Z raportu Devire „Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa” wynika, że aż 53 proc. firm zredukuje zatrudnienie z powodu koronawirusa.
Sprawdź też:
Jak wskazują autorzy raportu, pierwszą falę zwolnień można było zaobserwować głównie w transporcie, branży turystycznej, usługach, szkoleniach czy eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. W drugiej fali zwolnień ucierpią najbardziej pracownicy umysłowi.
- Pomimo trudnej sytuacji w wielu branżach, przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że zbyt agresywne uszczuplanie kadr, może utrudnić im powrót do normalności, gdy sytuacja w Polsce się ustabilizuje – komentuje Magdalena Kanclerz z Devire.
Raport wskazuje także, że brak nowych zamówień dotknął aż 42 proc. poznańskich firm. Kolejną poważną konsekwencją dla biznesu są problemy z płynnością finansową, które dotyczą 38 proc. przedsiębiorców z Poznania.
Zobacz też:
Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...
Jednocześnie z danych raportu wynika, że Poznań jest jednym z najlepiej przygotowanych polskich miast do pracy zdalnej. W stolicy Wielkopolski aż 65 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się na taki model. Co ciekawe, w przypadku Poznania trzykrotnie zwiększyła się liczba firm, które zdecydowały się na pracę zdalną. Przed COVID-19 było to 19 proc. organizacji, a w czasie pandemii liczba ta zwiększyła się do 65 proc.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz też:
Miejscy wspinacze - wchodzą na wysokie kominy, maszty, dźwig...
Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...
Wejście do UE, śmierć papieża, katastrofa smoleńska, Euro 20...
Terroryzm, protesty, nowi przywódcy, pożar Notre Dame i koro...
Sprawdź też:
Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?