Powrót nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 w szkołach. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało. Do kiedy? Co ze żłobkami i przedszkolami?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Czwarta fala pandemii koronawirusa nabiera tempa, bo od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zakażeń koronawirusem. Pomimo początkowych zapewnień z resortu edukacji i zdrowia, że nie jest planowane wprowadzenie nauki zdalnej, 7 grudnia usłyszeliśmy coś innego. Od 20 grudnia powraca nauka zdalna. Uczniowie z podstawówek i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie, tylko żłobki i przedszkola pozostaną otwarte.
Czwarta fala pandemii koronawirusa nabiera tempa, bo od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zakażeń koronawirusem. Pomimo początkowych zapewnień z resortu edukacji i zdrowia, że nie jest planowane wprowadzenie nauki zdalnej, 7 grudnia usłyszeliśmy coś innego. Od 20 grudnia powraca nauka zdalna. Uczniowie z podstawówek i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie, tylko żłobki i przedszkola pozostaną otwarte. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Nauka zdalna wróci do szkół zimą 2021 roku? To pytanie zadawało sobie wielu rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. W środę, 1 grudnia poziom zakażeń osiągnął po raz kolejny ponad 29 tys. Kolejne dni również były dramatyczne pod względem liczby zakażeń, a przede wszystkim zgonów wywołanych koronawirusem. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek stanowczo zaznaczał, że rząd chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej, wzywał do szczepień oraz przestrzegania zasad sanitarnych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak 7 grudnia 2021 r., że nauka zdalna jednak obejmie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Od 20 grudnia uczniowie będą uczyć się zdalnie. Taki stan potrwa przynajmniej do 9 stycznia 2022 r. Żłobki i przedszkola pozostaną czynne w okresie nauki zdalnej w szkołach. Co ważne - w przypadku nauki zdalnej nie będzie regionalizacji obostrzeń. W poniedziałek, 13 grudnia minister zdrowia przekazał informację, że uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia.

Aktualizacja 14.12.2021: Uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia

W poniedziałek, minister zdrowia został zapytany w Polsat News, czy zapowiedziana nauka zdalna w szkołach w okolicach przerwy świątecznej – od 20 grudnia do 9 stycznia – może być przedłużona.

– 10 stycznia szkoły wrócą do stacjonarnej nauki, nie ma co do tego wątpliwości

– stwierdził w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Aktualizacja 07.12.2021: Nauka zdalna wraca do szkół. Przedszkola i żłobki będą czynne

We wtorek 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną. Wśród nich znalazło się wprowadzenie nauki zdalnej dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia. Normalnie mają funkcjonować przedszkola i żłobki.

Sprawdź więcej:

- Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach

- powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Takie pomysły tylko nie na maturze! Najgłupsze odpowiedzi uc...

Koronawirus w wielkopolskich szkołach: 50 placówek na nauce zdalnej

Według danych z Kuratorium Oświaty w Poznaniu we wtorek 7 grudnia (stan na godz. 8) 50 szkół w województwie wielkopolskim pracowało całkowicie w trybie zdalnym – jeszcze w ubiegły piątek było ich 77. W 17,3 proc. placówek oświatowych (w 604 z 3,5 tys.) pojawiły się przypadki zakażeń – w tym 117 w Poznaniu.

Spowodowało to, że około 33,5 tys. uczniów - z 450 tys. - uczyło się z domu (stanowi to 7,4 proc.). Nauka zdalna objęła 1958 klas, z czego 174 z przedszkoli, 1260 z podstawówek i 522 ze szkół ponadpodstawowych oraz 2 oddziały centrum kształcenia zawodowego. W systemie mieszanym pracowało 604 szkół: 100 przedszkoli – 32 z Poznania, 360 podstawówek – 51 z Poznania, 143 szkół ponadpodstawowych – 34 z Poznania i jedno centrum kształcenia zawodowego.

50 placówek oświatowych w Wielkopolsce pracowało całkowicie w systemie zdalnym – z czego 7 szkół z Poznania – było to: 10 przedszkoli (3 z Poznania), 12 szkół podstawowych (1 z Poznania) i 28 szkół ponadpodstawowych (2 z Poznania).

Powrót nauki zdalnej przez wzrost zakażeń koronawirusem

Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem. W środę, 1 grudnia poziom zakażeń osiągnął po raz kolejny ponad 29 tys. Kolejne dni były podobne jeśli chodzi o statystyki, w których najbardziej przerażające są zgony - we wtorek 7 grudnia 2021 zmarło łącznie ponad 500 osób z powodu Covid-19 w Polsce.

A przypomnijmy, że w połowie listopada zachorowań było 9,5 tys. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu powiedział wówczas, że jest to wzrost o 30 proc. względem poprzedniego poniedziałku. Przyznał jednak, że wynik nie stanowi odzwierciedlenia sytuacji epidemiologicznej w kraju, bo mamy za sobą cztery dni wolne od pracy.

- Jeżeli porównamy ten wynik do ubiegłego poniedziałku [tj. 8 listopada - 7,3 tys. nowych zakażeń - przyp. red.], to jest wzrost o 30 procent, czyli mimo tych czterech dni wolnych widzimy, że nowych zakażeń przybywa

- podkreślił wiceminister zdrowia. Kraska zauważył, że też w szpitalach przybywa pacjentów zakażonych COVID-19. - Ostatniej doby przybyło 550 nowych osób. W tej chwili w polskich szpitalach przebywa 14 123 osób – to bardzo dużo – zaznaczył.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" powiedział, że rozwój czwartej fali pandemii jest dużo wolniejszy niż poprzednie, choć liczba zakażeń nadal rośnie. W ostatnich tygodniach ten wzrost ostro przyspieszył, stąd grudniowe statystyki dotyczące zachorowań.

Zobacz też: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Trwa głosowanie...

Czy nauka zdalna powinna zostać wprowadzona jak najszybciej?

Głos Wielkopolski

Powrót nauki zdalnej? Co na to epidemiolog?

Przeciwny powrotowi nauki zdalnej w szkołach jest dr Tomasz Ozorowski, poznański epidemiolog i mikrobiolog. Jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji epidemiologicznej byłoby wprowadzenie obostrzeń wyłącznie dla osób niezaszczepionych.

- W tej chwili transmisje idą głównie przez dzieci. Ale nie można ponownie zamykać szkół, bo to jest zbyt duża trauma dla dzieci. Myślę, że obostrzenia mogą mieć charakter ograniczenia skupisk ludzkich. Czyli znów będziemy mieć imprezy z ograniczoną liczbą osób. Albo rząd zdecyduje się na obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych, czego jednak się nie spodziewam. Ale to jest uzasadnione

- mówi dr Ozorowski.

Nauka zdalna wróci do szkół?

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek 19 listopada na MTP w Poznaniu zaznaczył, że pomimo przyrostu zakażeń, rząd nie planuje wprowadzania dodatkowych obostrzeń, także tylko dla osób niezaszczepionych. Wyjaśnia też, że polityka epidemiczna, prowadzona w Polsce, ma nie zaostrzać restrykcji, a stawiać na egzekucję noszenia maseczek, dezynfekcji, zachowywania dystansu społecznego. W tym celu w najbliższym czasie w całym kraju będą mieć miejsce wzmożone kontrole policji i sanepidu.

Zdalne lekcje to szkoła przetrwania dla całej rodziny. Tak widzą to internauci w MEMACH  Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>ZOBACZ NAJLEPSZE MEMY >>>

Zdalne nauczanie znów da nam szkołę MEMY. Lekcje w łóżku i d...

Szef resortu zdrowia apelował do szczepień, aby ochronić się przed ciężkim przebiegiem choroby.

- Zdecydowana większość pacjentów, którzy wymagają tej najbardziej intensywnej formy opieki w postaci respiratora, to pacjenci niezaszczepieni. Znajdujemy więc potwierdzenie, że podstawową obroną przed trudnym przebiegiem zachorowania jest właśnie szczepienie. W przypadku niektórych oddziałów nie ma nawet pacjentów wcześniej zaszczepionych

- wyjaśnił minister Niedzielski.

Gdzie wróci nauka zdalna?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia nauka zdalna wróci na terenie całego kraju.

Powrót nauki zdalnej? Czarnek wzywał do szczepień

W czwartek 21 października, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek brał udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej połączonych z uroczystością oddania do użytku rewitalizowanej hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju w województwie lubelskim. Zaznaczył wtedy, że nauka zdalna była koniecznością i wyrządziła wiele szkód: - To są szkody w wiedzy naszych uczniów, która jest na niższym poziomie niż byłaby normalnie, gdyby nauka była stacjonarna - powiedział.

- Nie wracajmy do nauki zdalnej. Ale, żeby do niej nie wracać - szczepmy się. I przestrzegajmy zasad sanitarnych

- zaapelował szef MEiN.

Czytaj też:

Powrót nauki zdalnej? Kiedy będzie koniec pandemii?

Na koniec rozmowy z "DGP" Niedzielski podał datę zakończenia pandemii. Jak twierdzi: "koniec będzie wtedy, kiedy będziemy mogli oszacować, iż śmiertelność związana z koronawirusem, zakażalność i inne parametry są na poziomie gryp".

Kiedy będą przerwy świąteczne, ferie i zakończenie lekcji w szkołach?Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2021/2022 --->>>Polskie uczelnie najlepsze na świecie

Nowy rok szkolny 2021/2022. Do kiedy trwa? Sprawdź kalendarz...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 59

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rozczarowany
Obowiązek szczepienia nauczycieli i dzieciaki wrócą. Nie ? Chyba jednak na chwilę, bo zapomniałem o obowiązku wyszczepienia dzieciaków. Stawiam na rozwiązania lewackich krajów w których nie wpuszcza sie młodzieży na zajęcia pozalekcyjne. Potem będzie jeszcze bardziej zdecydowanie , do skutku.
G
Gosc
Zamykać szkoły!!! Już o starszych się nie martwicie??
G
Gość
Czy taka szkoła wam odpowiada? Dzieci chodzą z kwarantanny na kwarantannę!! Na niej nie mają żadnego dostępu do nauki i są w stracie!! Na zdalnych było więcej szkoły, nauki niż jest teraz!!! Nie widzicie tego panie Czarnek??? Zamykać szkoły i przechodzić na zdalne!!
T
TaB
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

19 listopada, 20:26, Gość:

I ty tak za ten bon na benzynę z Plocka tak się dałes skundlić, neo-dziennikarzu

19 listopada, 22:49, Gość:

A z główką to wszystko ok?

30 listopada, 08:52, Gość:

Z główką tak. Tylko z tym portalem i jego pracownikami (wszystko) nie tak.

30 listopada, 13:25, Gość:

A jak dalej nie rozmawiasz na poważnie z użytkownikami tego portalu, to polecam news, który dziś ukazał się na innym portalu (WP, o dziennikarce, która "rzuciła papierami" w PolskaP), do przeczytania ze zrozumieniem:

"Jak zmieniła się twoja praca po przejęciu "Gazety Pomorskiej" przez Orlen? Zgłaszane przez ciebie tematy były odrzucane? Cenzurowano czy odrzucano twoje teksty?

Już w czerwcu dostałam zakaz komentowania życia politycznego. Zaraz potem zakaz rozmów z ekspertami o życiu publicznym. Czasem mogłam rozmawiać o polskiej czy zagranicznej polityce, ale z ekspertem sympatyzującym z obozem władzy. Gdy zgłaszałam tematy ważne dla zwiększania świadomości społecznej, istotne z punktu widzenia rzetelnego informowania czytelnika, słyszałam jedynie: masz o tym nie pisać, szef nie chce tego tematu. Niektóre teksty w ogóle się nie ukazały.

Jakie?

O podziałach w Polsce, o uchodźcach, o drażliwych sprawach dotyczących afer w PiS, o marnotrawieniu publicznych pieniędzy czy o sądownictwie. Nowi przełożeni uważali, że rozmawiamy agresywnie, pytając np. o pedofilię w Kościele. Mało tego, życzyli sobie, aby na koniec takiej rozmowy "było coś optymistycznego".

No cóż, na tym portalu docieranie do prawdy też, jak widze, jest traktowane jako "agresywne rozmawianie"

G
Gość
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

19 listopada, 20:26, Gość:

I ty tak za ten bon na benzynę z Plocka tak się dałes skundlić, neo-dziennikarzu

19 listopada, 22:49, Gość:

A z główką to wszystko ok?

30 listopada, 08:52, Gość:

Z główką tak. Tylko z tym portalem i jego pracownikami (wszystko) nie tak.

A jak dalej nie rozmawiasz na poważnie z użytkownikami tego portalu, to polecam news, który dziś ukazał się na innym portalu (WP, o dziennikarce, która "rzuciła papierami" w PolskaP), do przeczytania ze zrozumieniem:

"Jak zmieniła się twoja praca po przejęciu "Gazety Pomorskiej" przez Orlen? Zgłaszane przez ciebie tematy były odrzucane? Cenzurowano czy odrzucano twoje teksty?

Już w czerwcu dostałam zakaz komentowania życia politycznego. Zaraz potem zakaz rozmów z ekspertami o życiu publicznym. Czasem mogłam rozmawiać o polskiej czy zagranicznej polityce, ale z ekspertem sympatyzującym z obozem władzy. Gdy zgłaszałam tematy ważne dla zwiększania świadomości społecznej, istotne z punktu widzenia rzetelnego informowania czytelnika, słyszałam jedynie: masz o tym nie pisać, szef nie chce tego tematu. Niektóre teksty w ogóle się nie ukazały.

Jakie?

O podziałach w Polsce, o uchodźcach, o drażliwych sprawach dotyczących afer w PiS, o marnotrawieniu publicznych pieniędzy czy o sądownictwie. Nowi przełożeni uważali, że rozmawiamy agresywnie, pytając np. o pedofilię w Kościele. Mało tego, życzyli sobie, aby na koniec takiej rozmowy "było coś optymistycznego".

G
Gość
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

19 listopada, 20:26, Gość:

I ty tak za ten bon na benzynę z Plocka tak się dałes skundlić, neo-dziennikarzu

19 listopada, 22:49, Gość:

A z główką to wszystko ok?

Z główką tak. Tylko z tym portalem i jego pracownikami (wszystko) nie tak.

G
Gość
Rząd dalej nierządem stoi .
T
Tomasz
Zamknąć szkoły!!! Co wy wyprawiacie!! Tylko zdalne w tej chwili ma sens!
W
Wszystko albo nic!
Zamknąć dzieci w domach!

Ojcowie do pubów!

Matki do fryzjerek i kosmetyczek!
G
Gość
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

19 listopada, 20:26, Gość:

I ty tak za ten bon na benzynę z Plocka tak się dałes skundlić, neo-dziennikarzu

A z główką to wszystko ok?

G
Gość
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

I ty tak za ten bon na benzynę z Plocka tak się dałes skundlić, neo-dziennikarzu

T
TaB
15 listopada, 11:15, Gosc:

Zamykać szkoły jak najszybciej!!!

15 listopada, 11:27, Gość:

Też jestem tego samego zdania . Bardzo dużo chorych dzieci chodzi do szkół i nikt z tym nic nie robi. Rodzice zasłaniają się alergią a dzieci męczą się chore na lekcjach .

15 listopada, 12:30, TaB:

A skąd ty masz takie informacje - ty lub ktoś z rodziny jest nauczycielem??

Moja żona jest nauczycielem w bardzo dużej szkole i mogę z całą pewnością stwierdzić, że piszesz bzdury!

15 listopada, 19:49, Gość:

Bzdury trollu to ty gadasz. W szkołach nie ma żadnych obostrzeń!!! Rodzice posyłają chore dzieci. Popieram zdalne nauczanie obecnie. Oby jak najszybciej je wprowadzili.

Moja żona uczy w SP obok Bulwaru Ikara. A ty nawet dzieci nie masz , ZA TO MASZ TZW. INFORMACJE. I boisz się przedstawić, podszyty smrodliwym strachem trollu

J
JJ
16 listopada, 23:33, Maja:

Z tego co widzę po szkołach synów, obie startują z takimi urządzanami:

https://labtrace.pl/bramka-se-1008-do-szkol-co-warto-wiedziec/

coraz więcej klas jest na nauczaniu zdalnym.

Też widzę powrót tego typu obostrzeń i zasad.

G
Gość
15 listopada, 18:06, Iwona:

Zamykać szkoły!!!! Jak długo jeszcze będzie ten cyrk trwał??

Będzie trwal tak długo jak miejsc w szpitalach dla dzieciaków nie bedzie

M
Monika
13 listopada, 23:27, Monika:

Zamykajcie szkoły!!! Wszystkie sondaże wskazują, że nauka zdalna powinna rozpocząć się jak najszybciej!!!

15 listopada, 10:50, Tom aus Breslau:

To Ty jesteś tą "Moniką", co na każdym innym portalu zaprasza na priv??

Zgłaszam cię do sądu za obrazę... Szykuje już swoje IP

Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie