Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięzcy konkursu „Nie zmarnujmy szansy, tej!” nagrodzeni!

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Za nami gala wręczenia nagród dla najlepszych uczestników konkursu Głosu Wielkopolskiego „Nie zmarnujmy szansy, tej!” na najciekawszy film nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego. Główną nagrodę otrzymał Tymoteusz Górski za film „Tutaj”. Drugie miejsce zajął Krzysztof Michaluk, a trzecie Przemysław Bernacki i Bartosz Borowiak. Uroczystość odbyła się w piątek w Multikinie 51 Poznań.
Za nami gala wręczenia nagród dla najlepszych uczestników konkursu Głosu Wielkopolskiego „Nie zmarnujmy szansy, tej!” na najciekawszy film nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego. Główną nagrodę otrzymał Tymoteusz Górski za film „Tutaj”. Drugie miejsce zajął Krzysztof Michaluk, a trzecie Przemysław Bernacki i Bartosz Borowiak. Uroczystość odbyła się w piątek w Multikinie 51 Poznań. Waldemar Wylegalski
Za nami gala wręczenia nagród dla najlepszych uczestników konkursu Głosu Wielkopolskiego „Nie zmarnujmy szansy, tej!” na najciekawszy film nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego. Główną nagrodę otrzymał Tymoteusz Górski za film „Tutaj”. Drugie miejsce zajął Krzysztof Michaluk, a trzecie Przemysław Bernacki i Bartosz Borowiak. Uroczystość odbyła się w piątek w Multikinie 51 Poznań.

Na konkurs „Nie zmarnujmy szansy, tej!” z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nadesłano 62 filmy. Nie tylko z Wielkopolski, ale również innych regionów – m.in. z Krakowa, Wrocławia i Katowic. Każdy z filmów oceniała kapituła pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka – kompozytora muzyki filmowej i laureata Oscara. Skład jury tworzyli też: reżyser, aktor i animator kultury Przemysław Prasnowski, reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska, filmoznawca prof. Marek Hendrykowski, operator filmowy i montażysta Artur Reinhart, a także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Sto lat temu nasi przodkowie wykorzystali szansę. Walczyli o wolność, niepodległość, godność. Chyba wszyscy czujemy, że są to wartości ponadczasowe i uniwersalne. Warto jednak szukać wciąż nowych sposobów opowiadania o nich. Taki właśnie był główny cel tego konkursu – mówił podczas rozpoczęcia gali redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Adam Pawłowski.

By wziąć udział w konkursie „Głosu Wielkopolskiego”, należało nakręcić maksymalnie 100-sekundowy film dotyczący Powstania Wielkopolskiego. Technika, sposób montażu czy wykorzystane urządzenia były dowolne. Ważne było, by film w nowoczesny sposób upamiętniał Powstanie Wielkopolskie, a także nawiązywał do jego ideałów lub miejsc, w których rozgrywały się te wielkie wydarzenia.

Jak podkreślił marszałek Marek Woźniak, taki konkurs to bardzo interesująca inicjatywa i sposób na wpisanie się w liczne obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – Konkurs małych form filmowych, czyli możliwość „wyżycia” się pasjonatów sztuki filmowej w tak treściwej i której formie, wydaje się trafiony. Tego oczekują dziś odbiorcy z uwagi na brak czasu, zabieganie. Nie wszyscy są też przygotowani na odbiór dłuższych treści poświęconych sprawom historycznym – powiedział marszałek.

Prace konkursowe były realizowane zarówno profesjonalnymi kamerami, jak i telefonami komórkowymi. Niektóre z nich zostały stworzone za pomocą animacji komputerowej. Uczestnikami konkursu byli najczęściej gimnazjaliści, licealiści i studenci, jednak nie zabrakło również seniorów. Co ciekawe, jednym z najchętniej stosowanych motywów było słynne wystąpienie Ignacego Jana Paderewskiego, które stało się impulsem do wybuchu zakończonego sukcesem powstania.

Przemysław Prasnowski przyznał, że poziom prac był bardzo zróżnicowany. – Żyjemy „tu i teraz”, dlatego współczesne spojrzenie na historię zawsze jest bardzo ważne. Muszę przyznać, że najbardziej interesujące były filmy zrealizowane przez ludzi młodych. Mówiły o historii, ale również coś o nich samych – podkreślił juror.

Artur Reinhart – również członek jury – powiedział, że jakość nagrodzonych i wyróżnionych krótkometrażówek jest bardzo wysoka. – Są różnorodne, mamy w nich zarówno prace fabularne, filmy wykorzystujące animację komputerową czy formę jednego ujęcia. Najważniejszy był jednak pomysł. Zmieścić go w stu sekundach to wielka sztuka – mówił członek kapituły.

Nagrodę główną w konkursie zdobył Tymoteusz Górski za swój refleksyjny film „Tutaj”. – Nie ukrywam, że jestem bardzo szczęśliwy. Tak naprawdę mój film jest rezultatem współpracy wielu wspaniałych młodych ludzi. Cieszę się, że wygrał efekt naszej wielkiej burzy mózgów – powiedział szczęśliwy zwycięzca, który otrzymał 20 tys. zł.

Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Michalukowi. Jego film „Terabity Wolności”, w którym główną rolę zagrała jego córka, również bardzo spodobał się jury. – Zanim zacząłem realizować swój film, zastanawiałem się, co tak naprawdę oznacza wolność, o której tak wiele się teraz mówi. Niewątpliwie trudno zdefiniować ją jednoznacznie. Pomyślałem, że wolność to również wolność języka. To chyba jeden z najważniejszych elementów naszej tożsamości – powiedział Michaluk, który wrócił z gali z 10 tys. zł.

Na konkursowym podium stanęli również Przemysław Bernacki i Bartosz Borowiak, którzy w swojej pracy wykorzystali klocki lego. Za film „Zdobycze Powstańców Wielkopolskich” otrzymali 5 tys. zł. – Nasz film skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych. Chcemy nim rozbudzić w nich chęć poznania historii Powstania Wielkopolskiego. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona – mówili zdobywcy trzeciego miejsca.

Miejsce I film nr 21: Tymoteusz Górski „Tutaj”

Miejsce II film nr 1: Krzysztof Michaluk „Terabity Wolności"

Miejsce III film nr 9: Przemysław Bernacki, Bartosz Borowiak „Zdobycze Powstańców Wielkopolskich"

Wyróżnienie nr 1: film nr 27: Bartłomiej Banachowicz „Paderewski”

Wyróżnienie nr 2: film nr 51: Jan Konkol „Wojna”

Wyróżnienie nr 3: film nr 30: Tomasz Bylina „Wolność”

Wyróżnienie nr 4: film nr 2: Maćko Slawuski „1918 Poznań”

Wyróżnienie nr 5: film nr 6: Marcin Budziński „Dzięki Tobie”

Zobacz relację z gali:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski