MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują bilety kolejowe? Takie są cenniki w POLREGIO, PKP InterCity, Kolei Mazowieckich i Kolei Śląskich. Jakie ceny w Trójmieście?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nie każdy z nas jeździ pociągami na co dzień. Ci, którzy robią to codziennie dobrze wiedzą, jak policzyć koszty przejazdów.
Nie każdy z nas jeździ pociągami na co dzień. Ci, którzy robią to codziennie dobrze wiedzą, jak policzyć koszty przejazdów. Adam Jastrzebowski / Polska Press
Czy warto podróżować koleją? Nie każdy z nas jeździ pociągami na co dzień. Ci, którzy robią to regularnie dobrze wiedzą, jak policzyć koszty przejazdów, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne w danej sytuacji oraz ile kosztuje przejazd pociągiem. Problem mogą mieć osoby, które z usług przewoźników kolejowych korzystają rzadko. Sprawdź, jak wyglądają cenniki za przejazd koleją.

Spis treści

Osoby posiadające ustawowe ulgi mogą liczyć na bilety tańsze o 33%, 37%, 49%, 50%, 51%, 78%, 93% lub 95%.

POLREGIO - jak wygląda oferta biletów?

POLREGIO, czyli dawne Przewozy Regionalne, powstało poprzez wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Jest własnością Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i samorządów wszystkich województw.

W 2021 r. podobnie jak w latach wcześniejszych liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje POLREGIO. Z usług tego przewoźnika skorzystało ponad 62,6 mln pasażerów. Daje to spółce 25,6% udziału w rynku przewozów pasażerskich (26,62% w 2020 r., 26,46% w 2019 r.) - dowiadujmy się z „Podsumowania 2021. Przewozy pasażerskie i towarowe” przygotowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.

Z ofertą biletów można się zapoznać na stronie internetowej systemu sprzedaży bilety.polregio.pl. Wpisując podstawowe informacje o trasie, ilości podróżnych i posiadanych zniżkach, system zaproponuje konkretną ofertę.

Od sierpnia 2022 r. obowiązują nowe ceny biletów i są zależne od przejechanych kilometrów.

Od sierpnia 2022 r. obowiązują nowe ceny biletów i są zależne od przejechanych kilometrów.
Od sierpnia 2022 r. obowiązują nowe ceny biletów i są zależne od przejechanych kilometrów. Tabele oplat POLREGIO

PKP Intercity należy do grupy PKP i obsługuje przewozy dalekobieżne

Jadąc pomiędzy miastami, np. z Wrocławia do Warszawy, prawdopodobnie skorzystamy z usług PKP InterCity.

PKP Intercity z liczbą 35,7 mln przewiezionych pasażerów plasuje się na trzeciej pozycji z 14,56% udziału w rynku przewozów pasażerskich - czytamy w „Podsumowaniu 2021. Przewozy pasażerskie i towarowe” Urzędu Transportu Kolejowego.

Udział w rynku PKP Intercity wyniesie 53,53%, jeżeli będziemy go mierzyć pracą przewozową mierzoną w pasażerokilometrach.

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) są także zależne od przejechanej odległości w kilometrach. Do 40 km w 2 klasie zapłacimy 15 zł, a w 1 klasie - 23 zł. Za kolejne kilometry, np. 41 do 45 km zapłacimy 17 zł w 2 klasie, a 24 zł za klasę 1.

Jadąc od 961 do 1000 km zapłacimy 104 zł w 2. klasie, a w pierwszej - 136 zł.

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) są także zależne od przejechanej odległości w kilometrach.
Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) są także zależne od przejechanej odległości w kilometrach. Cennik usług przewozowych PKP Intercity

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Express InterCity (EIC) są wyróżnione w specjalnej tabeli i rozpisane od stacji startowej do stacji końcowej. Przykładowo – wyjeżdżając z Bielska Białej i jadąc do Gliwic zapłacimy 63 zł za klasę 2, a 89 zł - za przejazd 1 klasą. Do Jeleniej Góry przejazd będzie nas już kosztował 171 zł (2 klasa) lub 244 zł (2 klasa).

Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Express InterCity (EIC) są wyróżnione w specjalnej tabeli i rozpisane od stacji startowej do stacji ko
Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Express InterCity (EIC) są wyróżnione w specjalnej tabeli i rozpisane od stacji startowej do stacji końcowej. Cennik usług przewozowych PKP Intercity

Koleje Mazowieckie są własnością samorządu województwa mazowieckiego

Koleje te powstały w 2004 r. Uwzględniając udział w rynku – zajmują drugie miejsce.

Kolejny pod względem wielkości udział w rynku - 19,22% przypada na Koleje Mazowieckie, które w ubiegłym roku przewiozły ponad 47 mln pasażerów - czytamy w „Podsumowanie 2021. Przewozy pasażerskie i towarowe” Urzędu Transportu Kolejowego.

Tabele opłat za bilety jednorazowe w przypadku Kolei Mazowieckich przedstawiają się następująco:

Koleje Mazowieckie powstały w 2004 r.
Koleje Mazowieckie powstały w 2004 r. Zaącznik do taryfy przewozowej „Kolei Mazowieckich-KM”

Warszawska Szybka Kolej Miejska - we wszystkich pociągach SKM obowiązuje Taryfa przewozowa stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego. Oznacza to, ze pociągami SKM pojedziemy także posiadając bilet kolejowy, jak i na autobusy, tramwaje i metro.

Trójmiasto również posiada Szybką Kolej Miejską

Przewoźnik kolejowy swoja siedzibę ma w Gdyni i zarządza linią kolejową nr 250, która biegnie od gdańskiego Śródmieścia aż do Rumi.

Wysoki wynik pod względem liczby przewiezionych w 2021 r. pasażerów osiągnęła również PKP SKM w Trójmieście, z usług której skorzystało 32,7 mln osób. Daje to aglomeracyjnemu przewoźnikowi 13,35% udziału w rynku – dowiadujemy się z dokumentu „Podsumowanie 2021. Przewozy pasażerskie i towarowe”.

Jadąc do 6 km za zwykły bilet zapłacimy 4,80 zł. Stawka ta będzie się zwiększać wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami aż do momentu przekroczenia 400 km. Wtedy za przejazd jednorazowy zapłacimy 40,30 zł.

W ofercie są nie jedynie bilety jednorazowe. Możemy kupić także bilety miesięczne i tygodniowe oraz okresowe, strefowe i odcinkowe.

Koleje Śląskie w 2010 r. utworzył samorząd województwa śląskiego

Obecnie przewoźnik obsługuje 17 linii w województwie śląskim. Z tego 3 linie kończą się na terenie małopolski, a jedna - w Czechach.

Według liczby przewiezionych pasażerów Koleje Śląskie posiadają 6,06% udziału w rynku w Polsce. W porównaniu z 2020 r. Koleje Śląskie odnotowały wzrost liczby pasażerów o 1,9 mln (+14% ).

Ceny biletów są uzależnione również od liczby przejechanych kilometrów.

W Kolejach Śląskich ceny biletów są uzależnione od liczby przejechanych kilometrów.
W Kolejach Śląskich ceny biletów są uzależnione od liczby przejechanych kilometrów. Cennik usług przewozowych Kolei Śląskich

Wspólny Bilet Samorządowy jest biletem kolejowym ważnym 24 godziny

Ten bilet kosztuje 38 zł i daje możliwość podróżowania po całej Polsce w pociągach przewoźników takich jak:

  • Koleje Mazowieckie,
  • Warszawska Kolej Dojazdowa,
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna,
  • Koleje Wielkopolskie,
  • Koleje Małopolskie,
  • Koleje Śląskie,
  • Koleje Dolnośląskie,
  • Arriva RP.

To łącznie 62 linie kolejowe, po których możemy jeździć płacąc jedną, stałą cenę niezależnie od miejsca i czasu jego zakupu. Ten bilet kosztuje zawsze 38,00 zł.

Wspólny Bilet Samorządowy jest biletem imiennym i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od określonej na nim daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Kolei Mazowieckich.

Ślad węglowy. Czy kolej jest ekologiczna?

Od czerwca 2021 r. osoby, które na stronie intercity.pl sprawdzają połączenia kolejowe pomiędzy poszczególnymi miejscowościami mogą dowiedzieć także, jaki ślad węglowy pozostawi ich podróż pociągiem w porównaniu do innych środków transportu.

Kolej emituje 3 razy mniej dwutlenku węgla w porównaniu z transportem drogowym oraz ponad 8 razy mniej niż lotniczy.

Poziom uśredniony emisji transportu kolejowego wynosi 28gCO2/pkm w zestawieniu z zanieczyszczeniami generowanymi przez ruch samochodowy - 102gCO2/pkm oraz lotniczy - 244gCO2/pkm. Opierając się na powyższych danych, ślad węglowy generowany przez podróż kolejową jest znacząco niższy niż zanieczyszczenia powstające na skutek podróży transportem drogowym lub lotniczym! - piszą na swoim facebookowym profilu Koleje Śląskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztują bilety kolejowe? Takie są cenniki w POLREGIO, PKP InterCity, Kolei Mazowieckich i Kolei Śląskich. Jakie ceny w Trójmieście? - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski