Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się wydarzyło 2 lipca? Odkryto prehistoryczny cmentarz [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
archiwum
Z archiwum "Głosu": 2 lipca 1949 r. podczas karczowania pni na porębie leśnej w Sokołowicach w powiecie kościańskim robotnicy leśni natrafili na cmentarz z okresu 400-100 lat przed nasza erą. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 2 lipca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1947 rok
Na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej podkreślano, że odbudowa miasta ze zniszczeń wojennych odbywa się dzięki pożyczce i ofiarności mieszkańców.

1949 rok
Podczas karczowania pni na porębie leśnej w Sokołowicach w powiecie kościańskim robotnicy leśni natrafili na cmentarz z okresu 400-100 lat przed nasza erą. Zabezpieczyli go pracownicy Muzeum Prehistoryczego. Podczas kolejnych prac odkryto wiele grobów jednoosobowych i rodzinnych, a także przedmioty metalowe, paciorki z niebieskiego szkła, a przede wszystkim sporo ozdób kobiecych sprzed 2000 lat.

1960 rok
Nic nowego – zabraknie miejsc w przedszkolach, problem nie zmienił się przez pól wieku. Pod koniec czerwca poznańskie przedszkola opuściło 2000 dzieci. Ze względu na nadmiar nowych zgłoszeń o przyjęciu decydować będą zarobki rodziców.

Sprawdź też:

1961 rok
W poznańskim Zamku Cesarskim postanowiono przebudować dawną salę tronową na salę widowiskową. Przez lata mieściło się tam kino.

1968 rok
GUS rozpoczyna badania budżetu czasu rodzin pracowniczych. Na prace domowe mężczyźni zużywają średnio półtorej godziny dziennie, natomiast kobiety niemal trzykrotnie więcej.

1970 rok
Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Polanex" w Gnieźnie wprowadziły rekreacyjne ćwiczenia w czasie 10-minutowych przerw w pracy. Zróżnicowane ćwiczenia nadawane przez radiowęzeł z zadowoleniem przyjęła 450-osobowa załoga kobieca.

1974 rok
Rugbyści poznańskiej Polonii zostali mistrzami Polski. Pokonali dotychczasowego mistrza – AZS Warszawa.

1980 rok
Na Starym Rynku, w pomieszczeniach, gdzie wcześniej sprzedawano zabawki, utworzono pierwszy w Poznaniu sklep Tonpressu. Prócz płyt można tu kupić kasety, plakaty i wydawnictwa muzyczne.

Sprawdź też:

1994 rok
Dzięki przytomności, rozwadze i ofiarności pracowników oraz strażaków Zakładowej Straży Pożarnej Nadleśnictwa Antonin, nie spłonął w piątek Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie. W sobotę miała się tu odbyć uroczystość wręczenia jego użytkownikom prestiżowego dyplomu "Europa Nostra Awards 1994", przyznana im za renowację obiektu i przystosowanie go do kulturalnych potrzeb regionu.

2002 rok
W Poznaniu rozpoczyna się gigantyczny proces 31 oskarżonych z tzw. gangu Orzecha. Trwa jednak tylko godzinę, bo... zabrakło jeszcze czterech oskarżonych.

2003 rok
W rankingu najlepszych gmin w Polsce opracowanym przez Centrum Badań Regionalnych znalazło się 11 gmin z Wielkopolski. Najwyżej Tarnowo Podgórne – na trzecim miejscu w kraju.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski