Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatowo-gminne 2019: Największe święto rolników w tym roku odbyło się w Buku [ZDJĘCIA]

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Buku. Na stadionie miejskim od godziny 14 trwały uroczystości dożynkowe, na które zaprosili Jan Grabkowski, starosta poznański oraz Paweł Adam, burmistrz gminy Buk.
Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Buku. Na stadionie miejskim od godziny 14 trwały uroczystości dożynkowe, na które zaprosili Jan Grabkowski, starosta poznański oraz Paweł Adam, burmistrz gminy Buk. Waldemar Wylegalski
Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Buku. Na stadionie miejskim od godziny 14 trwały uroczystości dożynkowe, na które zaprosili Jan Grabkowski, starosta poznański oraz Paweł Adam, burmistrz gminy Buk.

Buk był w tym roku gospodarzem powiatowo-gminnych dożynek. To wyjątkowe święto plonów zgromadziło mieszkańców powiatu poznańskiego, którzy chcieli wraz z rolnikami podziękować za tegoroczne plony. Była to także doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięczamy naturze. Dożynki 2019 w Buku rozpoczęły się uroczystą mszą świętą o godz. 14.

Zobacz też: Buk: Dożynki powiatowo-gminne pełne atrakcji. Tegoroczne święto powiatu poznańskiego odbędzie się 24 sierpnia. Zaprasza sam starosta

- Organizowanie dożynek wspólnie z powiatem to dla nas ogromny zaszczyt, a samo święto jest doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich trud i ciężką pracę - przyznał burmistrz Buku Paweł Adam.

– Podczas mszy świętej wspólnie będziemy dziękować za tegoroczne plony, za to, co udało się zebrać z pól, mimo trudnych warunków pogodowych. Podczas tegorocznego święta plonów nie zabraknie tradycyjnego obrzędu dożynkowego - dodał burmistrz.

Ten rok nie był łaskawy dla wielu wielkopolskich rolników. W większości gmin panowała susza, która spowodowała ograniczenie plonów. Dlatego szczególnie ważne jest podziękowanie rolnikom za ich pracę.

- Powiat poznański jest zasobny. Ludzie tutaj są pracowici i otwarci. Jesteśmy zasobni właśnie dzięki waszej pracy. Dbamy o rozbudowę i remonty dróg, placówki edukacyjne oraz o służbę zdrowia. Dbamy o niepełnosprawnych i seniorów. Powiat poznański jest miejscem, z którym mieszkańcy się identyfikują, a liczba osób chcących związać z nim swoją przyszłość stale rośnie. Tutaj, dzisiaj chce podziękować wszystkim ludziom pracy, wszystkim mieszkańcom - mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

- Wydarzenie jest jak co roku niezwykle ważne, a zwłaszcza teraz kiedy jest taka aura, była susza i te zbiory są uboższe. Wypada tym ludziom, którzy pracują na roli podziękować - dodał Jan Grabkowski.

- To jest zwieńczenie całego trudu dla wszystkich rolników z powiatu. Cieszymy się szczególnie, bo rok był trudny, susza dawała się we znaki, plony są ograniczone. Dla nas jako starostów to zaszczyt reprezentować rolników - dodała Izabela Dziamska, starościna tegorocznych dożynek.

"Krajcie go i dzielcie go gospodarzu. Nie dużo, nie mało, tak żeby dla wszystkich stało" - takimi słowami Izabela Dziamska oraz Tadeusz Łysiak, starości dożynek rozpoczęli obchody po mszy świętej, wręczając chleb z tegorocznych plonów Janowi Grabkowskiemu, staroście poznańskiemu oraz Pawłowi Adamowi, burmistrzowi gminy Buk.

Podczas tegorocznych uroczystości zostały także wręczone odznaki dla zasłużonych rolników. Wyróżnieni zostali: Tadeusz Łysiak, Eugeniusz Napierała oraz Jacek Hemerling. Przewidziano również konkurs na najpiękniejszy wieniec, którym okazał się ten przygotowany przez mieszkańców gminy Dopiewo.

Swojej radości nie ukrywali też mieszkańcy Buku. - Bardzo się cieszymy, że to akurat w naszym miasteczku się odbywa święto. Naszym rolnikom należy się ten dzień po tak ciężkiej pracy - przyznała jedna z mieszkanek.

O uroczystą oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra dęta gminy i miasta Buk, Zespół Pieśni i Tańca "Lusowiacy" oraz kapela podwórkowa "Junki z Buku".

Gwiazdami tegorocznych dożynek są: MeGustar, Shantel oraz Antek Smykiewicz. O godz. 22 rozpocznie się zabawa taneczna.

Zobacz też, jak wyglądały inne dożynki w Wielkopolsce:

Dożynki 2019 - Broniszewice. Zobacz jak obchodzone jest Święto Plonów w Wielkopolsce

Dożynki 2019 - Broniszewice. Zobacz jak obchodzone jest Świę...

Dożynki 2019 - Czermin. Tak Święto plonów obchodzono w gminie Czermin, powiat pleszewski

Dożynki 2019 - Czermin. Tak święto plonów obchodzono w gmini...

Dożynki 2019 - Brzostowo. Święto plonów gminy Miasteczko Krajeńskie.

Dożynki 2019 w Brzostowie. Święto plonów gminy Miasteczko Kr...

Dożynki 2019 w Mchach. Gospodarze z dziękowali za plony. Zobacz jak świętują rolnicy w Wielkopolsce

Dożynki 2019 w Mchach. Gospodarze z dziękowali za plony. Zob...

Dożynki 2019 w Gleśnie. Święto plonów gminy Wyrzysk. Jak świętują rolnicy w Wielkopolsce? Zobacz zdjęcia ---->

Dożynki 2019 w Gleśnie. Święto plonów gminy Wyrzysk. Jak świ...

Dożynki 2019 w Koźminku. Zobacz, jak bawiono się podczas gmi...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski