Jankowice: Nowy parkan rozkradli, zabytkowy pałac niszczeje...

  Jankowice: Nowy parkan rozkradli, zabytkowy pałac niszczeje [ZDJĘCIA]

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jankowice: Nowy parkan rozkradli, zabytkowy pałac niszczeje
  1/4
  przejdź do galerii

  Jankowice: Nowy parkan rozkradli, zabytkowy pałac niszczeje ©Robert Domżał

  Nieznani sprawy skradli część parkanu, który gmina Tarnowo Podgórne zamontowała wokół zabytkowego parku i pałacu w Jankowicach. Jutro odbędzie się wizja w pałacu. Budynek wydzierżawił jeden z deweloperów. Chociaż umowę podpisano w roku ubiegłym, nie widać, by rozpoczęła się renowacja pałacu.
  Park w Jankowicach ma 16 hektarów powierzchni. Krótko po tym jak został ogrodzony, nieznani sprawcy skradli około pięćdziesięciu paneli. Zniknęły elementy ogrodzenia, które były zamontowane od strony szosy wiodącej z Jankowic do Ce-radza. Złodzieje nie próbowali rozmontować parkanu znajdującego się w sąsiedztwie. Płot nie był ubezpieczony.
  Park ogrodzono, ponieważ wcześniej wytyczono w nim ścieżki spacerowe, pogłębiono znajdujący się tam staw i nasadzono drzewa.

  - Chcemy też oświetlić ten teren - mówi Piotr Kaczmarek, zastępca wójta. Policjanci z tarnowskiego komisariatu byli na miejscu kradzieży. Jednak sprawa została umorzona.

  Jak mówi Andrzej Borowiak, rzecznik KW Policji w Poznaniu, nie udało się ustalić sprawców. W ostatnich miesiącach parkany ginęły też w niedalekiej Górze.

  Jak zaznacza Grzegorz Leonhard, przewodniczący Rady Gminy Tarnowo Podgórne, gmina miała nadzieję, że wraz z wydzierżawieniem pałacu w Jankowicach zacznie się coś dziać. Postawiony parkan będzie więc w naturalny sposób "monitorowany". Życie pokazało coś innego. Mimo że budynek został wydzierżawiony, to od ścian odpada tynk. Dzieje się tak, mimo wcześniejszego remontu dachu oraz wymiany okien. Zabezpieczono jedynie przed wilgocią fundamenty. Ale to zrobiono za pieniądze z budżetu gminy Tarnowo Podgórne.

  Czwartkowa wizja w pałacu ma na celu ustalenie, co udało się dzierżawcy wykonać od momentu przejęcia przez niego obiektu.
  - Jak na razie z zewnątrz nie widać oznak działalności dzierżawcy, dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić kontrolę - mówi Piotr Kaczmarek.

  Firma, która wydzierżawiła obiekt, poinformowała gminę, że zabiega o środki z Unii Europejskiej na renowację pałacu.
  Grzegorz Linkner, reprezentujący dzierżawcę zapewnia, że remont elewacji pałacu przeprowadzony zostanie w marcu, gdy pogoda będzie bardziej odpowiednia do tego typu robót.

  Wtedy też dzierżawca będzie wiedział więcej na temat ewentualnego dofinansowania rewaloryzacji obiektu w Janko-wicach ze środków unijnych.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
  NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co stało się z holendrem

  billa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na przełomie 1999/2000 i późniejszych lat działał w Pałacu Holender. Pałac był zadbany, widać było wysiłek tego człowieka w jego rewitalizację. Zresztą lokalni mieszkańcy potwierdzą, można tam było...rozwiń całość

  Na przełomie 1999/2000 i późniejszych lat działał w Pałacu Holender. Pałac był zadbany, widać było wysiłek tego człowieka w jego rewitalizację. Zresztą lokalni mieszkańcy potwierdzą, można tam było za symboliczną złotówkę zrobić fajną imprezę, krzystać z wnętrz. Co się stało z tym gospodarzem ????????????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biedne Jankowice

  piter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Pamiętam ten pałac z lat 80. XX wieku, gdy jako student Wydziału Biologii miałem w Jankowicach zajęcia terenowe. Wówczas pałacem zarządzała jedna z ówczesnych organizacji młodzieżowych, a obiekt...rozwiń całość

  Pamiętam ten pałac z lat 80. XX wieku, gdy jako student Wydziału Biologii miałem w Jankowicach zajęcia terenowe. Wówczas pałacem zarządzała jedna z ówczesnych organizacji młodzieżowych, a obiekt nie tylko był utrzymywany i remontowany, ale nawet w pewnym zakresie modernizowany. Potem - wiadomo - przełom 89. roku, nowe porządki, nowi 'właściciele' (a starzy przypadkiem się nie znaleźli, czy też ich nikt nie szukał?) i ... nowa 'troska', której efektem jet obecny opłakany stan obiektu. I by nie było niejasności nie tęsknię za tamtymi (sprzed 89. roku) czasami, ale ewidentnie widać, że transformacja nie do końca się udała.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo