KIO zakwestionowała bazę konsorcjum hiszpańskiego. Nadal nie jest przesądzone kto wywiezie śmieci

BOK
Prawdopodobnie wkrótce związek podpisze z hiszpańskim konsorcjum umowę na wywóz śmieci z terenu sześciu poznańskich sektorów.
Prawdopodobnie wkrótce związek podpisze z hiszpańskim konsorcjum umowę na wywóz śmieci z terenu sześciu poznańskich sektorów. archiwum
Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że hiszpańskie konsorcjum, którego liderem jest FB Serwis nie zaproponowało rażąco niskiej ceny za wywóz śmieci. Nakazała, by GOAP zażądał dalszych wyjaśnień od FB Serwis w sprawie bazy przy Wieru-szowskiej i ustalił, czy spełnia ona wymogi przewidziane prawem. Ponadto nie uznała skargi PUK Artur Zys na rozstrzygnięcie przetargu w gminie Murowana Goślina.

Zdaniem przedstawicieli PUK Artur Zys, firma Altrans, która wygrała przetarg w Murowanej Goślinie nie udokumentowała należycie swojej sytuacji finansowej i przedstawiła niewłaściwe referencje, bo wystawiła je gmina. Tymczasem nie świadczyła ona usługi gminie, tylko mieszkańcom.

- Po konsultacjach z prawnikami podejmiemy decyzję czy pójdziemy do sądu - mówi Andrzej Springer, dyrektor PUK Artur Zys.
CZYTAJ:
GOAP - KIEROWALIŚMY SIĘ INTERESEM PUBLICZNYM

A co na to GOAP? "Decyzja KIO jest potwierdzeniem rzetelności i prawidłowości działań podejmowanych w interesie mieszkańców przez ZM GOAP. Związek konsekwentnie dąży do zorganizowania sprawnego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów. Jego ważnym elementem będą umowy zawarte z firmami, które zaoferowały najniższe ceny za odbiór odpadów i zostały wybrane w przetargu. Wyrok KIO otwiera drogę do ich podpisania, ale nie oznacza zakończenia zainicjowanego przez związek postępowania sprawdzającego, mającego wyjaśnić wszelkie wątpliwości zgłaszane wobec konsorcjum FB Serwis".

Tomasz Lewandowski, radny SLD i reprezentant Rady Miasta Poznania w zgromadzeniu związku zapowiada: - Będę domagał się szczegółowych wyjaśnień, dotyczących przetargu i bazy przy Wieruszowskiej. Już w lipcu, kiedy pozostali oferenci zwrócili się w tej sprawie, można było to rozstrzygnąć. Nikt jednak z GOAP nie pofatygował się, by wtedy formalnie wystąpić o kontrolę bazy do WIOŚ.
Została ona przeprowadzona przez WIOŚ dopiero na wniosek konsorcjum firm, któremu przewodzi Remondis. I wynikało z niej jednoznacznie, że baza nie spełnia wymogów. Tę opinię jednak GOAP podważał. Co więcej twierdził, że sam skontrolował teren przy Wieruszowskiej i nie budzi on żadnych zastrzeżeń.

- KIO zakwestionowała bazę FB Serwis przy Wieruszowskiej - podkreśla Michał Dąbrowski, prezes Remondisu. - To znaczy, że sprawa przetargu wróciła do GOAP.

Wynika z tego, że GOAP nie może podpisać umowy z konsorcjum hiszpańskim do czasu wyjaśnienia kwestii bazy. Musi czekać na wyniki kontroli WIOŚ.

- Kontrola zostanie przeprowadzona w przyszłym tygodniu - zapowiada Hanna Kończal, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. I dodaje, że zakończy się ona w ciągu kilku dni. Wyjaśnia także, że wnioskował o nią GOAP 9 października. - We wniosku nie uprawdopodobnił jednak, że chodzi o ten teren.

WIOŚ musiał więc zawiadomić Elektromontaż, do którego należy nieruchomość, o kompleksowej kontroli. Nie było podstaw, wykroczeń ze strony właściciela terenu, by wejść bez uprzedzenia.

- Jeżeli WIOŚ po raz drugi stwierdzi, że baza nie spełnia wymogów, GOAP nie będzie miał wyjścia. Powinien unieważnić przetarg - uważa M. Dąbrowski. - Prokurator też przygląda się tej sprawie. A my czekamy na rozwój sytuacji.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
poinformowany
Przecież baza firmy to tylko mejsce gdzie mają stać pojazdy i nic więcej.
Zgodnie z nowym prawem śmieci nie mogą wysypywane na baze ale muszą bezpośrednio trafić do RIPOK- ow lub na wysypisko.
J
Jedzśmiecie
Jakiś przygłup wymyślił, że przetargi mają wygrywać ci co oferują najniższą cenę. Durni urzędnicy nie mają pojęcia ile w naszych warunkach powinna kosztować usługa i zatwierdzają durnotę. Już Chińczycy chcieli nam darmo wybudować autostrady i przez to zbańczyły nasze firmy a w rezultacie autostrady kosztowały kilka razy więcej. Ze śmieciami będzie tak samo bo durnota urzędnicza jest najważniejsza.
o
obatel
Przetargi,to jedna wielka korupcja.
ź
ździerstwo "w imię prawa"
"Wspaniałe promowanie lokalnych przedsiębiorców Panowie z GOAPU i UM",
a może to tylko nieśmiała obrona mieszkańców Poznania przed niczym
nie uzasadnionym ździerstwem?
Pięciokrotna różnica w proponowanej cenie za to samo, mocno zadziwia.
O
Obywatel
Pan sędzie z KIO dzisiejszym orzeczeniem zalegalizował dumping? Niezrozumiała jest sprawa powtórnej kontroli s WWIOŚ - skoro jedna wykazała nieprawidłowości, to co druga będzie zrealizowana na zlecenie
GOAPU i zakwestionuje ustalenia pierwszej kontroli ???? !!! Wspaniałe promowanie lokalnych przedsiębiorców Panowie z GOAPU i UM w Poznaniu!!!
p
poznaniak
Oby WIOŚ wyrzucił im tę bazę z głowy! Precz od prawnie chronionego Strumienia Junikowskiego, który jest po drugiej stronie ulicy! Przecież wszystko będzie do niego spływać!
Dodaj ogłoszenie