Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata temu odszedł Gunter Grass

Marek Zaradniak
Gunter Grass zawsze podkreślał swoje związki z Gdańskiem
Gunter Grass zawsze podkreślał swoje związki z Gdańskiem Tomasz Bołt
W czwartek mijają dwa lata od śmierci wybitnego pisarza pochodzenia niemiecko-kaszubskiego Guntera Grassa.

Dziś mijają dwa lata od śmierci Guntera Grassa, wybitnego pisarza pochodzenia niemiecko-kaszubskiego. Zmarł on w Lubece w wieku 88 lat. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1999 i m.in. doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Godność tę otrzymał 12 marca 1990 roku.

Urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec Wilhelm był kupcem niemieckim. Matka Helena z domu Knof była Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii.

Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. W 1942 zgłosił się do służby w niemieckiej marynarce wojennej, ale z powodu młodego wieku nie został przyjęty. W 1943 powołano go wraz z całym jego rocznikiem do paramilitarnej Służby Pracy Rzeszy RAD. W 1944 wcielono do Waffen-SS w dziesiątej dywizji pancernej „Frundsberg”. W 1954 Grass roku ożenił się ze szwajcarską tancerką Anną Margaretą Schwartz. Od 1960 roku mieszkał w Berlinie. W 1978 rozwiódł się i ponownie ożenił w 1979.Jego wybranką była organistka Ute Grunert.

Światową sławę przyniosła Grassowi tak zwana „Trylogia gdańska”. Składają się na nią powieści „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” i „Psie lata” Najbardziej znana to „Blaszany bębenek”. Filmową jej adaptację w 1979 stworzył Volker Schlöndorff. „Trylogia gdańska” traktuje o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych, w Gdańsku, „małej ojczyźnie” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.

Natomiast „powieścią z kluczem” Grassa jest „Spotkanie w Telgte” Opisał w niej fikcyjne spotkanie niemieckich poetów i pisarzy w roku 1647, którego celem było porozumienie artystów, którzy byli ideologami katolików jak i protestantów i zakończenie wojny trzydziestoletniej. W sierpniu 2006 ukazał się tom wspomnień Grassa „Przy obieraniu cebuli” zawierający nieznane szczegóły jego biografii. W sierpniu 2006 Grass udzielił wywiadu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym wyznał, że samo pójście do wojska nie było przymusowe. Grass powiedział, że został ochotnikiem sił zbrojnych, by wyzwolić się spod wpływu rodziców, który mu, jako nastolatkowi, przeszkadzał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski