łącznie ponad 5,9 mln złotych, co stanowi blisko połowę przyznawanej przez miasto kwoty. Znacznie mniejsza suma zasili Akademię Gitary, która na ten sam okres dostanie wsparcie w wysokości 340 tys. złotych.

Lista laureatów została zdominowana przez projekty teatralne. Znajdziemy wśród nich projekt Trzeci Teatr Lecha Raczaka (Fundacja "Orbis Tertius" - 810 tys. złotych) oraz nową przestrzeń dla teatru offowego "Tłusta Langusta" (Stowarzyszenie "Usta Usta" - ponad 250 tys. złotych). Bardzo wysoko oceniono również Scenę Roboczą - projekt Stowarzyszenia Strefa Ciszy, które może liczyć na 1,3 mln złotych.

Zwycięzców wyłoniono na podstawie nowej procedury konkursowej, która kładzie szczególny nacisk na transparentność wydatków, a także zakłada konieczność wykazania przez wnioskodawcę 40% wkładu własnego. To czterokrotnie więcej niż poprzednio.

- Miasto chce w ten sposób zyskać pewność, że jest dla organizacji pozarządowej partnerem, a nie jedynym mecenasem - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski. - W przyszłości będziemy dążyć do stosunku 50 do 50, a to w praktyce oznacza, że do każdej złotówki z budżetu miasta, wnioskodawca będzie musiał dołożyć własną złotówkę.

Wśród zwycięskich projektów zabrakło takich nazw jak Mediations Biennale, Transatlantyk Festival czy Enter Music Festival. Ich twórcom zarekomendowano udział w konkursach na przedsięwzięcia jednoroczne, który miasto ogłosi w czwartek.

- Werdykt może być dla wielu osób zaskakujący, ale to jest najlepszy dowód, że nowe reguły konkursowe oraz skł‚ad komisji gwarantowały równość‡ szans zarówno dla mał‚ych, jak i dla dużych organizatorów wydarzeń„ kulturalnych. Wyniki tego konkursu nie zamykają… nikomu drogi do realizacji zgłoszonych projektów! Dajemy drugą szansę™: jeszcze w tym tygodniu zostaną ogłoszone konkursy na projekty jednoroczne. Każdy, kto nie wygrał teraz, może w nich wziąć‡ udział‚ - mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta.

W skład komisji konkursowej, która analizowała projekty, weszli urzędnicy i przedstawiciele NGO, a także eksperci. Ich grono tworzył m. in. historyk i krytyk sztuki prof. Grzegorz Dziamski, krytyk sztuki Monika Małkowska, a także lider zespołu Muchy - Michał Wiraszko. Dotowane przedsięwzięcia będą na bieżąco oceniane przez cały czas ich trwania.

Szczęśliwa trzynastka, czyli zwycięskie projekty konkursu na dotacje wieloletnie (2013-2016):

1.Malta Festival
2.Short Waves Festival
3.Wystawa „Wypędzeni 1939”
4.Festiwal Akademia Gitary
5.Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
6.Festiwal Fantastyki Pyrkon
7.Międzynarodowe Konkursy im. Henryka Wieniawskiego
8.Dla każdego gestu inny aktor – projekt interdyscyplinarny
9.Festiwal Inwazja barbarzyńców - sztuka przeciw wykluczeniom
10.Staromiejskie Koncerty Organowe
11.Republika Sztuki Tłusta Langusta
12.Trzeci Teatr
13.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi” (trzy edycje)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski