MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają obchody Poznańskiego Czerwca 1956 roku. 68 lat temu na ulicach Poznania zginęło 58 osób. Główne uroczystości odbędą się wieczorem

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Obchody rozpoczęły się już o godzinne 6 rano, kiedy to pracownicy poznańskich zakładów Cegielskiego. Zakończą się o 18:30 głównymi uroczystościami na placu Adama Mickiewicza.
Obchody rozpoczęły się już o godzinne 6 rano, kiedy to pracownicy poznańskich zakładów Cegielskiego. Zakończą się o 18:30 głównymi uroczystościami na placu Adama Mickiewicza. Waldemar Wylegalski
W stolicy Wielkopolski trwają uroczystości upamiętniacie Poznański Czerwiec 1956 roku - pierwszego zrywu przeciwko władzom PRL. Robotnicy walczyli o podwyżki oraz poprawę warunków pracy. Demonstracja przerodziła się w zbrojne powstanie, w wyniku którego zginęło 58 osób.

Spis treści

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

Dzień ten, ustanowiony w 2006 roku, przypomina o wydarzeniach z 28 czerwca 1956 roku, kiedy to robotnicy Zakładów Cegielskiego, niezadowoleni z warunków życia i pracy, zainicjowali strajk generalny. Ich protest, krwawo stłumiony przez milicję i wojsko, pochłonął życie 58 osób i stał się iskrą, która przyspieszyła zmiany polityczno-gospodarcze w Polsce.

Tradycyjnie obchody rozpoczynają się o godzinie 6 rano od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych. W ciągu dnia, mieszkańcy Poznania oddają hołd bohaterom Czerwca '56, składając kwiaty przed kolejnymi pomnikami i tablicami upamiętniającymi te wydarzenia. Główne uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 na placu Adama Mickiewicza o godzinie 18:30.

Protest i jego konsekwencje

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w rozmowie z PAP podkreślił znaczenie pamięci o bohaterach z 1956 roku, którzy walczyli o wolność, solidarność i godność. Jarosław Lange, szef Wielkopolskiej Solidarności, zwrócił uwagę na dumę, jaką Poznaniacy mogą czerpać z tego, że to właśnie w ich mieście rozpoczęła się walka o wolność.

Wydarzenia Czerwca '56 rozpoczęły się od marszu protestacyjnego robotników, którzy domagali się lepszych warunków życia i pracy. Ich postulaty szybko zyskały szerokie poparcie społeczne. Konfrontacja z władzami eskalowała, co doprowadziło do tragicznych wydarzeń, w wyniku których życie straciło wielu cywilów, a setki osób zostało rannych.

Śledztwo dotyczące Poznańskiego Czerwca '56

Trwające od 1991 roku śledztwo w sprawie przestępstw dokonanych podczas Poznańskiego Czerwca '56 ma na celu wyjaśnienie okoliczności tych wydarzeń. Jak informuje prokurator Mirosław Więckowiak, analiza zgromadzonych materiałów jest obecnie na etapie opracowywania końcowej decyzji merytorycznej.

Poznański Czerwiec '56 pozostaje ważnym symbolem w historii Polski, przypominającym o walce o wolność i godność. Obchody rocznicowe są okazją do oddania hołdu tym, którzy przyczynili się do zmian w kraju, i przypomnienia kolejnym pokoleniom o ich odwadze i poświęceniu.

rpo/aszw/PAP

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jedno z najsłynniejszych, symbolicznych zdjęć z wydarzeń Poznańskiego Czerwca'56. Po latach okazało się, że wiele fotografii wykonali tajniacy UB.Zobacz kolejne zdjęcia w kolorze ---->

Poznański Czerwiec '56: Zobacz wyjątkowe zdjęcia z tamtych wydarzeń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski