Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania: 1 procent zostaw w Poznaniu

Bogna Kisiel, Katarzyna Fertsch
Duże fundacje reklamują się w prasie. Do promocji swojej działalności wykorzystują znane twarze telewizji, filmu, teatru. Mają one zachęcić obywateli do rzucenia groszem, wsparcia ich funkcjonowania. Jednak większość organizacji pożytku publicznego nie może sobie pozwolić na kosztowne kampanie promocyjne.

Poznański magistrat od trzech lat stara się im pomóc i zachęcić mieszkańców miasta, by przekazali 1 procent swojego podatku dochodowego na rzecz miejscowych organizacji. W tym celu prowadzi kampanię "Pożytek dla Poznania".

- Pieniądze są niemałe. Jest o co walczyć - przyznaje Izabela Leśniak z oddziału koordynacji współpracy z organizacjami pozarządowymi w wydziale zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta. - Poznańskie urzędy skarbowe przekazały organizacjom pożytku publicznego ponad 11 milionów złotych, z tego wróciło do nas nieco ponad 9 milionów. Tyle właśnie pieniędzy zostało przekazanych w formie 1 procentu za 2008 rok 157 poznańskim organizacjom.

Gdyby prawie wszyscy zdecydowali się wesprzeć miejscowe fundacje, do wzięcia byłoby jeszcze około trzech milionów. - Pieniądze przekazane na nasze organizacje zostają w Poznaniu - mówi Leśniak. - Mieszkańcy mają szansę z nich skorzystać.

Identyczną kampanię, jak magistrat, pod hasłem "Zatrzymaj jeden procent podatku w Poznaniu" zamierza prowadzić w tym roku nowa partia Polska Plus oraz Stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści. Członkowie tych ugrupowań namawiają, że zamiast marnować 1 procent podatku na fiskusa, lepiej przekazać go na organizację pozarządową. W Poznaniu jest ich prawie 200. Niektóre pomagają ludziom, inne zwierzętom, jeszcze inne - na przykład zabytkowym już tramwajom (na ten cel zbiera poznański Klub Miłośników Pojazdów Szynowych). Pieniądze można przekazać także harcerzom.

- Pieniądze otrzymane z 1 procenta przeznaczamy na pomoc dla tych, którzy mogą mieć problemy finansowe w związku z wyjazdami na obozy czy biwaki, a także na bieżącą działalność wychowawczą drużyny - mówi Marcin Wrzos, kapelan 15. Poznańskiej Drużyny Harcerzy "Ingonyama" im. R. Traugutta.

Zarówno na stronie urzędu (www.poznan.pl/jedenprocet), jak i www.1procent.poznan.pl zainteresowani znajdą wykaz poznańskich organizacji pożytku publicznego. 

Kampania "Pożytek dla Poznania"
a Już po raz kolejny Urząd Miasta Poznania zachęca mieszkańców do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, funkcjonujących w naszym mieście.

Te organizacje w różnoraki sposób wspierają poznaniaków, pomagają np. zwierzętom. Działają na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych, starszych, dzieci. Każdy z nas sam decyduje, na jaki cel zechce przekazać pieniądze. Ważne jest to, że pozostaną one w Poznaniu i będą służyć jego mieszkańcom. Dlatego magistrat prowadzi kampanię pod hasłem "Pożytek dla Poznania". Informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/ jedenprocent. Znajdują się tutaj adresy wszystkich organizacji, które dołączyły do kampanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski