Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Krzysztofa Komedy dla Biblioteki Narodowej

Marek Zaradniak
Aż 700 dokumentów dotyczących życia i twórczości urodzonego 80 lat temu w Poznaniu światowej sławy kompozytora Krzysztofa Komedy- Trzcińskiego przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie jego rodzina.

- Przekazaliśmy całe nasze archiwum, a więc posiadane przez nas partytury, zdjęcia, korespondencję i nagrania - mówi syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej Tomasz Lach, dodając, że siostra kompozytora Irena Orłowska przekazała m.in. zbiór 17 pocztówek jakie otrzymała od brata podczas jego pobytu w USA.

CZYTAJ TEŻ:

POZNAŃ: DZIŚ ZNÓW ZABRZMI MUZYKA KRZYSZTOFA KOMEDY

Wśród archiwalnych zbiorów są m.in. rękopisy partytur razem z listami montażowymi w tym muzyka do filmu "Dziecko Rosemary", a także nieznane aranżacje standardów jazzowych. Są listy pisane do rodziny, ale i korespondencja prowadzona z wytwórniami filmowymi, klubami jazzowymi oraz z innymi artystami w tym z reżyserem Romanem Polańskim.

- Teraz przez cztery miesiące zbiory te będą poddane procesowi konserwacji, a potem udostępnione do użytku - mówi Tomasz Lach dodając, że ciągle zgłaszają się do niego ludzie z dokumentami dotyczącymi życia Krzysztofa Komedy. Kilka dni temu do rodziny kompozytora trafiły zdjęcia, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano.

Każdy kto ma pamiątki i dokumenty związane z życiem i działalnością Krzysztofa Komedy, a chciałby je przekazać do powstałego archiwum może to uczynić kontaktując się na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski