Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Siwiak z nominacją do Paszportu "Polityki"

Cyprian Łakomy
Agata Siwiak
Agata Siwiak culturecongress.eu
Znamy już nominacje do tegorocznych Paszportów "Polityki". Kandydatką do nagrody w kategorii teatr jest Agata Siwiak, kuratorka programu "Wielkopolska: Rewolucje".

Agata Siwiak urodziła się w 1974 roku i ukończyła Kulturoznawstwo i Zarządzanie Instytucjami Kultury na poznańskim UAM. Była kuratorką oraz producentem wrocławskich festiwali Eurodrama i Dialog oraz krakowskich baz@rtu i re_wizji. W latach 2008 i 2009 współszefowała Festiwalowi Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Była też kuratorką programu performatywnego Trickster 2011 podczas Europejskiego Kongresu Sztuki we Wrocławiu. Jednak to zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego program "Wielkopolska: Rewolucje" przyniósł jej nominację do Paszportu "Polityki".

Alternatywna mapa wielkopolskiej kultury
- W ramach „Rewolucji” próbujemy stworzyć alternatywną mapę wielkopolskiej kultury, na której centrami awangardowej sztuki mają szansę stać się wsie i niewielkie miasta. W tej pracy ważne jest z jednej strony zauważenie i docenienie lokalnego potencjału, z drugiej wrażliwość społeczna, bo bywa, że w ramach projektu pracujemy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym - mówiła Agata Siwiak przed startem trzeciego kwartału programu w sierpniu.

Wśród ostatnich przedsięwzięć realizowanych w ramach "Wielkopolska: Rewolucje" znalazły się m. in. wrześniowy spektakl teatralny "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha z udziałem dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie oraz "Projekt. Noce i dnie", wyreżyserowany przez choreografa Mikołaja Mikołajczyka. W tej niecodziennej adaptacji powieści Marii Dąbrowskiej brali udział seniorzy z Domu Polskiego w Zakrzewie.

W październiku i listopadzie program Siwiak gościł w Lesznie, gdzie dziennikarz Włodzimierz Nowak poprowadził warsztaty reportażowe dla kobiet osadzonych w tamtejszym areszcie śledczym. W Zarzewiu (pow. koniński) projektant Paweł Grobelny i filozofka Agata Dąbrowska zaaranżowali z mieszkańcami dom kultury w niezagospodarowanej remizie. Otwarcie świetlicy zaplanowano na 14 grudnia. Z kolei w Słupcy pianista jazzowy Marcin Masecki przygotowywał się do wspólnego koncertu z tamtejszą Orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wszystkie z projektów zobaczymy w najbliższym czasie w Poznaniu. Już 6 (piątek) i 7 (sobota) grudnia aktorzy Teatru Nowego będą czytać fragmenty reportaży osadzonych w leszczyńskim areszcie. Początek o godzinie 19.30 na Trzeciej Scenie. 10 grudnia (wtorek) w tym samym miejscu i o tej samej porze obejrzymy "Lepiej tam nie idź". "Noce i dnie" Mikołaja Mikołajczyka i zakrzewskich seniorów obejrzymy 8 (niedziela) i 9 (poniedziałek) grudnia w Studiu Słodownia +3 Starego Browaru (godzina 19). Z kolei koncertu Maseckiego z orkiestrą strażacką oraz poznańskich filharmoników posłuchamy 19 grudnia w Auli UAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

"Rewolucje" jako praca u podstaw

Nominację Agaty Siwiak uzasadniono "konsekwentną kuratorską »pracę u podstaw« burzącą skostniałe hierarchie w polskim życiu teatralnym". Zdaniem jurorki Anny R. Burzyńskiej z "Didaskaliów", "»Wielkopolska: Rewolucje« to wzór nowoczesnego, zaangażowanego, a zarazem niedogmatycznego myślenia o tym, jaką rolę odgrywa sztuka w dzisiejszym społeczeństwie".

Paszporty "Polityki" wręczone zostaną 14 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski