Filharmonia Poznańska - W

  Filharmonia Poznańska - W hołdzie Williamowi Szekspirowi

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sobotni 452. Koncert Poznański poprowadzi Marek Pijarowski

  Sobotni 452. Koncert Poznański poprowadzi Marek Pijarowski ©Archiwum

  Rożne utwory, których tytuły brzmią "Romeo i Julia" wypełnią sobotni 452. Koncert Poznański "Romeo i Julia - W 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira".
  Sobotni 452. Koncert Poznański poprowadzi Marek Pijarowski

  Sobotni 452. Koncert Poznański poprowadzi Marek Pijarowski ©Archiwum

  Napisana w 1876 roku Fantazja „Romeo i Julia” norweskiego kompozytora Johana Svend-sena, Uwertura Fantastyczna „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego pochodząca z roku 1869, Preludium orkiestrowe „Romeo i Julia” z roku 1879 szwajcarsko-niemieckiego kompozytora Joachima Raffa oraz skomponowana w roku 1936 II Suita orkiestrowa „Romeo i Julia” Siergieja Prokofiewa wypełnią jutrzejszy 452. Koncert Poznański „Romeo i Julia - W 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira”.

  Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi jej dyrygent-szef Marek Pijarowski.

  William Szekspir urodził się w Stratford On Avon najprawdopodobniej 23 kwietnia 1564 roku. Zmarł tamże 23 kwietnia 1616 roku. I ta ostatnia data jest pretekstem do sobotniego koncertu. „Romeo i Julia” to jeden z najbardziej znanych dramatów Szekspira powstały we wczesnym okresie jego twórczości. Historia miłości dwojga ludzi z Werony doczekała się wielu adaptacji nie tylko scenicznych, ale i filmowych. Wielokrotnie brali ją na warsztat kompozytorzy. Jedni ją adaptowali, dla innych stanowiła inspirację. Niektóre z wybranych na ten koncert kompozycji są bardzo znane, inne czekają dopiero na odkrycie przez melomanów.  452. Koncert Poznański Romeo i Julia w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 23 kwietnia, godz. 18 wejściówki 20 zł

  m.zaradniak@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo