Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań: PEKA dla seniorów i tańsze przejazdy komunikacją od listopada

Marcin Idczak
Korzystający z karty PEKA od listopada będą mogli liczyć na tańsze przejazdy
Korzystający z karty PEKA od listopada będą mogli liczyć na tańsze przejazdy Łukasz Gdak
Ogromną popularnością, jeszcze przez rozpoczęciem funkcjonowania, cieszy się bilet seniora. Korzystający z karty PEKA będą mogli liczyć na tańsze przejazdy.

Bilet Seniora ma zacząć obowiązywać od 1 listopada, a już cieszy się ogromną popularnością. - Do tej pory sprzedaliśmy ich ponad 3,8 tysiąca - wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Każdego dnia zgłasza się po niego średnio po 400 osób.

Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które ukończą 65 lat będą mogły przez 366 dni jeździć komunikacją miejską w Poznaniu za 50 złotych (po ukończeniu 70. roku życia nie trzeba płacić za bilety). Przed ponad rokiem w "Głosie" napisaliśmy, że z takiej możliwości korzystają tysiące warszawiaków (w 2014 roku sprzedano tam 82 tysiące biletów seniora). Pomysł podchwyciła radna Dominika Król.

- Poprzedni decydenci mówili, że u nas nie da się wprowadzić takiego rozwiązania. Teraz okazało się, że niemożliwe stało się możliwe - zaznacza Dominika Król.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, dodaje, że już teraz spotyka się ze słowami uznania. Stwierdzeniami, że takie rozwiązanie było bardzo potrzebne. - To jeden z elementów, które zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej - zaznacza prezydent Poznania.

Kolejne mają zacząć obowiązywać również od 1 listopada. Wówczas to zmieni się taryfa przejazdów na tPortmonetce (przejazdy jednorazowe na karcie PEKA).

Pasażerowie będą mniej płacić za przejazdy powyżej pięciu przejazdów. Opłata za 6 i 7 spadnie z 26 na 16 groszy, 8 i 9 z 12 groszy na 8, a koleje mają kosztować po 6 groszy. Według Macieja Wudarskiego, zastępy prezydenta Poznania, skorzystają na tym nie tylko poznaniacy, ale również mieszkańcy sąsiednich gmin, którzy dojeżdżają do Poznania.

Dzięki temu przejazd z Wilczaka na pl. Wielkopolski (linia 3) lub z os. Jana III Sobieskiego do Krauthofera (linia nr 14) będzie tańszy niż jednorazowy bilet czasowy na 10 minut. Ten kosztuje 3 złote, a za przejazd na tPortmonetce trzeba będzie zapłacić 2,92 zł

Trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie obowiązuje również przy przesiadkach. Można maksymalnie 3 razy zmienić pojazd, a czas oczekiwania na przesiadkę nie możne być dłuższa niż 20 minut. Wówczas system nalicza opłaty jak przy kontynuowaniu podróży.

Głównie z myślą turystach przygotowany został bilet 7-dniowy. Kosztować będzie 47 zł (normalny). Upoważniać ma do poruszania się w strefie A, B i C, czyli na terenie Poznania i wszystkich gmin mających podpisane porozumienie komunikacyjne z ZTM.

Dla przyjeżdżających zwiedzać miasto oraz rodzin z dziećmi przygotowana jest kolejna promocja. Przy jednoczesnym skasowaniu dwóch normalnych biletów 24-godzinnych podróżować komunikacją miejską będą mogły dwie osoby dorosłe oraz trójka dzieci w wieku do 15 lat.

- To bardzo ważne kroki do zwiększenia popularności transportu publicznego w Poznaniu i okolicach - mówi Jacek Jaśkowiak. - W przyszłym roku zrealizowane zostaną kolejne elementy, czyli zakończymy najważniejsze remonty. Te które powodują, że tramwaje i autobusy muszą jeździć objazdami - zapowiada Jacek Jaśkowiak.

Wyjaśnia, ze po zakończeniu przebudowy Kaponiery i modernizacji części ulicy Dąbrowskiego znacznie skrócą się czasy przejazdów środkami komunikacji publicznej. - Dzięki temu, jeszcze więcej osób będzie chciało podróżować po Poznaniu tramwajami i autobusami - zaznacza Jacek Jaśkowiak.

W tym tygodniu system PEKA zyskał 400 tysięcznego użytkownika. To oznacza, że nie trzeba będzie zwracać unijnego dofinansowania, które zostało przyznane w wysokości 30 milionów złotych na jego wdrożenie.

Inne promocje

Pasażerowie mogą korzystać z kilku promocji w komunikacji miejskiej w Poznaniu (i ościennych gminach).

Bilet jednorazowy czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę.

Nabywcy normalnych biletów imiennych sieciowych mogą bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trójki dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych w granicach odpowiedniej strefy biletowej.

Studenci i uczniowie mogą kupować bilety szkolne, semestralne lub na rok nauki z dużymi zniżkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski