Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brawurowa powieść nagrodzona. Nagrody Kościelskich 2022 dla Bartosza Sadulskiego

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
PAP
PAP
Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot", odebrał w sobotę w Miłosławiu Nagrodę Kościelskich za 2022 roku. Wydarzenie odbyło się w byłym majątku rodziny Kościelskich.
Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot", odebrał w sobotę w Miłosławiu Nagrodę Kościelskich za 2022 roku. Wydarzenie odbyło się w byłym majątku rodziny Kościelskich. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot", odebrał w sobotę w Miłosławiu Nagrodę Kościelskich za 2022 roku. Wydarzenie odbyło się w byłym majątku rodziny Kościelskich.

O przyznaniu pisarzowi nagrody zdecydowało na początku września jury Nagrody Kościelskich, zebrane w Ecublens w Szwajcarii. Sadulski został wyróżniony za powieść "Rzeszot", opublikowaną przez Książkowe Klimaty.

W uzasadnieniu jury podkreśliło, że dzieło Bartosza Sadulskiego to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku. Autor "rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historię, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami".

- Ta powieść opiera się głównie na tym, co robię dobrze. Bo kiedy zaczyna się pisać powieść, trzeba dokonać rozpoznania, co potrafię robić, a czego nie potrafię. Ja uwielbiam robić research, uwielbiam szukać źródeł, uwielbiam w nich grzebać. Uwielbiam pisać sceny, które nawiązują do rzeczy napisanych wcześniej, ale też są dowcipne i zabawne - jednym z wzorów pisarskich jest dla mnie Kurt Vonnegut. Lubię rzeczy, które odsyłają do innych książek i innych źródeł

- opowiedział Sadulski.

Jak dodał, zależało mu na tym, żeby napisać powieść, która "przenicowuje i dekonstruuje różne mity, które mamy zakorzenione i zainstalowane w głowach na temat XIX wieku, czy na temat literatury".

Nagrody Kościelskich są przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich, jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim, głównie pisarzom i krytykom literackim, zamieszkałym w kraju bądź przebywającym na emigracji.

Do grona laureatów nagrody należą polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy, a wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wisława Szymborska, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, o. Jan Góra, Małgorzata Rejmer i Andrzej Stasiuk.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Najpiękniejsze obiekty architektoniczne zrealizowane w 2021 roku w Poznaniu zachwycają mieszkańców miasta. Niedługo zostanie wyłoniony zwycięzca. Przedstawiamy finałowe projekty, które najbardziej zachwyciły jury.Zobacz kolejny budynek --->

Zapierają dech w piersiach! Zobacz najpiękniejsze budynki Po...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski