MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedni świętują z tęczowymi flagami, inni odmawiają różaniec. Święto LGBTQ+ w Poznaniu. Na trasie marszu pojawili się przeciwnicy

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Na trasie marszu równości pojawili się przeciwnicy
Na trasie marszu równości pojawili się przeciwnicy Adam Jastrzębowski
29 czerwca w centrum Poznania świętowała społeczność LGBTQ+ i ich sojusznicy. W parku Wieniawskiego zorganizowano piknik, jednak obok celebrujących, pod Teatrem Wielkim zorganizowano kontrmanifestację. "Polska ma być silna, czysta i niepodległa" - skandowali protestujący.

Marsz Równości w Poznaniu

Pride piknik i marsz

29 czerwca, w parku Wieniawskiego zorganizowany został pride piknik, gdzie społeczność LGBTQ+ celebrowała swoje święto, a tuż po godzinie 14, uczestnicy XX Marszu Równości wyruszyli z ulicy Fredry, by w kolorowym pochodzie przemierzyć ulice Poznania.

Przeciwnicy XX Marszu Równości w Poznaniu

Już jednak przed rozpoczęciem marszu, obok parku Wieniawskiego, gdzie odbywał się pride piknik, zorganizowano kontramanifestację.

Polska ma być czysta, silna i niepodległa. Normalna rodzina to mama i tata - dało się słyszeć od protestujących.

Protestujący odmawiali też różaniec - jak mówili - w intencji odpuszczenia grzechu Sodomii.

Uczestnicy kontrmanifestacji przeciwni są m.in. prawu adopcji przez dwie osoby homoseksualne, a także ślubom osób tej samej płci.

Sprzeciwiamy się demoralizacji dzieci i młodzieży w przestrzeni publicznej, nie zgadzamy się żeby państwowe, publiczne pieniądze szły na demoralizację - mówił Przemysław Grzegorek z partii Korwin.

Policja jednak pilnowała porządku i z tego co udało się ustalić, nie doszło do rękoczynów.

Blokada marszu

Marsz blokowała też grupa kilku osób. Zainterweniowała policja.

Zobacz zdjęcia z XX Marszu Równości w Poznaniu

Historia marszów równości w Poznaniu

Pierwszy Marsz Równości w Poznaniu odbył się w 2004 roku. Jak wspomina Arkadiusz Kluk z Grupy Stonewall, początki marszów nie były łatwe. Uczestnicy spotykali się z protestami i przeciwnościami, które jednak z czasem ustały, pozostawiając przestrzeń dla wspólnego świętowania akceptacji i równości.

Od 25 lat, od kiedy zaczęły się marsze w Polsce, nic się nie zmieniło w kontekście prawodawstwa. Oczywiście akceptacja społeczna jest na zupełnie innym poziomie. Natomiast my dalej idziemy z tymi samymi hasłami - mówi nam Arkadiusz Kluk, organizator Marszu Równości.

Cele Marszu Równości

Marsz Równości to nie tylko święto różnorodności, ale również manifestacja walki o równość praw. Uczestnicy marszu, jak tłumaczy Arkadiusz Kluk, walczą przede wszystkim o pełną równość w kontekście obecnej sytuacji politycznej. Ich głównym celem jest wprowadzenie związków partnerskich, które są postrzegane jako niezbędne minimum w kontekście praw osób LGBT+ w Polsce.

Walczymy przede wszystkim o pełną równość, a w kontekście obecnej sytuacji politycznej, w pierwszej kolejności walczymy o to, żeby Polskie Stronnictwo Ludowe odpuściło i pozwoliło nam wprowadzić związki partnerskie, które są już niezbędnym minimum. W kontekście tego, co się dzieje w Europie, jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o regulacje prawne czy o ochronę osób LGBT+ przed nienawiścią - tłumaczy Kluk.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski