MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 czerwca mija termin składania wniosków o świadczenie 800 plus! Spóźnienie oznacza utratę świadczenia. To warto widzieć o wniosku o 800+

Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
– Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę – wylicza Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
– Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę – wylicza Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Pixabay
Prawie 405 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. – W całym kraju ZUS przyjął ponad 4 mln wniosków. Jeżeli rodzice nie chcą, żeby przepadło im świadczenie, powinni złożyć wniosek do ZUS najpóźniej do 30 czerwca – przekazała nam Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Spis treści

Świadczenie bez względu na wysokość dochodów

Wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmować 1 lutego. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przezeń 18 lat, bez względu na wysokość osiąganych przez rodziców dochodów. Żeby je otrzymać należy złożyć do ZUS wniosek w formie elektronicznej. Termin mija 30 czerwca.

– Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzenia mobilne. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku – wylicza Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem

Jak czytamy w przepisach, osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek w czerwcu 2024 r., ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2024 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

– Jeżeli wniosek złożymy po 30 czerwca, świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Warto więc pilnować terminów, by nie stracić prawa do świadczenia – tłumaczy przedstawicielka ZUS w Wielkopolsce.

Jak sprawdzić czy złożyliśmy wniosek?

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na PUE ZUS.

– Można tam upewnić się czy wniosek wpłynął bez względu na to jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS. W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane. – dodaje Marlena Nowicka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski