Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel: Masło z oleju, czyli jak wciskają nam buble

Mateusz Pilarczyk
Pułapek zastawionych na nieświadomych konsumentów jest znacznie więcej. Inspektorzy będą na nie zwracać szczególną uwagę w trakcie Euro 2012
Pułapek zastawionych na nieświadomych konsumentów jest znacznie więcej. Inspektorzy będą na nie zwracać szczególną uwagę w trakcie Euro 2012 Fot. Szymon Siewior
Masło tylko częściowo z mleka, smalec zamiast mięsa i ubranka dla dzieci ze szkodliwymi substancjami to przykłady produktów, z jakimi w ostatnich miesiącach walczył Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej. Pułapek zastawionych na nieświadomych konsumentów jest znacznie więcej. Inspektorzy będą na nie zwracać szczególną uwagę w trakcie Euro 2012.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Inspekcja Handlowa szykuje kontrole na Euro 2012
Kontrola: Luksusowa maślanka przeterminowana o 33 dni
Seniorze - nie daj się oszukać. Bądź świadomym konsumentem
Żywieniowy śmietnik

- Sprawdzimy jakość usług turystycznych, hotelarskich, gastronomicznych i wszelkie innych - zapowiada Waldemar Wilczyński Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

W tym celu już przed turniejem inspektorzy będą dokonywać zakupów kontrolnych. Na baczności muszą się mieć szczególnie osoby sprzedające podrobione gadżety związane z Euro.

W ubiegłym roku inspektorzy regularnie sprawdzali stacje benzynowe. Na 133 przeprowadzone kontrole w 9 przypadkach paliwo nie spełniało norm jakości, w 6 przypadkach dotyczyło to oleju napędowego. Na ciągle aktualizowanej przez PIH liście nierzetelnych stacji benzynowych są m.in. takie, które działają w Jarocinie, Zbiersku czy Bukowcu.

Na co dzień ważniejsze są jednak kontrole towarów w sklepach, w tym artykułów spożywczych, które często odbiegają jakością od przyjętych stan- dardów. Tak było w ostatnim półroczu w przypadku jajek w rozmiarze XL. W jednym z kontrolowanych sklepów cała partia towaru miała zawyżoną wagę - płacąc za droższe jajka XL, dostawaliśmy te w rozmiarze L.

Na czym jeszcze oszukują nas producenci żywności? W przypadku wyrobów mięsnych podawana jest niższa zawartość tłuszczu niż w rzeczywista, nawet o 10 proc. Tak było w przypadku kontrolowanego "Gulaszu angielskiego" i boczku "Kresowe Przysmaki". Inspektorat walczy też z podrobionymi serami. Na przykład w "serze morskim śmietankowym" ponad 92 proc. tłuszczu nie pochodziło z mleka, lecz z roślin.

- Wnioskujemy wtedy o nałożenie kar na producentów, które mogą wynieść nawet 10 proc. ich rocznych obrotów - informuje Waldemar Wilczyński.

Bulwersujące są natomiast przypadki wykrycia sprzedaży podrabianych ręczników i ubranek dla dzieci i (m.in. 2-częściowego kompletu o nazwie Mon Caramel baby), w których wykryto formaldehyd. Substancja ta mocno uczula i może podrażnić drogi oddechowe. Feralne ubranka wycofano ze sklepów i zniszczono.

- Kontrolowaliśmy też sklepy wiejskie. W niektórych z nich na produktach stwierdzono zanieczyszczenia, oznaki zeschnięcia, pleśń i barwę świadczącą o procesie psucia - wylicza listę nieprawidłowości Krystyna Piosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski