Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Poznaniu podczas mroźnych świąt Bożego Narodzenia. "Na szczęście, jak do tej pory, nie stwierdzono osób zamarzniętych"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania przesłał nam zdjęcie pokazujące warunki, w jakich koczował bezdomny - zawsze pijany - w parku Kasprowicza. Ostatecznie uległ policji i został zabrany do ogrzewalni. Na jak długo, Piwecki przekazuje, że nie wiadomo, ponieważ od bardzo dawna odmawiał udzielenia sobie jakiekolwiek pomocy
Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania przesłał nam zdjęcie pokazujące warunki, w jakich koczował bezdomny - zawsze pijany - w parku Kasprowicza. Ostatecznie uległ policji i został zabrany do ogrzewalni. Na jak długo, Piwecki przekazuje, że nie wiadomo, ponieważ od bardzo dawna odmawiał udzielenia sobie jakiekolwiek pomocy Straż Miejska Miasta Poznania/Nadesłane
Za nami mroźne, białe święta. Nocami temperatura w całym kraju spadała kilkanaście kresek poniżej zera, co dla osób w kryzysie bezdomności niekiedy oznaczało walkę o życie. W ostatnim - świątecznym - tygodniu straż miejska odebrała 103 zgłoszenia dotyczące "zagrożeń dla zdrowia i życia" - w tej kategorii najczęściej chodzi o osoby bezdomne, pijane lub z innych powodów wymagające pomocy. Na szczęście, jak do tej pory, nie stwierdzono osób zamarzniętych.

W ostatnim tygodniu dyżurny straży miejskiej przyjął do realizacji 1124 zgłoszenia od mieszkańców. 103 z nich dotyczyły "zagrożeń dla zdrowia i życia" – w tej kategorii najczęściej chodzi o osoby bezdomne, pijane lub z innych powodów wymagające pomocy, jak informuje Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Na ławce w parku lub na ławce przystanku komunikacji miejskiej siedzi (śpi) osoba… To najczęstsze zgłoszenia w ostatnich dniach - wyjaśnia.

Zobacz też: Poznań: Jak członkowie wspólnoty Fundacji Barka przygotowują się do Bożego Narodzenia?

od 16 lat

Strażnicy przejeżdżali al. Niepodległości i zauważyli mężczyznę, który leżał na ławce przystanku autobusowego. Funkcjonariusze stwierdzili, że mężczyzna wymaga natychmiastowej pomocy medycznej - był pijany i wychłodzony. Po chwili zatrzymał się także radiowóz policji – do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego mężczyznę przeniesiono do pojazdu – w końcowym efekcie trafił do ODON w celu wytrzeźwienia.

– Pozornie była to rutynowa interwencja. Pozornie, gdyż 22 grudnia wszystkie jednostki SM otrzymały z policji telefonogram o poszukiwaniu mężczyzny, któremu z uwagi na stan zdrowia grozi niebezpieczeństwo utraty życia. Jak się okazało, strażnicy zareagowali i tym samym odnaleźli poszukiwanego mężczyznę

– mówi Piwecki i dodaje, że sporo interwencji – takich właśnie jak opisana – kończy się na wybudzeniu osoby, a ta odchodzi dalej i odmawia udzielenia sobie jakiejkolwiek pomocy.

W dni świąteczne, szczególnie za sprawą silnych mrozów, strażnicy rejonowi docierali praktycznie do wszystkich miejsc nieogrzewanych, w których przebywają bezdomni. W kilku przypadkach przekazali bezdomnym pakiety żywnościowe, w jednym przypadku konieczne były koce. Wszyscy byli informowani o zagrożeniach ze strony niskich temperatur i czadu, jaki może powstać w wyniku dogrzewania się piecykami. W bardzo wielu przypadkach bezdomni nie zgłaszali żadnych potrzeb.

- Na szczęście, jak do tej pory, nie stwierdzono osób zamarzniętych – zaznacza Piwecki.

Opowiada także, że w Lasku Golęcińskim, przy stawie, przebywa bezdomny - od kilku lat siedzi tam na ławce przykryty plandeką, odmawia udzielenia sobie jakiejkolwiek pomocy w zakresie przeniesienia się do ośrodka. Strażnicy przekazali mu pakiet żywnościowy.

Bezdomni w Poznaniu

Nie można dokładnie określić, ile osób w kryzysie bezdomności przebywa na terenie Poznania, jak wyjaśnia Bogna Kisiel z MOPR. Spowodowane jest to między innymi tym, że niektóre z nich zmieniają miejsca pobytu, a nawet przemieszczają się pomiędzy miejscowościami. Można natomiast wskazać, ilu potrzebujących w kryzysie bezdomności skorzystało ze wsparcia MOPR-u. W 2019 r. było to 1390 osób, rok później – 1492, a w tym roku – 1539.

Ponadto pracownicy socjalni Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR przez cały rok monitorują miejsca, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Dwa lata temu odnotowano 112 miejsc, w których przebywały 263 osoby. Rok później było to 117 lokalizacji z 242 osobami, a w tym roku ustalono 132 takie miejsca, w których mieszkało ok. 180 bezdomnych. Natomiast policjanci w oparciu o mapę bezdomności w Poznaniu zlokalizowali 49 miejsc z 214 osobami.

Ze względu na pogodę pracownicy socjalni wraz ze strażnikami miejskimi, ale i policjanci, a także Caritas regularnie odwiedzają koczowiska bezdomnych od listopada. Informują wówczas potrzebujących o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać, pytają o stan zdrowia, mierzą temperaturę, rozdają maseczki, pakiety żywnościowe, mówią, gdzie uzyskać pomoc medyczną, a gdy trzeba, sami ją wzywają.

Poznań przygotował dla osób w kryzysie bezdomności ponad 300 miejsc w schroniskach i kilkadziesiąt w ogrzewalni przy Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki.

Straż miejska wraz z pracownikami socjalnymi MOPR objadą wszystkie koczowiska bezdomnych we wtorek 28 grudnia.

Policjanci apelują do mieszkańców, aby nie być obojętnym wobec drugiego człowieka i przekazać informację do MOPR, policji, straży miejskiej lub zadzwonić na numer alarmowy 112, aby służby mogły odpowiednio zareagować. "Ten telefon może uratować ludzkie życie", jak podkreśla Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

IMGW prognozuje, od wtorku 28 grudnia temperatura ma się podnosić. Ocieplenie, które wpierw zaznaczać się będzie na zachodzie Polski, w nocy z wtorku na środę i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju.

Które osiedla i okolice w Poznaniu są najbardziej niebezpieczne? Zobacz najnowszy ranking przygotowany na podstawie głosów internautów serwisu Otodom. Oto zestawienie od najbardziej niebezpiecznego osiedla w Poznaniu do najbezpieczniejszego.Przejdź do rankingu ----->>>

Które miejsca i osiedla w Poznaniu są najbardziej niebezpiec...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski