18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobosze Powstania Wielkopolskiego wręczone. Nagrody trafiły do...

PILAR
Dobosze Powstania Wielkopolskiego to nagroda przyznawana przez Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego za żywą pamięć o historii. O Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

Dobosz Powstania Wielkopolskiego przyznawane są od 1996 roku "za znaczące i ciekawe działania popularyzatorskie, twórcze i naukowe, przyczyniające się do zachowania w pamięci społeczeństwa historii i znaczenia Powstania Wielkopolskiego".

DOBOSZE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W 2013 ROKU OTRZYMALI:

Roman Chwaliszewski - historyk, regionalista, popularyzator dziejów powstania w północnej Wielkopolsce. Były nauczyciel i pracownik Muzeum Okręgowego w Pile. Obecnie kierownik pilskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Zajmując się m. in. dziejami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, opracował scenariusz i informator wystawy czasowej w Muzeum Okręgowym w Pile: „Powstanie Wielkopolskie na ziemiach województwa pilskiego”. Autor i współautor wielu publikacji oraz akcji.

Śp. Dr Ludwik Józef Gomolec- historyk, regionalista, filozof, działacz społeczny, nauczyciel w wielu liceach ogólnokształcących i dyrektor Zaocznego Studium i Liceum dla Pracujących w Poznaniu. Regionalista, zaangażowany
poszukiwacza i zbieracza materiałów, dokumentów związanych z dziejami Wielkopolski. Był ponadto autorem wielu opracowań i publikacji o charakterze popularnonaukowym. W latach swojej największej aktywności zorganizował i kierował Komisją
Historyczna Zarządu Okręgowego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu.

Statuetkę Dobosza odebrali synowie Przemysław i Chrystian.

Prof. zw. dr hab. Stanisław Sierpowski - historyk, uczeń prof. Antoniego Czubińskiego, pełnił na Uniwersytecie
Poznańskim im. Adama Mickiewicza między innym stanowisko prorektora. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 300 publikacji dotyczących historii XX wieku. Dużo miejsca w swojej pracy poświęcił historii Wielkopolski. Był autorem i redaktorem monografii regionalnych m.in.: Gostynia, Kobylina, Leszna, Rawicza, Wrześni i Wyrzyska, w których pisze o udziale mieszkańców danych miejscowości w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 roku. W swoich pracach związanych z dziejami Powstania Wielkopolskiego akcentuje masowy charakter powstania i jego znaczenie dla odrodzonej Ojczyzny – II Rzeczypospolitej.

Archiwum Państwowe w Poznaniu - Archiwum Państwowe w Poznaniu cieszy się dużym uznaniem społecznym.
Z jego zbiorów korzystają historycy, regionaliści i rodziny uczestników Powstania Wielkopolskiego. Pracownicy archiwum służą radą i pomocą osobom zainteresowanym poszukiwaniem określonych dokumentów. W ostatnich latach Archiwum wykonało prace związane z określeniem szczegółowej listy obiektów podlegających digitalizacji, znajdujących się w jednostkach archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym.

Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu - Powstanie i tradycje Uniwersytetu Poznańskiego są związane ze zwycięskim
czynem niepodległościowym Wielkopolan 1918-1919 roku. Uniwersytet przez wszystkie lata pielęgnował swoją tradycję, stając się
jednocześnie w kraju głównym ośrodkiem naukowym podejmującym prace badawcze oraz popularyzatorskie dotyczące wiedzy i tradycji związanej z Powstaniem Wielkopolskim. Szczególną zasługą poznańskiej uczelni jest wychowanie znaczącej grupy
historyków, zainteresowanych problematyką Powstania Wielkopolskiego.

Przy okazji uroczystości, która odbyła się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

Odznaczenia otrzymali:

Halina Kowalewska- prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Kleszczewie, autorka książek pt. „Tulce dawniej i dziś" oraz „Powstańcy Wielkopolscy gminy Kleszczewo" , autorka artykułów w lokalnej gazecie „Samorząd" na temat dziejów Powstania Wielkopolskiego, organizatorka spotkań z młodzieżą szkolną, przybliżających historię Kleszczewa i Tulc, inicjatorka uhonorowania miejsc spoczynku Powstańców Wielkopolskich w gminie Kleszczewo.

Andrzej Józef Mainka - propagator idei samorządu terytorialnego, w 1989 roku konsultant w tym zakresie na obszarze dzisiejszych powiatów nowotomyskiego i grodziskiego. Jako prezes opalenickiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Opalenicy wypracował i propaguje nowatorskie metody działania w zakresie utrwalania pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego.

Lidia Katarzyna Szwechłowicz - od 1999 roku organizatorka gminnych obchodów rocznic Powstania Wielkopolskiego; autorka i reżyser rekonstrukcji historycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim; gminny koordynator obchodów 70. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski