Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZNP i "Solidarność" razem przeciwko zmianom proponowanym przez MEiN. Co na to wielkopolskie środowisko związków oświatowych?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Związki zadeklarowały wspólnie uzgodnić działania na rzecz: odrzucenia propozycji ministerstwa edukacji z 21 września 2021 r. i realizacji postulatów: powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej oraz przywrócenia nauczycielskich uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.
Związki zadeklarowały wspólnie uzgodnić działania na rzecz: odrzucenia propozycji ministerstwa edukacji z 21 września 2021 r. i realizacji postulatów: powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej oraz przywrócenia nauczycielskich uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela. Robert Woźniak/Zdjęcie ilustracyjne
- Lepiej późno niż wcale na porozumienie się. Każdy ze związków miał swoją wizję prowadzonych negocjacji, czego widzimy efekty, a właściwie ich brak - słyszymy z wielkopolskiej oświatowej "Solidarności". W środę, 13 października największe nauczycielskie związki zawodowe, czyli Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych "Forum-Oświata" i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarności" postanowiły, że będą razem działać przeciwko propozycjom Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczących zmian m.in. w systemie wynagradzania i czasu pracy nauczycieli.

Do spotkania trzech największych działających w oświacie centralnych związkowych doszło w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

We wspólnym stanowisku związki domagają się:

  • powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej,
  • przywrócenia nauczycielskich uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.

Drugi punkt mówi o powrocie do możliwości przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek po przepracowaniu 30 lat, w tym 20 lat przy tablicy.

Czytaj też:

Związki zadeklarowały wspólnie uzgodnić działania na rzecz: odrzucenia propozycji ministerstwa edukacji z 21 września 2021 r. i realizacji wyżej wymienionych postulatów.

- To porozumienie było bardzo oczekiwane przez członków związku, ale też przez tych niezrzeszonych nauczycieli, dlatego że w jedności siła. Teraz mamy zupełnie inną pozycję negocjacyjną, kiedy mówimy jednym głosem

- komentuje Izabela Lorenz-Sikorska, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Wielkopolska.

- Wszyscy reprezentujemy to samo środowisko nauczycielskie, więc powinniśmy dążyć do tego samego

– dodaje Małgorzata Kowzan, prezes Okręgu Wielkopolski ZNP.

Zobacz też: Czy bycie kujonem to problem?

od 16 lat

Nauczycielskie związki zawodowe mają spotykać się systematycznie w przyszłości. Natomiast nie mogą już teraz wskazać konkretnych, przyszłych, wspólnych działań, jak poinformowała Małgorzata Kowzan, ponieważ czekają na nowe propozycje i stanowisko ministerstwa 22 października, kiedy zaplanowane jest kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Trwa głosowanie...

Czy nauczyciele powinni zarabiać więcej?

Głos Wielkopolski

ZNP i "Solidarność" razem w Wielkopolsce

Spotkania trzech największych związków są tzw. spotkaniami na szczycie. Przedstawicielki wielkopolskich struktur związkowych zgodnie mówią, że mają pozytywne doświadczenia ze współpracy w województwie.

Najświeższym przykładem takiego działania są wywalczone w Poznaniu podwyżki dla pracowników administracji i obsługi. Poza tym co roku wspólnie negocjują wysokość dodatków nauczycielskich, np. za uciążliwe warunki pracy czy też za wychowawstwo. Dzięki współpracy ze strukturami miejskimi udało się również ustalić, że ten ostatni dodatek będą otrzymywały obie wychowawczynie pracujące w jednej grupie w przedszkolu. Regionalne jednostki związków uczestniczą też razem w konkursach na dyrektorów szkół.

ZNP i "Solidarność": stanowcze "nie" propozycjom ministerstwa

Wszystkie związki zawodowe wskazują, że wrześniowe rozwiązania zaproponowane przez MEiN są nie do przyjęcia. W rzeczywistości, jak słyszymy, to nie będą podwyżki, a obniżki.

- W oświacie zawsze goniliśmy za innymi zawodami, ale nie było nigdy takiej sytuacji, która ma miejsce teraz, że rząd mydli nam i społeczeństwu oczy takimi dużymi kwotami

- zauważa Kowzan.

- Propozycje zgłoszone przez ministerstwo edukacji mocno uderzają w stan nauczycielski. To jest kampania resortu, która wprowadza ludzi w błąd, bo mówi: "chcemy dać prawie 1500 zł podwyżki, a nauczyciele powinni tylko trochę więcej pracować, a tego nie chcą"

- dodaje Lorenz-Sikorska.

ZNP i "Solidarność": mniej biurokracji w pracy nauczyciela?

Przedstawicielki związków zawodowych nie chcą wierzyć w zapowiedzi ministra Przemysława Czarnka o zmniejszeniu ilości tzw. papierkowej pracy nauczycieli.

- Dopóki nie pojawią się projekty rozporządzeń, czy innych aktów prawnych, które wprowadzałyby konkretne rozwiązania likwidujące biurokrację w pracy nauczyciela, to nikt nie powinien traktować na poważnie obietnic ministra. Dyrektorzy mówią o, że jest mnóstwo dokumentacji i trudno uwierzyć, że to się tak nagle zmieni

- podkreśla Lorenz-Sikorska z "Solidarności".

- Odbiurokratyzowanie polegające na usunięciu z nadzoru pedagogicznego ewaluacji ma się nijak do zwiększania pensum. Co z tego, że odciąży się nauczycieli w jednym obszarze, skoro zwiększy się im pensum i wprowadzi się 8 dodatkowych godzin ewidencjonowanych?

- pyta się Kowzan z ZNP.

Prezes dodaje też, że doświadczenie pokazuje, a przeprowadzone badanie czasu pracy nauczycieli potwierdziło, że średnio nauczyciel pracuje blisko 47 godz. tygodniowo. W takim razie pyta się: - ile będzie wynosił rzeczywisty czas pracy nauczyciela po takich zmianach?

Zemsta nauczycieli. Tak odpowiada się bezczelnym uczniom. Te sprawdziany zapamiętają na długo!

Zemsta nauczycieli. Tak odpowiada się bezczelnym uczniom. Te...

Śmieszne memy na Dzień nauczyciela 2023

MEMY na Dzień Nauczyciela. Świętuj na wesoło! Zobacz najleps...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski