Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet w każdym zakątku Wielkopolski od 2016 r.

Redakcja
Wielkopolska jest jednym z pierwszych województw, ktróre zakończyło budowę sierci szerokopasmowej. Internet może być dostępny w 2016 r. Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa powstaje, aby internet był dostępny również w tych miejscach, gdzie do tej pory komercyjnym firmom nie opłacało się go doprowadzać. Ma też być częścią rewolucji cyfrowej w Polsce.

Ostatniego dnia grudnia 2014 roku zakończono budowę szkieletu WSS. W każdym mie-ście powiatowym stanęły kontenery, z  których będzie rozprowadzany sygnał do  wszystkich gmin w Wielkopolsce.
Kiedy internet szerokopasmowy trafi do domów? Wybrane właśnie w przetargu konsorcjum HFC Operator razem ze spółką Telekomunikacja Wielkopolska będzie w imieniu WSS sprzedawać usługi lokalnym operatorom.

– Na przełomie maja i czerwca zostaną rozpisane szczegóły konkursu dla lokalnych operatorów, a na przełomie 2015 i 2016 roku Kowalski powinien mieć internet w domu – powiedział Andrzej Halicki, minister Administracji i Cyfryzacji. – Wielkopolska znakomicie przygotowała infrastrukturę i rozlokowała punkty – dodał.

Budowa rozpoczęła się w  grudniu 2013 roku. Do końca ubiegłego roku zbudowano prawie 2400 km kanalizacji telekomunikacyjnej, a kolejne 2200 km odkupiono. WSS ma więc łącznie 4597,64 km długości i jest najdłuższą siecią regionalną w Polsce. Internet szerokopasmowy ma dotrzeć do  5,5 tys. miejscowości. Jest też jedną z pierwszych ukończonych sieci. Prace trwają jeszcze w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku.

Budowa szkieletu WSS została zrealizowana z poprzedniej puli dofinansowania unijnego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 410 mln złotych, z czego 85 proc. dała właśnie  Unia Europejska. Aby jednak to było możliwe, potrzebny był wkład własny, którego Wielkopolska nie miała. Władze województwa połączyły więc siły z inwestorami prywatnymi: spółką Inea (która ma obecnie ponad 74 proc. udziałów) oraz Asta-Net (0,15 proc. udziałów).

– Ten projekt będzie generował kolejne inwestycje i działania – zaznaczył Leszek Wojta-siak z Urzędu Marszałkowskiego. – Uruchomienie nowej sieci oraz wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej w samej tylko służbie zdrowia, która podlega urzędowi Marszałkowskiemu, czyli w 27 szpitalach, to inwestycja na ponad 200 mln złotych. 

 

Zobacz też: Minister Andrzej Halicki odwiedził Poznańz z okazji zakońćzenia budowy Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski