500 plus dla niepełnosprawnych: nowy wniosek o 500 plus też dla seniorów, zasady. Jakie kryterium dochodowe będzie obowiązywało?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Zaktualizowano 
500 plus dla niepełnosprawnych: czy wszyscy niepełnosprawni dostaną 500 złotych z rządowego programu? - Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła minister Bożena Borys-Szopa. Ważne: aby dostać 500 plus dla niepełnosprawnych można od 1 września 2019 składać wnioski. Kiedy nastąpią wypłaty?
500 plus dla niepełnosprawnych: czy wszyscy niepełnosprawni dostaną 500 złotych z rządowego programu? - Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła minister Bożena Borys-Szopa. Ważne: aby dostać 500 plus dla niepełnosprawnych można od 1 września 2019 składać wnioski. Kiedy nastąpią wypłaty? 123 RF
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami dostaną stały dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych. Według zapowiedzi PiS, niepełnosprawni mieli otrzymać 500 złotych już jesienią 2019 roku i tak rzeczywiście będzie - pierwsze wypłaty 500+ dla niepełnosprawnych planowane są od 1.10.2019 r. Prace nad projektem ruszyły jeszcze, gdy na czele ministerstwa stała Elżbieta Rafalska, teraz są kontynuowane przez nową minister Bożenę Borys-Szopę. Według projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dorosłe osoby niepełnosprawne będące w najtrudniejszej sytuacji finansowej otrzymają dodatek w wysokości 500 zł. Świadczenie 500 plus miało być przyznawane tylko osobom, których dochód nie przekracza 1100 złotych. I właśnie kwestia kryterium dochodowego stała się tematem najgorętszej dyskusji w Sejmie. W trakcie głosowań uchwalona została poprawka, która z tego kryterium wyłączyła emerytury i renty. Przyjęta poprawka spowodowała, że kryterium dochodowe wzrosło aż do 2250 zł. W pierwszej wersji ustawy wsparcie miało dostać pół miliona osób. Dzięki poprawce prawo do otrzymywania co miesiąc 500 zł miałoby znacznie więcej niepełnosprawnych - blisko milion osób - co zwiększyłoby koszty projektu. Ustawa zacznie obowiązywać od 1 października 2019. Pierwsze wypłaty prawdopodobnie od listopada 2019. Aktualizacja: 3 września 2019. można już składać wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych.

500 plus dla niepełnosprawnych – jakie kryterium dochodowe?

Projekt ustawy zakłada comiesięczny dodatek w kwocie do 500 zł dla osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wypłata 500+ będzie zależała jednak od kryterium dochodowego w wysokości 1100 zł.

POLECAMY

500 plus dla niepełnosprawnych – ile maksymalnie ze wszystkich świadczeń?

W projekcie napisano: "Proponuje się, by świadczenie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługiwało w wysokości do 500 zł miesięcznie, w zależności od wysokości pobieranego przez osoby uprawnione świadczenia. Łączna kwota świadczenia dla osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać łącznej kwoty 1600 zł".

Czytaj także: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących. Ekonomista proponuje zmiany w programie 500 plus

Trwa głosowanie...

Czy uważasza, że 500+ to dobry sposób na wspieranie polskich rodzin?

Głos Wielkopolski

500 plus dla niepełnosprawnych – kto dostanie świadczenie uzupełniające?

Świadczenie uzupełniające 500+ będzie przysługiwało osobom, które

  • ukończyły 18 lat,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
  • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł. Ze świadczeń wyłączono emerytury i renty.

AKTUALIZACJA I
Według projektu rządu o dodatek mieli się prawo ubiegać ci, którzy nie pobierają świadczeń lub ci, którzy dostają świadczenia niższe niż 1100 zł. Przyjęta poprawka spowodowała, że kryterium dochodowe wzrosło aż do 2250 zł.
W pierwszej wersji ustawy wsparcie miało dostać pół miliona osób. Dzięki poprawce prawo do otrzymywania co miesiąc 500 zł miałoby znacznie więcej niepełnosprawnych, co zwiększy koszty projektu. Czy na pewno będzie mógł wejść w życie w takiej formie, przekonamy się już niedługo. Być może dojdzie do kolejnego głosowania na dodatkowym posiedzeniu Sejmu.

AKTUALIZACJA II
We wtorek Senat zaproponował zmiany do ustawy wprowadzającej świadczenie uzupełniające, czyli tak zwane 500+ dla niepełnosprawnych. Senatorowie PiS zaproponowali wprowadzenie rozwiązania podobnego do zasady „złotówka za złotówkę”, obowiązującej przy otrzymywaniu zasiłków rodzinnych. Osoby mające dochód wyższy niż 1100 zł, ale niższy od 1600 zł dostaną świadczenie w obniżonej wysokości. Jeśli więc ktoś pobiera rentę w wysokości 1300 zł, dostanie 300 zł wsparcia.
Po ostatecznych poprawkach grupa niepełnosprawnych uprawnionych do 500+ będzie niższa od tej, która dostałaby świadczenie po przyjęciu przez Sejm ostatniej poprawki, ale wyższa niż zakładał pierwotny projekt.
Senacka komisja rodziny, polityki społecznej i senioralnej wprowadziła też jeszcze jedną ważną zmianę - do kryterium dochodowego nie będą wliczane renty rodzinne wypłacane osobom z prawem do renty socjalnej, przysługujące po śmierci rodzica. Niepełnosprawni z tego rodzaju rentą będą więc dostawać świadczenie 500+ w pełnej wysokości.

AKTUALIZACJA III
W środę Sejm przyjął projekt ustawy. Posłowie zaakceptowali poprawki Senatu. Ostatecznie łączny roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego to ok. 4,5 mld zł rocznie. O świadczenie będzie mogło ubiegać się ponad 800 tys. osób.

AKTUALIZACJA IV

Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny, także mają szansę na otrymanie dodatku uzupełniającego. Wystarczy, że do wniosku dołączą dokumentację medyczną albo inne dokumenty (np. zaświadczenie o stanie zdrowia). Wówczas ZUS skieruje je na badania u lekarza orzecznika, który zadecyduje o wydaniu orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla niepełnosprawnych – wypłaty świadczenia uzupełniającego tylko na wniosek

Wypłata świadczenia uzupełniającego 500 plus będzie możliwa po złożeniu wniosku. W ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy trzeba będzie go złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji. Na przykład w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji.

Dodatkowo osoby niepełnosprawne, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, także w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do ZUS.

Czytaj też: Czy emeryci i renciści dostaną "Trzynastkę w 2020 roku?

500 plus dla niepełnosprawnych – ile pieniędzy będzie kosztowało i kto je będzie finansował? Do ilu osób niepełnosprawnych może trafić świadczenie uzupełniające?

Świadczenie uzupełniające, koszty obsługi jego wypłaty oraz koszty obsługi wniosku finansowane będą ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W projekcie ustawy przewidziano również możliwość udzielenia pożyczki przez Fundusz Pracy Solidarnościowemu Funduszowi Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz przekazywanie dotacji z budżetu państwa Solidarnościowemu Funduszowi Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Rząd zabezpieczył na wypłatę stałego dodatku 500+ dla niepełnosprawnych 3 miliardy złotych. Oszacowano, że świadczenie uzupełniające 500+ może dostać 500 tys. osób.

500 plus dla niepełnosprawnych – czy świadczenie będzie podlegało egzekucji?

Ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Będzie ono także zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego.

Zobacz też: Rząd przyjął projekt ustawy o „500 plus” dla niepełnosprawnych. Ograniczeniem będzie kryterium dochodowe

Źródło: TVN24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

nie sprawiedliwe nie szystcy niepełnosprawni dostaną 500 od państwa jest pomysły rządu PIS CHORA POLITYKA PIS PANA KACZYŃSKIEGO JAROSŁAWA JEGO BRAT NIE ŻYJE ZGONIŁ CHORY POMYSŁ RZĄDZĄCYCH PARTI DUPA ANDRZEJ WOLNY KRAJ NIE SZYSTCY DOSTANĄ 500 ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE CHORA POLITYKA PROWADZONA PRZEZ

j
jan

mam pytanie mam zasiłek stały z MOPS i zasiłek pielęgnacyjny niepełnosprawność mam orzeczoną od dziecka czy zgodnie z ustawą z dnia 28 11 2003 roku o świadczeniu opiekuńczym na podstawie którego mam wypłacany zasiłek pielęgnacyjny gdzie jednoznacznie jest zapisane że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji {Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji} a więc spełniam warunki o 500 zł dla niepełnosprawnych bez konieczności ponownego stawania na komisji lekarskiej

G
Gość
2019-07-29T23:04:57 02:00, Gość:

I co z tego? Ja mam dwójke dzieci. Męża. I zero perspektyw. Ani mieszkania, ani samochodu. Nic nie mamy. Mąż pracuje za marne grosze. DLaczego w tym panstwie jest tak trudno mlodym ludziom zaczac zycie? Neipelnosprawni i tak sa zalezni od innch. Ale mlodym powinien byc zapewniony start! Mlodym rodziom szczegolnie!

4 sierpnia, 02:47, Gość:

A kto wam każe rodzić dzieci?chyba tylko 500plus was do tego skłania..niepelnosprawni sa zależni od innych ? To tym bardziej te rodziny potrzebują mieszkania .A młodzi i zdrowi do roboty A nie czekać na manne z nieba

A czego tu zazdroscic? niepelnosprawnosci? Mamuski wy przeciez dostajecie na kazde dziecko 500 ,wystarczy urodzic 3,4 dzieci i sie zyje.

G
Gość
3 września, 18:56, czytelnik mitów i legend:

500 i 300 na wyprawkę dla dziecka jest nieopodatkowane 13 która jest tylko raz dla niepełno sprawnego miała wynosić 1000 zł a dostało opakowane i wnosiło nieco pomad 800 zł jednorazowo a dziecko ma 500 i bez podatku co za czym idzie niepełnosprawni są dyskryminowani ten rząd jest rasistowski NICZE ŻYJE!!! 500 plus też a być opodatkowane i ma przysługiwać tylko dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a gdy niepełnosprawny ze średnim stopniem idzie dorobić od razu mu się odbiera rentę (która wynosi 700 zł po odliczeniu podatków jak żyć panie premierze) mimo że w robocie utrzymuje się 2 tygodnie i roboty szuka 2 -3 lata ... co za tym idzie ze znacznym i tak dostanie z tych 500 tylko 300 zł po odliczeniu od podatku gratulacje od rewizjonisty NICZE za grobu

Wstydu nie macie za grosz pazerni cwaniacy

G
Gość
3 września, 7:13, Gość:

Może sie coś zmieni i pomyślą o niepełnosprawnych hr2 umiarkowanym opiekuńczy dorosłych chorych najgorsze co było ze panie nie umiały zjednoczyć i zawalczyć o wszystkich tylko o jedną grupę 1

3 września, 23:05, Gość:

A dlaczego panie miały walczyć o drugą grupę? Druga grupa niecha walczy sama za siebie.

W jedności siła zrobiliśmy coś dla chorych nikt nie poinformował że odbędzie sie taki strajk nie każdy ma kontakty i siłę przebicie aby jego ból został zauważony

G
Gość
3 września, 7:13, Gość:

Może sie coś zmieni i pomyślą o niepełnosprawnych hr2 umiarkowanym opiekuńczy dorosłych chorych najgorsze co było ze panie nie umiały zjednoczyć i zawalczyć o wszystkich tylko o jedną grupę 1

A dlaczego panie miały walczyć o drugą grupę? Druga grupa niecha walczy sama za siebie.

c
czytelnik mitów i legend

500 i 300 na wyprawkę dla dziecka jest nieopodatkowane 13 która jest tylko raz dla niepełno sprawnego miała wynosić 1000 zł a dostało opakowane i wnosiło nieco pomad 800 zł jednorazowo a dziecko ma 500 i bez podatku co za czym idzie niepełnosprawni są dyskryminowani ten rząd jest rasistowski NICZE ŻYJE!!! 500 plus też a być opodatkowane i ma przysługiwać tylko dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a gdy niepełnosprawny ze średnim stopniem idzie dorobić od razu mu się odbiera rentę (która wynosi 700 zł po odliczeniu podatków jak żyć panie premierze) mimo że w robocie utrzymuje się 2 tygodnie i roboty szuka 2 -3 lata ... co za tym idzie ze znacznym i tak dostanie z tych 500 tylko 300 zł po odliczeniu od podatku gratulacje od rewizjonisty NICZE za grobu

G
Gość

Może sie coś zmieni i pomyślą o niepełnosprawnych hr2 umiarkowanym opiekuńczy dorosłych chorych najgorsze co było ze panie nie umiały zjednoczyć i zawalczyć o wszystkich tylko o jedną grupę 1

M
Mania

Dlaczego dzieciom bogatym dadzą bez problemu 500 plus są niepełnosprawnym robiomom problemy ma orzeczenie od urodzenia to poco jeszcze lątac po lekarzach robi.c

K
KulawaNoga

A co w przypadku, gdy osoba dorosła - niezdolna do samodzielnej egzystencji nie posiada prawa do renty, a pracuje zawodowo?

Według Powiatowego Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, dana osoba posiada znaczny stopień niepełnosprawności oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji,

lecz w ZUS nie jest całkowicie niezdolna do pracy, co powoduje niemożność otrzymania renty socjalnej.

Czy mając na uwadze powyższe, dochód z tytułu umowy o pracę uzyskiwany przez osobę niepełnosprawną niezdolną do samodzielnej egzystencji, jest również objęty "kryterium dochodowym"?

Czy "kryterium dochodowemu" podlegają jedynie świadczenia finansowe ze środków publicznych otrzymywanych przez osobę niepełnosprawną i dodatkowe świadczenia? (które nie będą mogły przekroczyć 1600 zł).

G
Gość
2019-08-01T11:41:45 02:00, Gość:

Niestety projekt 500 dla niepełnosprawnych to jeden wielki przekręt i podstępny chwyt marketingowy. Jest to jedyne 500 obwarowane kryterium dochodowym 1100 PLN. W praktyce oznacza to, że świadczenie nie przysługuje ani osobom, które pracują i otrzymują rentę socjalną ani osobą z pierwszą grupą, które po śmierci rodzica otrzymuj rentę rodzinną. Najbardziej kuriozalny jest fakt, że 500 nie dostanie też osoba, która otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. Uwaga zasiłek pielęgnacyjny otrzymują wszystkie osoby niepełnosprawne uprawnione do świadczeń rentowych. Komu 500 ma służyć?. Odpowiedź jest prosta. Jedynie rządowi , aby mógł znowu okazać się dobrym panem i zbawcom uciśnionych. W dodatku politycy będą mogli pochwalić się wyostrzeniem zmysłu ekonomicznego. Trzeba dbać o budżet i stąd kryterium dochodowe dla największych dziadów w społeczeństwie. Premier Morawiecki może w majestacie prawa brać 500 i 300 na swoje dzieci i wydawać je na napiwki dla babci klozetowej. Ja kaleka, która sama nie może podetrzeć sobie tyłka nie. To się nazywa kreatywna księgowość.

2019-08-02T10:48:50 02:00, Gość:

A Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Zasiłek pielęgnacyjny i renta rodzinna (dla niepełnosprawnych) nie wliczają się do kryterium. Pracujący też dostaną ponieważ kryterium dotyczy przychodów SOCJALNYCH.

Proszę wytłumaczyć jak niezdolny do samodzielnej egzystencji czy całkowicie niezdolny do pracy może pracować? Dobrze że będą ponowne komisję. W takim wypadku, co najmniej 50% orzeczeń doroslych i większy niż dorosłych, procent dzieci ma naciągane orzeczenia.

G
Gość

nikt tego nbie dostanie 1100 zl kryterjum przekraczaja prawie wszyscy

G
Gość

Mam orzeczenie z zusu o niezdolności do samodzielnej egzystencji i tu pobieram rentę socjalną. Ale mam jeszcze orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stopień znaczny z Orzecznictwa. Więc gdzie muszę wniosek złożyć o 500 ?

G
Gość
2019-07-27T07:23:52 02:00, Gość:

Zajebiście... Ja jestem zdrowa i nie mam jeszcze dzieci i co ja dostaję? Wielkie g.... Zarabiam 2 tys na miesiąc a osoby które są niepełnosprawne ale mógłby pracować a im się nie chce maja z dodatkami i rentami 200 zlmniejniż ja. Śmiechu warte

2019-07-28T10:29:25 02:00, Inwalida:

Chętnie się z Tobą zamienię.

Ojej.juz dziś oddaje Ci niepelnosorawnisc mojej córki...W zamian ty oddać jej zdrowie..juz te twoje 2000 na miesiac nawet ci zostawie i 953zl renty socjalnej córki.. zamień się tylko nią zdrowiem..zastanów się co piszesz bo możesz wyjść na ulice chwila i zostać niepełnosprawną osoba..nie Kuś losu głupimi wypowiedziami bo TO SZCZESCIE może się do Ciebie uśmiechnąć w każdej chwili

G
Gość
2019-07-29T23:04:57 02:00, Gość:

I co z tego? Ja mam dwójke dzieci. Męża. I zero perspektyw. Ani mieszkania, ani samochodu. Nic nie mamy. Mąż pracuje za marne grosze. DLaczego w tym panstwie jest tak trudno mlodym ludziom zaczac zycie? Neipelnosprawni i tak sa zalezni od innch. Ale mlodym powinien byc zapewniony start! Mlodym rodziom szczegolnie!

A kto wam każe rodzić dzieci?chyba tylko 500plus was do tego skłania..niepelnosprawni sa zależni od innych ? To tym bardziej te rodziny potrzebują mieszkania .A młodzi i zdrowi do roboty A nie czekać na manne z nieba

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3