Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje alternatywne - whisky dobrą inwestycją?

Monika Kaczyńska
Coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że coraz częściej Polacy sięgają po inwestycje alternatywne. Wśród nich zadomowiła się na dobre whisky.
Coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że coraz częściej Polacy sięgają po inwestycje alternatywne. Wśród nich zadomowiła się na dobre whisky. archiwum polskapresse
Coraz niższe oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że coraz częściej Polacy sięgają po inwestycje alternatywne. Wśród nich zadomowiła się na dobre whisky.

Polacy zainwestowali w ten trunek już 15 mln zł. Większość to inwestycje w kolekcjonerskie butelki whisky. Na rynku produktów alternatywnych pojawiła się właśnie całkiem nowa oferta - inwestycja w beczki whisky. Whisky w beczkach zyskuje na wartości jako składnik do produkcji whisky blended bądź rzadkich edycji butelek single cask.

CZYTAJ TEŻ:
PBG WYCHODZI NA PROSTĄ

Butelki kolekcjonerskie to produkt trudny, a jego stopa zwrotu jest dość nieprzewidywalna. Niedawno odbyła się aukcja kolekcjonerskiej butelki Macallan 1962 Skyfall.

Whisky, która została ulokowana w najnowszym Bondzie, opatrzona autografami aktorów wystawiona została za 5 tysięcy funtów. Ostatecznie osiągnęła cenę jedynie 8,2 tys, funtów i okazała się być dla organizatorów aukcji dużym rozczarowaniem. Ryzyko, które towarzyszy inwestowaniu w kolekcjonerskie butelki znika, gdy mówimy o kupnie całych beczek "płynnego złota".

- Na rynku jest dostępnych wiele "butelek kolekcjonerskich", ale czas pokazuje, że tylko 10 proc. z nich będzie podnosić swoją wartość. O wiele większym potencjałem charakteryzują się zakupy beczek whisky, gdzie inwestor zarabia na niedostępności pełnych beczek na rynku brokerów. Już dzisiaj butelka czy beczka 15-letnia jest droższa niż 12-letnia. Na całym świecie spożycie whisky systematycznie rośnie. Nawet jeśli trend wzrostowy zatrzymałby się cały czas naszą bazą pozostaje sam fakt starzenia się whisky w beczce - tłumaczy Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, poznańskiej firmy posiadającej największe doświadczenie w Polsce w inwestowaniu w alkohole.

ZOBACZ:
JEREMI MORDASEWICZ - ZWIĄZEK STAWIA SIĘ PONAD PRAWEM

Whisky pochodząca z jednej beczki nazywana jest single cask. Whisky zabutelkowana z jednej beczki nie jest rozcieńczana, a jej moc może sięgać 60 proc. Wartość beczek whisky podnosi także wykorzystywanie ich zawartości do produkcji rzadkich butelek kolekcjonerskich, w nakładzie nie większym niż kilkaset sztuk. W najbardziej popularnych beczkach może pomieścić się 195-250 litrów alkoholu. Potencjał inwestycji można ocenić porównując koszt zakupu beczki 2-3 lata temu, a ceną obecną. Jeszcze niedawno beczki 3-4 letnie kosztowały 1300-1400 funtów brytyjskich dzisiaj to koszt ok. 2000 funtów.

Minimalna kwota inwestycji w whisky w beczkach wynosi 15 tysięcy złotych. Rekomendowany czas inwestycji to 2-5 lat. Szacuje się, że wartość starannie wybranych gatunków whisky powinna wzrosnąć o 80 proc. w ciągu najbliższych 4 lat. Na opłacalność inwestycji wpływa wiele czynników, np. stabilność rynku, podaż, a przede wszystkim warunki przechowywania, które wpływają na smak trunku.

- Whisky ma ogromny potencjał inwestycyjny. Obecnie rynek tego trunku znajduje się w czasie ożywienia. Największy boom jeszcze przed nami. Powoli wyczerpują się zapasy, co wpłynie na wzrost cen. Ostrożnie szacujemy, że zyski z inwestycji w beczki whisky będą wynosić 4-5-krotność inwestycji w lokatę bankową - mówi Krzysztof Maruszewski.

SPRAWDŹ:
KTO MA SZANSĘ NA KREDYT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski