Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buk: Dożynki powiatowo-gminne pełne atrakcji. Tegoroczne święto powiatu poznańskiego odbędzie się 24 sierpnia. Zaprasza sam starosta

MRT
Bogactwo lokalnych tradycji, popis gościnności, a także wspólne podziękowanie na tegoroczne plony - tego wszystkiego będzie można doświadczyć już 24 sierpnia podczas dożynek powiatowo-gminnych, które odbędą się na stadionie miejskim w Buku. Zobacz jak wyglądały dożynki powiatowo-gminne w zeszłym roku w Radzewie.
Bogactwo lokalnych tradycji, popis gościnności, a także wspólne podziękowanie na tegoroczne plony - tego wszystkiego będzie można doświadczyć już 24 sierpnia podczas dożynek powiatowo-gminnych, które odbędą się na stadionie miejskim w Buku. Zobacz jak wyglądały dożynki powiatowo-gminne w zeszłym roku w Radzewie. Pawel F. Matysiak
Bogactwo lokalnych tradycji, popis gościnności, a także wspólne podziękowanie za tegoroczne plony - tego wszystkiego będzie można doświadczyć już 24 sierpnia podczas dożynek powiatowo-gminnych, które odbędą się na stadionie miejskim w Buku.

Buk będzie w tym roku gospodarzem powiatowo-gminnych dożynek. To wyjątkowe święto plonów gromadzi mieszkańców aglomeracji poznańskiej, którzy wspólnie chcą podziękować za tegoroczne plony. Święto plonów pozwala również przypomnieć sobie, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięczamy naturze. Warto przez uczestnictwo w tym wydarzeniu okazać jej szacunek oraz ludziom zawodowo związanych z rolą i hodowlą.

Zobacz: Dożynki Wielkopolskie 2019: Najważniejsze święto rolników już 25 sierpnia. Dożynki wojewódzko-archidiecezjalne odbędą się w Siedlcu

Na dożynki zaprasza tradycyjnie już starosta powiatu poznańskiego, Jan Grabkowski, a także burmistrz Buku, Paweł Adam. – To święto całej naszej małej ojczyzny, czyli powiatu poznańskiego – co roku odbywają się w innej gminie, tak aby wszyscy mieli szansę dać popis gościnności oraz podzielić się bogactwem lokalnych tradycji. W tym roku zapraszamy do Buku. Gminy, która świetnie rozwija się na rubieżach naszego powiatu – mówi Jan Grabkowski.

To bowiem wyjątkowa okazja, aby wspólnie się bawić, zobaczyć z bliska kolorowe stroje regionalne, posłuchać pieśni ludowych, a przede wszystkim docenić trud pracy rolników. Ich działalność może pozostawać na co dzień niewidoczna, ale przecież to dzięki ich staraniom na nasze stoły trafia żywność.

Dożynki powiatowo-gminne to także okazja, by poznać lub przypomnieć sobie tradycyjne ludowe zwyczaje. Tegoroczne dożynki rozpoczną się o godz. 14 mszą i częścią oficjalną, po której zobaczymy obrzęd dożynkowy, a zakończą radośnie i z przytupem – zabawą taneczną o 22. – Podczas mszy świętej wspólnie będziemy dziękować za tegoroczne plony, za to, co udało się zebrać z pól, mimo trudnych warunków pogodowych. Podczas tegorocznego święta plonów nie zabraknie tradycyjnego obrzędu dożynkowego – zapowiada Paweł Adam.

Czytaj: Kórnik: Bayer Full jednak wystąpi na dożynkach. Burmistrz tłumaczy, że chodzi o wolność słowa

O oprawę obrzędów zadba Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Usłyszymy też Kapelę Podwórkową „Junki z Buku”.
– Muszę przyznać, że moim ulubionym i pięknym momentem tego dnia jest dzielenie się chlebem. To gest, który symbolicznie łączy wszystkich uczestników, pozwala osobiście wszystkich przywitać – mówi Jan Grabkowski.
Specjalny program przygotowano dla najmłodszych. Będą liczne warsztaty i animacje. Nie zabraknie też ścianki wspinaczkowej i tradycyjnych dmuchanych zamków.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół MeGustat, Shantel i Antek Smykiewicz.

Zobacz jak wyglądały dożynki rok temu:

Dożynki Wielkopolskie 2018: Święto rolników przyciągnęło tłumy

Dożynki Wielkopolskie 2018: Święto rolników w Poznaniu przyc...

POLECANE

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski