Gruzja nie tylko stała się popularnym miejscem na wakacje. Coraz więcej polskich firm myśli o inwestycjach w tym kraju. W zeszłym roku przedsiębiorcy z Wielkopolski gościli w Gruzji. Teraz do Poznania przyjeżdżają Gruzini. 12 lutego, podczas spotkania z polskimi firmami w Urzędzie Marszałkowskim, będą rozmawiać o tym, jak zainwestować w Gruzji. Spotkanie organizuje Wielkopolski Fundusz Rozwoju.

W ubiegłym roku przedsiębiorcy zainteresowani gruzińskim rynkiem zwrócili się o pomoc do Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Spółka należącą do samorządu województwa wielkopolskiego, udzielająca m.in. pożyczek na inwestycje zagraniczne, zorganizowała wyjazdy do Kutaisi oraz do Tbilisi, stolicy Gruzji. Teraz WFR organizuje spotkanie w Poznaniu. Dla Polaków i Gruzinów stanie się okazją do wymiany informacji oraz doświadczeń na temat inwestycji w Gruzji.

Czytaj więcej:Gruzja stała się popularnym miejscem na wakacje o każdej porze roku

- Gruzja to atrakcyjny rynek dla polskich firm: jest stosunkowo niedaleko, ma duże i rosnące potrzeby w budownictwie, turystyce czy wykończeniu wnętrz, również w nowych technologiach.

A przy tym sytuacja polityczna jest stabilniejsza niż kiedyś. To powoduje, że Gruzja stała się dobrym miejscem do inwestowania. Zbliża nas także podobna mentalność, jesteśmy tam lubiani i darzeni zaufaniem - mówi Jarosław Sierszchulski, wiceprezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

Efektem ubiegłorocznych dwóch wizyt gospodarczych w Gruzji są nawiązane relacje w Kutaisi i w Tbilisi oraz obecne zaawansowane rozmowy o kontraktach w Gruzji.

- Jedna z naszych firm prowadzących te rozmowy działa w branży budowlanej, chodzi m.in. o budowę w Gruzji nowych dróg. Druga zajmuje się dekorowaniem i wykończeniem wnętrz, np. w restauracjach, hotelach i innych miejscach użyteczności publicznej - podkreśla Jarosław Sierszchulski.

Niedługo, bo 12 lutego, do Poznania przyjadą Gruzini, w tym wiceminster spraw zagranicznych Aleksander Kwtisiaszwili. Towarzyszyć mu będą między innymi mer Kutaisi, miasta partnerskiego Poznania oraz gubernator regionu Imeretia. Polską stronę reprezentować będzie m.in. marszałek Marek Woźniak oraz przedstawiciele poznańskiego Urzędu Miasta.

Pojawią się także polscy przedsiębiorcy, również ci prowadzący już swoje interesy w Gruzji. Polacy inwestują w działalność w branży turystycznej, inwestują w nieruchomości, wypożyczalnie samochodów. Podczas spotkania „Doing Businnes: Georgia”, w trakcie bezpośrednich rozmów między Polakami i Gruzinami, omawiane będą mocne i słabe strony dotychczasowej współpracy i inwestycji w Gruzji. Gruzini przedstawią także możliwości zainwestowania w ich kraju.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto (płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę

Jak podaje Wielkopolski Fundusz Rozwoju, aktualnie Polska w małym stopniu obecna jest w tym rejonie. Zaledwie 1,1 proc. wszystkich towarów eksportowanych z Polski trafia do Gruzji. Są to głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemia gospodarcza, maszyny i urządzenia, żywność przetworzona, pojazdy, meble, mięso.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w spotkaniu "Doing Business: Georgia" mogą się jeszcze zgłaszać do organizatora - Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju pod numerem telefonu (61) 671 71 98.

Zobacz też:

Kobiety chcą robić karierę i nie boją się awansu - zobacz wideo: